Košarka

GDJE JE TU PARTIZAN Ko ima najviše nastupa na Fajnal-foru Evrolige

Do kraja superuzbudljive sezone u Evroligi ostale su još tri utakmice. Ok, četiri, mada niko zaista ne zna zašto se igra meč za treće mjesto na Fajnal-foru Evrolige.

GDJE JE TU PARTIZAN Ko ima najviše nastupa na Fajnal-foru Evrolige
FOTO: ANDREJ CUKIC/EPA

U petak, 23. maja, počinje F4 u Abu Dabiju i u prvom meču od 17 sati sastaju se Fenerbahče i Panatinaikos, a tri sata kasnije na parket izlaze Olimpijakos i Monako. Finale je u nedjelju (20 sati).

Titulu brani Panatinaikos, koji je u finalu bio bolji od Reala, a ko se ne sjeća Olimpijakos je bio treći. Pobijedio je Fenerbahče.

U nedjelju ćemo saznati da li dolazi do smjene na tronu, a zanimljivo je da su sva četiri prvoplasirana tima odbranila prednost domaćeg terena u plej-of serijama, pa prošlogodišnja eliminacija Monaka na svom terenu u majstorici od Fenera ostaje kao presedan.

Ovo će biti 38 fajnal-for u istoriji, a prvi je odigran u sezoni 1987/88. i do borbe za titulu stigli su Trejser (današnji Milano), Makabi, Partizan i Aris. Poređani su ovim redom jer je to bio konačan plasman. Partizan je polufinale izgubio od Makabija (87:82, a identičnim rezultatom je Trejser savladao Aris), a u borbi za treće mjesto je pobijedio grčku ekipu.

Pročitajte još

Najviše nastupa na dosadašnjih 37 fajnal-forova ima CSKA iz Moskve – 19, a pri tome posljednje tri sezone nisu ni igrali u eliti zbog suspenzije ruskih klubova. Za Moskovljanima slijedi Barsa sa čak 17 nastupa, Olimpijakos ima 14, Panatinaikos i Real po 13, i posljednji dvocifreni Makabi (12).

Najviše titula osvojio je PAO (7), Real, CSKA i Makabi imaju po 4, Olimpijakos 3, a Barsa je u 17 nastupa stigla tek do dvije titule (prvu im je u 21. vijeku donio Svetislav Pešić).

Dakle ovih šest klubova je osvojilo 24 od 37 titula.

Partizan nije uspio da stigne do titule u prvom nastupu na F4, ali zato jeste u drugom 1992! Do sljedećeg je čekao šest godina i bio četvrti, a posljednji fajnal-for odigrao je 2010. i opet bili na posljednjem mjestu, poslije nesrećnog poraza od Olimpijakosa u polufinalu.

Od preostalih 12 titula tri su pripale legendarnoj generaciji splitske Jugoplastike, koja je do dana današnjeg jedina ekipa koja je “vezala” tri trofeja u nizu (1989, 1990, 1991, poslednja kao POP 84). I Efes je osvojio dvije titule za redom, a treća im je izmakla zbog izbijanja korona virusa. I Virtus ima dva šampionska pehara (oba kao Kinder 1998. i 2001), a po jedan su osvojili Fenerbahče, Milano (kao Trejser), Limož, Huventud i Žalgiris.

Fajnal-for je do sada održan u 13 različitih zemalja, a ovaj pred nama će prvi put u istoriji biti odigran na Bliskom Istoku. Kao država, najčešći domaćin bila je Španija (7), a grad Pariz (4). Beograd je bio sjajan organizator F4 turnira 2018. i 2022. godine, kada su šampioni postali Real, odnosno Efes.

Nema šanse da u Abu Dabiju u finalu gledamo meč poput onog iz 1998. kada je Kinder pobijedio Aris sa 58:44, što je najmanji broj postignutih poena ikad u borbi za titulu, a najefikasnije finale sa 197 poena odigrali su CSKA i Fenerbahče u sezoni 2015/16. (101:96), a titula je otišla u Moskvu, prenosi Sportal.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu