Košarka

"Još se malo moram oporaviti" Selektor Njemačke smršao 20 kg nakon borbe sa opakom bolešću

Selektor njemačke košarkaške reprezentacije Aleks Mumbru prošao je ljetos kroz nekoliko dramatičnih sedmica nakon što je završio u bolnici nedugo prije utakmice Evropskog prvenstva protiv Švedske.

"Još se malo moram oporaviti" Selektor Njemačke smršao 20 kg nakon borbe sa opakom bolešću
FOTO: TOMS KALNINS/EPA

Španski trener (46) doživio je akutnu infekciju gušterače, srušio se u hotelskoj sobi i hitno je prevezen u bolnicu, a događaju su prisustvovali i članovi švedske reprezentacije.

Mumbru se srušio uoči premijere Eurobasketa u Tampereu. Bio je hospitalizovan, ali je uprkos zdravstvenim problemima pokušao ostati uz tim i krajem turnira se vratio na klupu. Njemačka je tada osvojila zlato, ali se stanje trenera nakon završetka prvenstva ponovo pogoršalo i Mumbru je opet završio u bolnici u Španiji gdje je ostao do sredine oktobra, a evropsko zlato je umjesto njega Nijemcima donio trener iz BiH Alan Ibrahimagić, piše Klix.

Pročitajte još

Mumbru je otkrio razmjere bolesti te je otkrio kako je tokom boravka u bolnici izgubio čak 20 kilograma.

– Izgubio sam 20 kilograma, pet sam vratio. Još se moram malo oporaviti, ali sve je pod kontrolom – rekao je Mumbru.

U bolničkom krevetu pokušavao je raditi koliko je mogao, gledao je utakmice preko laptopa, analizirao igru i razgovarao s igračima telefonom.

Opisao je takođe koliko je situacija bila ozbiljna.

– Često sam bio povrijeđen kao igrač, ali me nikad nije ništa zaboljelo kao ovo – završio je Mumbru koji se sada vraća reprezentativnim obavezama budući da aktuelne evropske prvake u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo očekuju utakmice protiv Izraela i Kipra.