AMERIKA BOLJA OD KOŠARKAŠICA SRBIJE Najvažniji mečevi tek slijede

Košarkašice Srbije poražene su od Sjedinjenih Američkih Država rezultatom 88:69 u prvoj utakmici kvalifikacionog turnira za plasman na olimpijske igre.

Prva dionica nije donijela uzbuĐenja koliko se očekivalo, iako se radi o meču bez rezultatskog značaja pošto su dame iz SAD već obezbijedile plasman na Olimpijske igre. Serijom od četiri uzastopna poena su Amerikanke otvorile utakmicu, ali su dobile ubrzo i valjan odgovor pošto su srpske košarkašice nanizale šest poena. To je ujedno bilo prvo i jedino vodjstvo Srbije u uvodnih deset minuta igre u dvorani “Aleksandar Nikolić”.

Košarkašice SAD su dodale gas i bile na korak od dvocifrene prednosti. Imala je Amerika plus osam u ranoj fazi utakmice, a Marini Maljković nisu pomogli ni tajm-aut, ni savjeti kraj aut linije kako bi promijenila igru svojih izabranica. Na kraju prvog perioda je Amerika imala šest poena razlike, najviše zahvaljujući Arijel Etkins koja je bila najraspoloženija i postigla šest poena.

Puno, puno bolje Amerika je zaigrala s početkom druge četvrtine. Malo im je trebalo da dodju do maksimalnih 14 razlike kada “kraljicama” gotovo ništa nije išlo od ruke.

Na dva minuta do poluvremena je publiku raspalila Tina Jovanović mada je spustila na tek 11 razlike odličnim utrčavanjem. Naredni napad nisu iskoristile Amerikanke i činilo se da bi to mogao da bude momenat povratka, ali nije. Krilni centar srpskog tima Tina Jovanović je pogodila uz zvuk sirene za kraj prvog poluvremena i rezultat 42:34 u tom momentu. Do pauze Srpkinje niu značajno poboljšale šut, pogadjale su tek nešto više od 30 odsto.

Srbija je tek na momente sijala, za razliku od rivalki koje su imale kontinuitet. Skoro bez greške igrale su Amerikanke koje su poenima kažnjavale i najmanji pad koncentracije protivnika u odbrani. Nakon trojke Brijane Stjuard iz kornera, preko ruke, gostujuća selekcija stigla je do vodjstva od 17 razlike pred kraj pretposlednjeg perioda. A onda su Amerikanke krenule sa lepršavom košarkom i iz Beograda poslale poruku da će izvesno biti kandidat za neku od medalja u Tokiju. Pogotkom Edže Vilson uz faul je selekcija SAD otišla na čak 22 razlike.

Ništa novo nije vidjeno ni u poslednjem kvartalu. Amerika je pokazala da je u ovom momentu dosta kvalitetniji tim od Srbije što je dokazano i rezultatom. Srbiji sada preostaju utakmice protiv Nigerije, a zatim i protiv Mozambika 8. i 9. februara.

Ta dva duela će biti bitnija od ovog prvog, s obzirom na to da je Amerika kao Svjetski šampion obezbijedila učešće na Olimpijskim igrama, a zbog toga, dodatne vize obezbediće dvije najbolje ragnirane reprezentacije pored SAD.