Košarka

"Bio sam kreten, zbog toga me Bog kaznio" Darko Miličić nikad iskrenije o svojoj karijeri i protraćenom talentu

Nevjerovatna priča Darka Miličića ispričana je bezbroj puta, a jedan intervju nam je dao priliku da tu priču pročitamo iz "prve ruke".

Darko Miličić
FOTO: JAO MILE PODCAST/YOUTUBE/SCREENSHOT

Bio je to jedan od najiskrenijih intervjua koje je Darko Miličić imao, a dao ga je za grčku “Gazetu”.

Već duže od 10 godina ne igra košarku na profesionalnom nivou, karijeru je prekinuo sa samo 27 godina, a uprkos tome što nije ispunio potencijal, može da se pohvali prstenom namijenjenom šampionu NBA lige.

Sa samo 18 godina je otišao u SAD, 2003. je kao košarkaš Hemofarma od strane Detroit Pistonsa izabran kao drugi pik na draftu.

Ispred njega je bio samo Lebron Džejms, a iza njega su ostali Karmelo Entoni, Kris Boš, Dvejn Vejd i mnogi drugi, prenosi Kurir.

Zbog velikih problema, prvenstveno van terena, karijera Darka Miličića je uništena i skraćena. Osim za Hemofarm i Detroit, igrao je i za Orlando, Memfis, Njujork i Minesotu.

Pričali u njegovo ime

– Naravno… Odrastao sam uz to. Tako što stalno slušam stvari o meni od ljudi koji nisu povezani sa pričom. Isto se dešava i danas. Mnogi ljudi pokušavaju da govore u moje ime, pričaju priče o meni, o tome ko sam i šta volim da radim, o tome kako je moja karijera završena i da još treba da igram košarku. Ali nikada nisu razumjeli kroz šta sam prošao u NBA. Nikada nisu shvatili da je to bio najteži dio mog života. I naravno, ni ja nisam mogao da zamislim, kada sam imao 16-17 godina, da će košarka postati moja noćna mora. Zato što sam proživio noćnu moru – rekao je Miličić i dodao:

Pročitajte još

– Shvatio sam to nekoliko godina kasnije. Odnosno, kada sam se vratio iz NBA. Tada sam pričao o ljudima koji pokušavaju da me povrijede. Ali ono što se zaista desilo je da sam povrijedio sebe. Postoje ljudi u životu koji će vam dati šansu. Ima onih koji te vole i onih koji te ne vole. Ima trenera koji će te natjerati da igraš i onih koji misle da si igrač… Za bacanje! Negdje će ti otvoriti put ili negdje se neće baviti tobom. Ispred sebe sam našao zemljani put! Glavni problem u Americi je bio što sam pokušavao pronaći razlog zašto nisam uspio. Nisam gledao u ogledalo već u ljude oko mene, misleći da hoće da me povrijede! Mislio sam da sam tako dobar! Da sam savršen, a drugi su htjeli da me povrijede. Samo sam pričao, pričao, pričao, pričao… Da sam radio koliko pričam, još bih igrao košarku – istakao je Miličić.

Prema određenim podacima, Miličić je tokom svoje skraćene karijere od košarke zaradio preko 53 miliona dolara.

– Bio sam jedan od najvećih talenata tamo i jedan od najboljih mladih košarkaša u Evropi. Znao sam šta mogu da uradim i mislio sam da imam svijet pod nogama, ali na kraju nisam bio spreman. NBA je veliki korak i mislim da je bilo prerano za mene. Mislio sam da sam najpametniji i najtalentovaniji. U glavi mi je bila misao: ‘Moram da uspijem, imam talenat i želim da uspijem’. Ne! Talenat je samo 20 odsto. Ako ne radiš, ostaćeš talenat cijeli život. Shvatio sam to prekasno – naglasio je Miličić.

Razni sukobi

Trenutak kada je ismijavao čuvenog Bena Valasa, tadašnjeg saigrača, zauvijek će upamtiti.

– Smijao sam se ljudima kojima nije trebalo da se smijem. Promašio je bacanje i umro sam od smijeha na klupi. Rekli su mi ‘ne smij se, on je Ol-star’. Odgovorio sam ‘on je Ol-star, ali ne može da postigne poene’. Poslije dvije godine, to se dogodilo meni – promašivao sam slobodna bacanja. Ben Valas je jedan od najvrijednijih košarkaša koje sam ikad upoznao i, ja kao mladi čovjek, koji sam bio g*vno, smijao sam mu se. Bio sam kreten koji je mislio da to meni ne može da se desi. Tada te Bog kazni za aroganciju – iskren je Miličić.

FOTO:  LARRY W. SMITH/EPA
FOTO: LARRY W. SMITH/EPA

Imao je probleme i sa Kevinom Lavom.

– Da li treba da se izvinim tom plačljivku? Nikada! Objasnio sam mu da razumijem da je veoma važan igrač za tim i da je Ol-star, ali ne mogu da prihvatim da je srećan zato što ima 20 poena i 15 skokova dok ekipa gubi – jasan je Miličić.

Igor Kokoškov je tada bio jedan od pomoćnih trenera u Detroitu.

– Uhvatio me je i rekao ‘s**onjo, smrdiš na g*zicu!’. Nije me bilo briga, smrdio sam na alkohol, ali nije me bilo briga. Napuštao sam klubove u sedam ujutru, a trening je bio u devet. Želeo sam da uspijem, ali sve je krenulo pogrešno – zaključio je Darko Miličić.