Tim više što sada djeluje na osnovu sudske odluke da su i evropska kuća fudbala i svjetska, FIFA, prekršile zakon Evropske unije kada su zabranile pomenutu Superligu.
Evo kako je, pored ostalog, o tome javnost izvijestio američki portal “Atletik”:
– Kompanija koja stoji iza kontroverzne ideje o Evropskoj superligi je još jednom promijenila svoj prijedlog, potpuno ukinuvši originalni format zatvorenog takmičenja, a sve u pokušaju da ga učini privlačnijim klubovima i navijačima.
Prošlog decembra, madridski A22 Sports objavio je da odustaje od svog plana za 2021. o stvaranju lige od 20 timova, sa 15 stalnih članova, i umjesto toga je predložio format sa tri lige od ukupno 64 kluba. Nije, međutim, bilo otkriveno kako će timovi pristupiti tom takmičenju. Ali sada, nakon godinu dana od onoga što je tada opisano kao ‘dalje konsultacije sa zainteresiranim stranama’, predložen je četvoroligaški format, koji uključuje 96 klubova, u koji bi se timovi kvalificirali preko svojih domaćih liga, na tradicionalan način.
Jedinstvena liga – kako bi se odvijala, koji je sistem takmičenja?
Jedinstvena liga (eng. Unify league) bila bi podijeljena u četiri lige, koje bi se zvale Zvezdana, Zlatna, Plava i Union — sa po 16 timova u prve dvije, a po 32 u druge dvije, piše “Atletik”.
Svaka od tih liga bi bila podijeljena u osmočlane grupe, dvije bi bile u Zvezdanoj i Zlatnoj ligi, a po četiri u Plavoj i Union, i tih osam klubova bi igrali međusobno, kod kuće i u gostima.
Dalje bi prošla po četiri najbolja tima iz Zvezdane i Zlatne lige, dok bi u šesnaestinu finala prošla po dva najbolja kluba iz Plave i Union lige.
Kako će Jedinstvena liga izaći na kraj sa UEFA i FIFA?
Tako što će se prijaviti za takmičenje u evropskoj i svjetskoj kući fudbala.
U A22 sportsu, navodi američki medij, vjeruju da “upravljačka tijela neće imati drugog izbora nego da daju dozvolu da ta kompanija pokuša da uspostavi ovu ligu, ili svakako da ne nameće nikakve preventivne kazne klubovima zainteresiranim za tu ideju, pošto je presudom Evropskog suda pravde od prošlog decembra presuđeno da je odgovor UEFA i FIFA na prvobitni prijedlog Evropske superlige za 2021. prekršio zakon Evropske unije.
Podsjetimo, tada je 12 klubova koji su se prijavili za zatvoreni format takmičenja dobilo prijetnju od evropske kuće fudbala da će biti izbačeni iz sporta, a novčano su i kažnjeni.
Ko je ostao da prkosi UEFA?
Najprije su tri kluba, Barselona, Real Madrid i Juventus osporili pomenuti odgovor UEFA kod španskih sudova, a potom i pred najvišim sudom EU. Juventus se, ipak, naknadno povukao iz superligaškog prijedloga, pa su ostali samo A22 i dva pomenuta španska giganta da “guraju” ideju o novom elitnom klupskom nadmetanju.
Kako će se finansirati Jedinstvena liga?
Uvjerena da će sada uz ovaj prijedlog stati i navijači, jer više neće biti “zatvorenog sistema nadmetanja” (mada sam način kvalifikacija još nije objelodanjen), čelni ljudi A22 (svakako uz podršku Reala i Barse) uzdaju se u “nezadovoljstvo klubova tzv. švajcarskim modelom” koje je UEFA uvela u svoja takmičenja od ove sezone. Sada se, podsjetimo, umjesto po 32 kluba, njih po 36 nadmeće, ali na zajedničkim tabelama, koje ima i Liga šampiona, i Lige Evrope i konferencija, a svaki tim igra sa po osam rivala, skupljajući tako bodove za prolazak dalje.
Da li je to nezadovoljstvo realno ili samo priželjkivano, nema jasnog, a javnog odgovora (učestvujte u anketi na kraju ovog teksta, pa da i mi, zajedničkim snagama odgonetnemo šta je istina), tek – A22 planira da se utakmice besplatno prenose navijačima koji bi ih gledali sa reklamama, a bez reklama bi ih posmatrali oni koji plate naknadu.
Iako to dosad nije rađeno u fudbalskim nadmetanjima, uskoro navijače očekuje baš takav sistem gledanja mečeva, sljedećeg ljeta na renoviranom Svjetskom klupskom prvenstvu pod okriljem FIFA.
Šta će od svega pomenutog o Jedinstvenoj ligi biti, saznaće se u mjesecima koji predstoje. Ali, novinari Atletika koji su zajednički radili analizu na pomenutu temu lijepo zaključuju:
– Niko ne može osporiti da A22 nije poslušao povratne informacije i promijenio ponudu. Pitanje za pojedinačne klubove biće da li su spremni da se odreknu sigurnosti izuzetno uspješnih takmičenja UEFA i to zbog obećanja nečega što može, a možda i neće biti unosnije.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu