Fudbal

Bove operisan nakon što se srušio: Moraće da napusti Seriju A, hoće li krenuti putem Eriksena

Eduardo Bove je podvrgnut operaciji tokom koje mu je ugrađen implantabilni defibrilator.

Bove operisan nakon što se srušio: Moraće da napusti Seriju A, hoće li krenuti putem Eriksena
FOTO: CLAUDIO GIOVANNINI/EPA

Edoardo Bove šokirao je cijelu fudbalsku zajednicu kada se srušio tokom nedavne utakmice protiv Intera u 14. kolu Serije A. Dvadesetdvogodišnji vezni igrač pao je na teren nakon epileptičnog napada i odmah je prevezen u bolnicu u Firenci, gdje je utvrđeno da ima srčani problem.

Ovaj incident je izazvao veliku zabrinutost među navijačima i stručnjacima, posebno imajući u vidu mladost igrača. Bove, koji je važan dio tima, sada se suočava sa neizvjesnom budućnošću u svojoj profesionalnoj karijeri dok ljekari nastavljaju da procjenjuju njegovo zdravstveno stanje.

Klub i navijači su izrazili punu podršku mladom fudbaleru, nadajući se njegovom brzom oporavku. Ovaj događaj je takođe pokrenuo diskusiju o važnosti redovnih i temeljnih zdravstvenih pregleda za profesionalne sportiste, posebno u svjetlu sličnih incidenata koji su se desili u proteklim godinama u svijetu fudbala.

Pročitajte još

Igrač je podvrgnut hirurškoj intervenciji tokom koje mu je ugrađen implantabilni kardioverter defibrilator, slično kao što je to bio slučaj sa Kristijanom Eriksenom. Očekuje se da će fudbaler “Viole” uskoro biti otpušten iz bolnice, nakon čega će morati da objavi svoje odluke o budućnosti karijere.

Ovo je zbog toga što neće imati pravo da igra u Seriji A, jer prema važećem zakonu u zemlji, defibrilator predstavlja kontraindikaciju za igranje profesionalnog fudbala.

Ovo je bio razlog zašto je Kristijan Eriksen, nakon srčanog zastoja koji je doživio 2021. igrajući za Dansku i ugradnje defibrilatora, bio prinuđen da napusti Inter.

Implantabilni kardioverter defibrilator (IKD) je uređaj sličan pejsmejkeru koji neprekidno prati vaš srčani ritam. Ako otkrije manji problem sa ritmom, emituje niz bezbolnih električnih impulsa kako bi korigovao srčani ritam. Ukoliko to ne uspije, ili se otkrije ozbiljniji problem sa srčanim ritmom, IKD će primijeniti mali električni šok, poznat kao kardioverzija. Ako ni to ne djeluje ili se otkrije veoma ozbiljan problem, uređaj će isporučiti jači šok srcu, poznat kao defibrilacija.

Implantabilni kardioverter defibrilatori (IKD) se generalno koriste kod osoba koje su u visokom riziku od ozbiljnih poremećaja ritma u ventrikularima (donjim komorama) srca, jer je to glavni uzrok iznenadne srčane smrti. Kod određenih grupa pacijenata sa srčanom insuficijencijom, dokazano je da ovi uređaji produžavaju preživljavanje. Lekari često biraju da kombinuju IKD sa terapijom za srčanu resinhronizaciju (TSR) u istom uređaju. U tom slučaju, uređaj se naziva TSR-D.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu