(VIDEO, FOTO) TAKO BLIZU, A TAKO DALEKO Evropsko prvenstvo za BiH ostaje samo san

Reprezentacija BiH poražena je u polufinalu baraža za Evropsko prvenstvo, pošto je na Bilinom polju u Zenici poražena nakon preokreta od Ukrajine sa 1:2.

Poveli su Zmajevi autogolom Matvijenka u 56. Minutu susreta, ali je hladan tuš uslijedio u samom finišu meča, te sa dva brza gola u 85. I 88. Ukrajinci Ruše snove BiH o plasmanu na kontinentalnu smotru. Egzekutori su bili Roman Jeremčuk I Arem Dovbik.

Početak meča pripao je izabranicima Save Miloševića. Nošeni odličnom atmosferom i velikom podrškom sa tribina visokim presingom pravili su probleme odbrani Ukrajine, koja se u uvodnim trenucima nije najbolje snašla. Prvu ozbiljniju priliku vidjeli smo u 7. Minutu. Centrirao je Rade Krunić, ali je loptu loše glavom zahvatio Hadžikadunić. Agresivnost i pritisak donijeli su i problem Zmajevima. Već u 9. Minutu susreta požutio je Sead Kolašinac, nakon što je rukom po licu zakačio Zubkova.

Nakon uvodnih minuta konsolidovali su se i gosti. Lako je probio Mudrik po lijevoj strani, ali u nastavku napada loš udarac sa ivice kaznenog prostora je uputio Konoplja i lopta odlazi daleko iznad gola Šehića.

Uspavanku i publiku na Bilinom polju nisu razbudili izabranici Save Miloševića, ali jeste svojim odlukama sudija Feliks Cvajer.  Pao je Gazibegović nakon duela na ivici kaznenog prostora nakon jednog duela, arbitar iz Njemačke se oglasio, ali samo kako bi dosudio simuliranje i pokazao žuti karton bočnom igraču BiH.

RADE KRUNIC

Kao da je to izrevortiralo Zmajeve, pa je posljednjih 15 minuta prvog poluvremena u potpunosti pripalo njima. Mogla je BiH do vođstva u 36. Minutu. Nakon centaršuta Hajdarinovića skače Hadžikadunić, ali Ukrajinci to čiste sa maltene gol linije. Samo dvije minute bile su potrebne da BiH uđe u novu šansu. Bila je to najbolja prilika u prvom poluvremenu.Kombinovali su Kolašinac i Demirović, proigrali Edina Džeku, ali njegov udarac odlazi preko gola.

Drugo poluvrijeme donijelo je I nešto drugačiji omjer snaga na terenu. Ukrajinci su krenuli dosta organizovanije ka golu Šehića, ali je odbrana BiH bila na nivou. Vrijedno je izdvojiti situaciju iz 48. Minuta. Umakao je Mudrik odbrani, ali onda izgubio kontrolu. Dovoljno da Hadžikadunić interveniše i izbaci je u korner…

Šansa za Zmajeve u tim okolnostima bila je igra na kontranapade I prekide, a upravo iz jedne takve situacije stigao je gol. Igrao se 56. Minut meča kada je nakon kornera nastavljena akcija BiH. Ubacio je Dedić sa desne strane, a najbolje se pred golom Lunina snalazi Denis Hadžikadunić, te matira Ukrajince za erupciju navijača na tribinama Bilinog polja! Iako je taj gol na kraju zvanično pripisan Matvijenku kao autogol.

Odlično su se branili izabranici Save Miloševića u tim trenucima. Priliku da riješi sve dileme imao je Demirović. Našao se u situaciji 1 na 1 sa Luninom, ali iz blizine šutira pravo u golmana Real Madrida.

I onda kako to obično biva kada se promaši velika prilika…Tekao je 85. Minut na Bilinom polju kada je duga lopta odbrane Ukrajine stigla je do Konoplje na desnoj strani. Ovaj odigrava povratni pas na pet metara, odakle Jeremčuk ne griješi za 1:1.

Nisu se stigli Zmajevi ni oporaviti od šoka, a na semaforu je već pisalo 1:2 u korist Ukrajinaca.

Centrirao je Jaremčuk sa lijeva, a najviši u skoku Dovbik posprema to u mrežu Šehića za totalni muk u Zenici.

Do kraja meča BiH nije stvorila veću šansu pred golom Lunina, te ovim porazom ostali su bez prilike za plasman na Evropsko prvenstvo koje će se igrati u Njemačkoj. Ukrajina će u finalu baraža igrati protiv Islanda koji je slavio protiv Izraela sa 4:1.

ukrajina

TOK MEČA

BiH – Ukrajina 1:2

90. minut: Igraće se 8 minuta nadoknade na Bilinom polju.

87. minut: U samo 2 minuta Ukrajina stiže do preokreta! Centrirao je Jaremčuk, a najviši u skoku Dovbik posprema to u mrežu Šehića za 1:2!

85. minut: Nevjerovatno! Samo minut nakon velike šanse stiže hladan tuš na Bilinom polju. Duga lopta odbrane Ukrajine stigla je do Konoplje na desnoj strani. Ovaj odigrava povratni pas na pet metara, odakle Jeremčuk ne griješi za 1:1

83. minut: Nevjerovatno šta je propustio Demirović sada! Imao je napadač Augzburga situaciju 1 na 1 sa Luninom, ali je šutirao pravo u golmana Real Madrida.

82. minut: Dvostruka izmjena Save Miloševića. Kovačević i Pjanić su na terenu umjesto Ahmehodžića i Hajradinovića.

79. minut: Požutio je i Ahmehodžić iz bizarnog razloga. Naime, štoper BiH ušao je u igru bez dozvole Cvajera.

