Nejmar je napustio Saudijsku Arabiju kao da u njoj nikad nije ni bio. Al Hilal ga je PSŽ-u platio 90 miliona evra, njemu samom je dao ugovor vrijedan oko 400 miliona za dvije godine.
Kako je Brazilac otišao nakon godinu i po dana, Saudijci su mu u tom periodu platili približno 300 miliona. Nije loše, posebno ako znaš da je Nejmar u međuvremenu odigrao sedam utakmica, ili ukupno 428 minuta. U kojima je postigao jedan gol!?
Je li to najlošiji transfer u istoriji fudbala? Al Hilal je za Nejmara s odštetom ukupno izdvojio blizu 400 miliona za jedan gol. Gore od toga realno ne može…
Međutim, bilo je kroz istoriju puno velikih transfera koji su se pokazali potpunim promašajima. Ne tako skupim kao u slučaju Nejmar, ali bilo ih je. Evo, iznosimo neke od njih.
Aleksis Sančez (Mančester junajted – 34 milijuna eura)

Junajted je doveo Aleksisa Sančeza u zimu 2018. Stigao je iz Arsenala, dok je u drugom smjeru otišao Henrih Miktarijan. Nije problem u 34 miliona evra odštete, nego u njegovoj plati koja je iznosila sablasnih 350.000 funti sedmično (na šta su išli i određeni bonusi). Malo je igrača u svijetu imalo takvu platu – Mesi, Ronaldo i teško još poneko.
Zato ovaj posao ide u kategoriju “najgorih ikada”. Sančezova plata uzdrmala je Junajtedovu svlačionicu, pokrenuvši domino efekat kod ostalih igrača. Englezi su pisali da je u roku od nekoliko godina Junajtedova svlačionica postala dvostruko skuplja, te da se to i danas osjeća. A Sančez? Postigao je ukupno 5 golova u dvije sezone… Bio je poprilično loš.
Filip Kutinjo (Barselona – 135 miliona evra)

Unazad nekih sedam godina Barselona je bila potpuno izgubila kompas kad pričamo o transferima. Filip Kutinjo je stigao za 135 Miliona evra, Osman Dembele za 135 miliona evra, Antoan Grizman za 120 miliona evra.
Izvrsni igrači – ali debelo preplaćeni, posebno kad pogledaš učinak. Utjecaj na Barcelonine financije bio je katastrofalan, klub je i danas korak do stečaja.
Najgori posao od ta tri? Realno – Coutinho. Zabio je 25 golova u 106 utakmica, većinom potpuno neprimjetan. Dembele i Griezmann ipak su više doprinosili, a i Barca je kroz transfere uspjela vratiti dio uloženog novca.
Lazar Marković (Liverpul – 25 miliona evra)

Liverpul je vjerovao da je potpisao ugovor s jednim od najuzbudljivijih mladića u evropskom fudbalu toga ljeta 2014. Krilni napadač Lazar Marković stigao je iz Benfike u transferu vrijednom 25 miliona.
– Mogu postati jedan od najboljih igrača u Premier ligi – rekao je novinarima. “
Avram Grant, koji je vodio srpskog reprezentativca u beogradskom Partizanu, doprinio je euforiji usporedivši ga s Lionelom Messijem: “On je mlad, sazrijeće i tada ga niko neće moći zaustaviti.”
Stvarnost je bila sasvim drugačija i Markovićevo ime stoji pored El Hađi Diufa, Alberta Akvuilanija, Endija Kerola, Marija Balotelija…
Markovićeva karijera u Liverpulu uključivala je samo 34 nastupa, tri pogotka, jednu asistenciju, jedan crveni karton, četiri pozajmice i period treniranja s igračima ispod 23 godine u akademiji, nakon što je izbačen iz seniorske ekipe.
Marković sada ima 30 godina i igra za Banijas u UAE.
Žan -Kevin Augustin (Lids – 21 milijun eura)

Lids United platio je RB Lajpcigu 2020. 21 milion evra za Žana-Kevina Augustina. Na koncu je za Lids odigrao ukupno 51 minutu, ali mu je kroz sudsku tužbu uzeo nevjerovatan novac.
Tadašnji 22-godišnjak koji je slovio kao veliki francuski talent isprva je potpisan na pozajmicu iz RB Lajpciga 2019.-20., ali s obavezom otkupa za 21 milion evra ako bi Lids izborio ulazak u Premijer ligu. Trener Marselo Bjelsa uzalud je pokušavao igrača dovesti u formu, bio je daleko od standarda koji su vladali u Engleskoj.
Lids ga je pokušao vratiti Lajpcigu, ali uzalud. Njemački klub je preko tužbe dobio spor i Lids mu je morao platiti odštetu. Potom je sam igrač tužio Lids, te je na sudu dobio 25 milijuna eura. Lids je tako tu tužnu sagu okončao s gotovo 50 miliona evra troškova za igrača koji je odigrao 51 minutu.
Deni Drinkvoter (Čelsi- 38 milijuna eura)
Čelsi ga je doveo iz Lestera u ljeti 2017. Drinkvoter je te sezone upisao samo 22 nastupa (12 startova). Pokazalo se da je ulazak s klupe u porazu od Mančester sitija 2018. bio njegov posljednji nastup za klub, ali ostao je u klupskim knjigama još četiri godine.

Nije igrao, ali je i dalje bio na naslovnicama. Najprije zbog toga što je uhapšen zbog vožnje u pijanom stanju, nakon što je izazvao sudar. Pozajmice u Barnli i Aston Vilu bile su poznatije po tome što je Povrijeđen u tučnjavi ispred noćnog kluba, te nakon što je na treningu udario glavom svog saigrača, španjolskog veznjaka Žotu. Uslijedile su još dvije posudbe u Kasimpašu i Redingu prije nego što mu je 2022. istekao ugovor s Čelsijem, gdje je bio plaćan oko 100.000 funti nedjeljno.
Eden Azar (Real Madrid – 120 milijuna eura)
Rekordno potpisivanje iz Premijer lige predstavljeno je pred hiljadama navijača na Bernabeu u ljeti 2019. Paralele s Kristijanom Ronaldom bile su neizbježne kada je Eden Azar prešao u Real Madrid iz Čelzija 120 miliona eura.
Belgijac je u španjolskoj prijestolnici proveo četiri godine, upisao je 76 nastupa i postigao sedam golova. Prekomjerna težina i opušten stav prema fizičkoj pripremi nisu pomogli Azarovom imidžu, ali i povreda zgloba , te svi problemi koji su uslijedili su bili ti koji su lišili navijače Real Madrida da vide krilnog napadača u punoj formi.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu