Naime, hrvatski fudbalski klub Jadran-Galeb iz Koledinca i Kuzmineca, koji se takmiči u Trećoj županijskoj ligi Koprivničko-križevačke, dobio je ultimatum od engleskog premijerligaša Brajtona.
Naime, hrvatski niželigaš koristi isti grb kao i Brajton, što je Engleze zaprepastilo, a ta očigledna krađa intelektualne svojine nasmijala je cijeli svijet.
Kako ističe hrvatski portal Indesk, “FK Jadran-Galeb ime nosi od 2001. godine, kada je došlo do fuzije klubova iz dva sela (Kuzminec i Koledinec). NK Jadran osnovan je 1947. godine u Kuzmincu, a NK Galeb 1963. u Koledincu. Nijedno od sela nema veze s Jadranom niti galebovima – oba sela nalaze se duboko u unutrašnjosti, u Podravini.
Otkud “Jadran” usred kopna?
Mještani ova dva sela uopšte nisu bili na Jadranskom moru, a kod njih nema galebova. Mnogi su se zapitali koja je veza Jadrana, Galeba i Podravine. Sve je objasnio Spomenko Rajić za podravski.hr, dugogodišnji igrač NK Jadran-Galeba i jedan od najaktivnijih članova kluba. Kuzminčani i Koledinčani oduvijek su gajili sportsko rivalstvo te se zbog toga godinama nisu mogli dogovoriti o fuzioniranju dva kluba, odnosno ta dva sela. Kuzminčani su tako 1947. godine osnovali klub Jadran, koji je ime dobio nakon jednog izleta! Naime, tih je godina bilo pravo čudo otići na Jadransko more, ali uz pomoć učitelja, nekoliko mještana otišlo je na izlet baš na Jadran.
Kada im se to jako svidjelo, po povratku su samo pričali o Jadranu, pa je klub zbog te fascinacije našim morem i dobio ime. S druge strane, Koledinčanima je trebalo nešto duže da osnuju klub jer fudbal tada nije bio najpopularniji sport u selu. Pomalo neobično, ali to je bila odbojka, koja se popularizirala u susjednom selu Grbaševec.
U to vrijeme, u Grbaševcu je živjelo mnogo akademskih građana koji su posjećivali studente iz cijele Hrvatske, uglavnom Dalmatince, koji su mještanima predstavili odbojku i naučili ih kako se treba sportski obući. Koledinčani su odlazili na odbojkaške utakmice, družili se i upijali sportski duh. Tako su dalmatinski galebovi sa sobom doveli bijele dresove s v-izrezom i vezicama, te popularne bijele tenisice, pa su lokalni odbojkaši svoju ekipu nazvali Galebovi.”
Došli do komšija: “Galeb leti iznad Jadrana”
Kada su Koledinčani 1963. godine došli na ideju osnivanja svog fudbalskog kluba, bilo je potrebno izabrati ime. Zbog popularnosti odbojke, odlučili su se uzeti ime Galeb i dodati mu oznaku FK (na hrvatskom NK, od “nogometni klub”). Također, u inat svojim sportskim rivalima iz Kuzminca, odlučili su još dodatno začiniti odnos – izabrali su ime koje im je bilo najsmješnije, dodaje podravski.hr.
– Istorijski gledajući, razvoj odbojke u Grbaševcu i Koledincu svakako je mještanima dao na izbor da od odbojkaške ekipe Galeb preuzmu ime za nogometni klub, što su i učinili. Međutim, lukavi Koledinčani su mislili nekoliko koraka unaprijed pa su Kuzminčanima htjeli dokazati da će imati bolju nogometnu ekipu od njihove.
Parola koju su tada slijedili bila je da galeb leti iznad Jadrana, što je u sportskom kontekstu značilo da je NK Galeb bolji od NK Jadrana, tako da je ime Galeb zapravo bilo odlično iz nekoliko perspektiva kluba – rekao je Rajić.
Nakon intervencije engleskog premijerligaša, Jadran-Galeb na stranicama HNS-a, ali i svjetskim sajtovima, trenutno nema grb, ali ga još uvijek koristi na svojoj Facebook stranici.
Brajton postoji od 1901.
Engleski premijerligaš Brajton & Hov Albion osnovan je 1901. godine. Klub nosi nadimak Galebovi, a u svojoj istoriji nije imao značajnijih uspjeha. Prošle sezone bio je 11. u Premier ligi, a sada je na fascinantnom sedmom mjestu.
Prema Transfermarktu, Brajtonova ekipa vrijedna je čak 574 miliona eura.
Galeb se u grbu tog kluba nalazi od 1977. godine, a aktualni logo je na snazi od 2011. NK Jadran-Galeb i Brajton imaju i, “gle čuda”, identične dresove – pišu Novosti.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu