Prvi čovjek francuskog tenisa Žil Moreton i dalje stoji pri odluci da na Rolan Garosu ipak nije potrebna video-tehnologija i da je bolje da linijske sudije donose odluke na terenu. Uslijed sve veće pobune tenisera tokom ove sezone na šljaci, postavljalo se pitanje i zbog čega jedini grend slem turnir koji se igra na toj podlozi ne posluša apele svojih asova, a kao i obično kada je tenis u pitanju odluka je zasnovana na težnji ka tradicionalnom.
Već godinama je Novak Đoković pobornik ideje da sve treba modernizovati i da linijske sudije više nisu potrebne ako već može da se brzo i sa potpunom sigurnošću sve potvrdi putem video-tehnologije, međutim Žil Moreton insistira da to i dalje nije moguće da se uradi zbog specifičnosti šljake.
ELC on clay means people taking pics of marks this week.It's a code violation.But Zverev is 1000% sure pic.twitter.com/zBuDlwQTQ8
— Stephanie Myles (@OpenCourt) April 27, 2025
– Sistem koji koristi ATP, a još uvijek ne i WTA, izgleda da nije savršen. Znamo da postoji mogućnost greške od 10 odsto. To je ono što znamo i ovo je važno za nas zbog toga što se dogodilo u Madridu i Rimu – poručio je Moreton.
– Kada je u pitanju šljaka, mislimo da je to veoma važno jer ponekad tehnologija griješi – i vidjeli ste to nedavno sa Zverevim u Madridu. Mislim da je Zverev slikao tu grešku koju je napravila tehnologija, tako da mi mislimo da to može da se desi i već se desilo – naglasio je predsjednik Teniske federacije Francuske.
Hoće li ikada Rolan Garos promijeniti pravila?
Za sada to ne znamo, Vimbldon je uveo video-tehnologiju i obično je bio “trendseter” u tenisu, ali izgleda da na Rolan Garosu čekaju tehnologiju koja će biti preciznija od “ljudskog oka”.
– Potrebni su nam svi ti ljudi koji rade tokom cijele godine na našim turnirima, promovišu tenis u malim klubovima, a još su prisutni na klupskim mečevima. Ako prestanemo da imamo linijske sudije, i sudije, to nikako nije dobro za tenis u Francuskoj, možda i u ostalim zemljama – dodao je Moreton i objasnio zašto je tako tvrdog stava po ovom pitanju oko koga čini se čak i nema nikakve podjele među teniserima i teniserkama.
– Mogu da razumijem da na bržim podlogama, gdje nema tragova, to može da bude korisno, kao na Vimbldonu – sada je jako brzo. Ali, na Rolan Garosu želimo da zadržimo naše linijske sudije sve dok se igrači slažu sa tim. Ako jednog dana igrači kažu da to ne žele, možda ćemo morati da promijenimo.
Zašto je Novak Đoković protiv linijskih sudija?
Jedan od najvećih razloga svakako je diskvalifikacija sa US Opena 2021. godine kada je slučajno pogodio linijsku sutkinju u vrat, poslije čega su inače na ovom grend slem turniru promijenili pravila. Što se tiče šljake, Đoković je i tu prije nekoliko godina istakao svoj jasan stav koji teniski moćnici nisu poslušali, prenosi Mondo.
– Ne mislim da je na ovoj vrsti podloge potrebno da imamo opciju čelendža ili automatske odluke, ali ta tehnologija omogućava sudiji, da u slučaju da sumnja u odluku, može na ekranu da proveri da li je trag koji vidi onaj pravi. To bi, po meni, bilo dovoljno za šljaku, jer je lako provjeriti da li je aut ili ne jer loptica ostavlja trag – naglasio je bio Đoković koji je uvijek za promjene koje će donijeti boljitak tenisu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu