Ostalo

AUSTRALIJANAC UZ NOVAKA "Pustite Đokovića i sperite sramotu"

Dr Abul Rizvi, nezavisni australijski kolumnista i bivši zamjenik sekretara Odeljenja za imigraciju, napisao je autorski tekst o Novaku.

AUSTRALIJANAC UZ NOVAKA "Pustite Đokovića i sperite sramotu"
FOTO: ABIR SULTAN /EPA

Poznato je da se promijenila vlast u Australiji, a shodno tome, mijenja se i situacija sa Novakom Đokovićem. Ipak, brojni su pritisci zbog Đokovića i cijele sage koja je planetarno praćena u 2022. godini.

Tekst doktora Rizvija prenosimo u celosti, a objavljen je u slično vreme kada i intervju sa Novakom za Sportal. Abul je pogodio tajming, kada su i australijski mediji prenijeli Novakovu stranu priče.

Vlada mora da ukine Novaku Đokoviću trogodišnju zabranu ulaska u Australiju, koju je ranije ove godine uvela Morisonova vlada. Bivša ministarka unutrašnjih poslova Karen Endrjuz, koja je vodila optužnicu za ukidanje Đokovićeve vize, kaže da nema razloga da se zabrana ukine i da bi to bio „šamar u lice“ australijskoj javnosti.

Endrjuz pokušava da odvrati pažnju od užasnog načina na koji je vodila slučaj. Saga o Đokoviću počela je u novembru prošle godine kada je Ministarstvo unutrašnjih poslova njemu i nizu drugih tenisera/funkcionera koji su bili u identičnim okolnostima odobrilo vizu za ulazak u Australiju. DHA je mogla da spriječi debakl tako što je Đokoviću uskratila vizu jer nije vakcinisan i navodno nije imao zadovoljavajuće medicinsko izuzeće. U zdravstvenim odredbama Zakona o migracijama postoji više nego dovoljno ovlašćenja da se prvobitni zahtev za vizu odbije.

Nakon što je odobrio vizu, DHA je implicitno rekao da je Đoković ispunio zdravstvene odredbe Zakona o migracijama. Odgovori koji je DHA naknadno dao Senatu o tome bili su potpuno pogrešni i osmišljeni da prikriju grešku u dodjeli vize Đokoviću. Kada je Đoković objavio na društvenim mrežama da je dobio vizu i da dolazi u Australiju, izbio je bijes javnosti. Prvobitni odgovor Skota Morisona bio je da okrivi vladu Viktorije za to što je Đokoviću odobrila izuzeće, rekavši da je to u potpunosti stvar vlade Viktorije i da Komonvelt prihvata svako medicinsko izuzeće koje daju vlade država.

FOTO: ABIR SULTAN
/EPA
FOTO: ABIR SULTAN /EPA

Ovo je bio tačan odraz tadašnje politike australijske vlade. Određenom broju tenisera/službenika je bio dozvoljen ulazak na australijske aerodrome na osnovu medicinskih izuzeća državne vlade. Ali u 24 sata prije nego što je Đoković sletio, politika Morisonove vlade je promijenjena. Zvaničnici australijskih graničnih snaga (ABF) više ne bi prihvatali izuzeća državne vlade, već bi išli dalje kako bi utvrdili da li su važeća. Đoković je bio prva osoba na koju je primenjena nova politika. Po dolasku na aerodrom u Melburnu, Đoković je detaljno ispitivan i njegova viza je ukinuta jer se smatralo da predstavlja rizik za javno zdravlje. Odveden je u imigracioni pritvor u hotel u Melburnu koji je korišćen za zadržavanje određenih tražilaca azila koji su stigli brodom. Morison je brzo promijenio ploču i zagrmio „pravila su pravila“, ali ne rekavši australijskoj javnosti da je njegova vlada promijenila pravila samo za Đokovića. Đoković je uspješno uložio žalbu na ukidanje vize, zbog proceduralne pravičnosti. Pušten je u javnost i nastavio da se priprema za turnir.

Pročitajte još

Nekoliko dana kasnije, Morisonova vlada je po drugi put ukinula Đokoviću vizu. Ovaj put, ministar za imigraciju Aleks Houk priznao je da Đoković ne predstavlja rizik za javno zdravlje, ali da postoji rizik da će njegovo prisustvo u Australiji „podsticati raspoloženje protiv vakcinacije“. Đoković je napustio Australiju sa trogodišnjom zabranom ponovnog ulaska.

Obrazloženje za drugo ukidanje vize bilo je potpuno izmišljeno. Bilo je i još uvijek ima više nego dovoljno istaknutih Australijanaca koji zastupaju stav protiv vakcinacije. Đokovićevo prisustvo ne bi promijenilo ova osjećanja. Australijska pravila o ulasku putnika više ne zahtjevaju da se ljudi vakcinišu, tako da je Đokovićev vakcinalni status sada irelevantan. A ako postoji zabrinutost da bi Đoković mogao da podstakne „antivakcinacioni sentiment“, Vlada bi mogla da zahtjeva od njega da se prijavi da ne bi javno komentarisao bilo šta u vezi sa vakcinacijom. Ukidanje trogodišnje zabrane bila bi odgovarajuća nadoknada za užasno postupanje Morisonove vlade u slučaju Đokovića – zaključuje australijski doktor..

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu