Fudbal

"Piksi nije sam otišao" Branko Radujko otkrio kako je nagovorio Veljka Paunovića da bude selektor

Generalni sekretar FSS Branko Radujko otkrio je detalje o pregovorima s Veljkom Paunovićem, odlasku Dragana Stojkovića, Leskovcu kao domu Orlova, te kritikmama na račun Domenika Mesine.

Branko Radujko
FOTO: MOZZART TV/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ne krije Radujko to što je on uspio da ubijedi Veljka Paunovića, a mnogi su pokušavali prije njega, da postane selektor Orlova. Doživljava to i kao ličnu pobjedu.

– Rekao mi je u jednom momentu da nije još prelomio da se pomjeri iz klupskog fudbala. Na kraju je rekao da ima prijedlog, nije htio da priča o novcu, ugovoru, uslovima, ništa, nego da povede tim na utakmice sa Engleskom i Letonijom, da se borimo pa šta bude, a onda kada sve to prođe da sjednemo i vidimo. Do tada će i on vidjeti kako se osjeća – rekao je Radujko za Mozzart sport.

Svoje viđenje situacije tokom pregovora imao je i Paunovićev agent Žorž Mendeš, najčuveniji menadžer na svijetu.

– Meni je Mendeš rekao: „Slušaj Branko, ja ne vidim njega u reprezentaciji, vidim ga kao klupskog trenera, ali s obzirom na to da on ima neku emociju za vašu reprezentaciju, pričajte, pa kako se dogovorite“ – navodi on.

Branko Radujko je objasnio da Dragan Stojković nije podnio ostavku, iako je to najavio novinarima poslije poraza od Albanije u Leskovcu.

Dragan Stojković Piksi
FOTO: ANDREJ CUKIC/EPA

– Poslije utakmice sam došao do Stojkovića i rekao mu: „Dragane, to je to. Ovo više ni fudbalska javnost, ni narod, ni Savez ne mogu da izdrže i moramo ovo da rješavamo“. On je rekao „OK, razumijem, osjećam, shvatio sam i idem na konferenciju za novinare i kazaću da odlazim“. Rekao je „Evo nudim ostavku i neću voditi tim u Andoru, vodiće moj pomoćnik“. Zašto nije podnio ostavku? To bi trebalo on da objasni, ali u svakom slučaju mi smo se poslije nekoliko dana sporazumno razišli tako da to Savez nije koštalo ni dinar. Bez obzira na vrlo jake izlazne klauzule koje je imao u ugovoru – objašnjava Radujko.

Kada se priča o utakmici s Albanijom u Leskovcu, nezaobilazno pitanje je čija je odluka i odgovornost što se igralo tamo i da li je u pitanju bila direktiva.

Pročitajte još

– Evo, reći ću vam: odgovornost je isključivo Fudbalskog saveza! Jednu stvar da razjasnimo: lokacija za utakmicu se prijavljuje tačno četiri mjeseca prije meča. Da bi se to promijenilo potrebna je saglasnost FIFA, UEFA i gostujuće ekipe. Mi jako dobro znamo šta se desilo na utakmici s Albanijom u Beogradu 2014. godine. I kada smo vidjeli odnos pune Marakane na meču sa Engleskom, gdje se od prvog minuta zviždi našoj reprezentaciji, selektoru… Da igramo ponovo s Albanijom u Beogradu u takvoj atmosferi? Pa, nema šanse. Dolazile su i do nas priče da je to naređeno (da se igra u Leskovcu), a ja vam kažem da je to tako nemoguće – kategoričan je on.

Odgovorio je Radujko i na kritike da Domeniko Mesina nije dovoljno transparentan u radu kao prvi čovjek sudijske organizacije.

– Bilo je sedam kola u kojima je konstatovana eklatantna sudijska greška. Više od sedam puta su sudije imale takozvano „hlađenje“ zbog grešaka koje nisu bile tendenciozne, ali su bili ozbiljni propusti. Nikada ovaj Savez neće dozvoliti, a neće to raditi ni Mesina, koji je vrlo iskusan čovjek, da javno linčuje sudiju zbog greške. Jeste li ikada vidjeli da je klub javno linčovao igrača koji je promašio penal ili postigao autogol? A, mi očekujemo da okačimo sudiju na banderu – zaključio je Branko Radujko, generalni sekretar FSS.