73. minut: Bilo je opasno pred golom BiH. Serija odbijenih lopti nastala je u šesnaestercu, ali Gazibegović to čisti na kraju.

67. minut: Prva izmjena u redovima BiH i uopšteno na meču. Amar Dedić ne može nastaviti meč zbog povrede, te uz gromoglasan aplauz asistent kod gola napušta meč. Umjesto njega na terenu je Eldar Ćivić.

65. minut: Vodeći gol BiH je pripisan Matvijenku u međuvremenu.

63. minut: Probao je Mudrik da iznenadi Šehića. Igrač Čelsija je uspio stići loptu da ne izađe u gol aut, probao iznenaditi golmana BiH udarcem u bliži ugao, ali je on bio dovoljno skoncentrisan da osujeti tu namjeru.

56. minut: VODI BiH! Nakon kornera sa lijeve strane nastavljena je akcija BiH. Ubacio je Dedić sa desne strane, a najbolje se pred golom Lunina snalazi Denis Hadžikadunić, te matira Ukrajince!

48. minut: Malo sreće za BiH. Iskombinovali su Ukrajinci na nekih 30-ak metara od gola Šehića, jurnuo je Mudrik ka golu Zmajeva, ali srećom po njih lopta mu je malo pobjegla. Dovoljno da Hadžikadunić interveniše i izbaci je u korner.

46. minut: Počelo je drugo poluvrijeme. Ni jedna, ni druga nisu ništa mijenjali.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

44. minut: Izdržao je Džeko duel na sredini terena, uspio sačuvati loptu, te proigrati Dedića na strani. Član Salzburga ušao je prema sredini i uputio udarac ka golu Lunina, ali on odlazi daleko pored.

38. minut: Veliku priliku propušta BiH! Kombinovali su Kolašinac i Demirović, proigrali Edina Džeku, ali njegov udarac odlazi preko gola! Najbolja prilika na meču za sada!

36. minut: Budi se polako BiH, bude se i tribine Zenice. Nakon centaršuta Hajdarinovića skače Hadžikadunić, ali Ukrajinci to čiste sa maltene gol linije.

30. minut: USPAVANKA NA BILINOM POLJU Ukrajinci su preuzeli inicijativu u večerašnjem meču baraža. Zmajevi su fokusirani za sada na kontranapade, ali bez kvalitetnih lopti prema Džeki i Demiroviću. Možemo reći potpuna uspavanka na Bilinom polju u prvih pola sata igre.

26. minut: Razbjesnio je arbitar Cvajer sada sve na stadionu. Pao je Gazibegović nakon duela na ivici kaznenog prostora nakon jednog duela, arbitar iz Njemačke se oglasio, ali samo kako bi dosudio simuliranje i pokazao žuti karton bočnom igraču BiH.

21. minut: Prijete i Ukrajinci. Pokazao je Mudrik svoje motoričke sposobnosti, lako probio po lijevoj strani, ali je u nastavku napada udarac Konoplje otišao preko gola Šehića.

15. minut: Sijevnula je polukontra Zmajeva. Džeko je proigrao Demirovića na protivničkoj polovini. Demirović sjajnim driblingom vara Mativjenka kojem ništa drugo nije preostalo sem da ga obori i zaradi žuti karton. Hajradinović je nakon toga ubacio loptu, ali ona prelijeće sve u šesnaestercu.

9. minut: Prvi žuti karton na meču. Zaradio ga je Kolašinac nakon što je rukom u predjelu lica zakačio Zubkova.

7. minut: Počela je BiH duel agresivno i otvoreno. Na centaršut Krunića iz slobodnog udarca za malo je ostao kratak Hadžikadunić, te lopta odlazi u gol aut.

1. minut: Počeo je meč na Bilinom polju.

OVIH 11 ZMAJEVA NAPADA UKRAJINU

Selektor Zmajeva, Savo Milošević odabrao je početnih 11 koji će se suprotstaviti favorizovanom protivniku, te napravio jedno iznenađenje. Odlučio je Milošević da meč sa klupe krene iskusni Miralem Pjanić, te je na teren stadiona Bilino polje poslao sljedeći sastav:

Šehić, Kolašinac, Hadžikadunić, Ahmedhodžić, Dedić, Gazibegović, Cimirot, Krunić, Hajradinović, Demirović i Džeko.

Uoči meča BiH – Ukrajina

Biće ovo treći međusobni susret dvije selekcije. Zmajevi ne znaju za trijumf nad Ukrajincima, pošto su prethodna dva susreta završena pobjedom Ukrajine, odnosno remijem.

Takođe, utakmica protiv Ukrajine je, možemo reći, i najvažnija za jednu cijelu generaciju predvođenu iskusnim Edinom Džekom i Miralemom Pjanićem, za koje bi nastup na Evropskom prvenstvu bio vrhunac nastupa u nacionalnom dresu.

Riječi Sava Miloševića

Selektor Savo Milošević ističe da vjeruje u plasman na Evropsko prvenstvo, a dodao je i da su Zmajevi vježbali izvođenje jedanaesteraca, što bi moglo biti veoma važno ukoliko u 120 minuta igre ne bude pobjednika.

– Ja sam više puta ponovio, ali da ne vjerujem da možemo ostvariti rezultat, ne bih ni bio ovdje. Vjerujem da isto razmišljaju i momci i evo prvi Edin tu ne bi bio da ne vjeruje. Moramo biti svjesni da će biti jako težak zadatak i potrebno je da znamo šta trebamo uraditi da pobijedimo – rekao je Milošević.

Ukrajina skoro 3 puta vrijednija od BiH

Ukupna procijenjena vrijednost pozvanih igrača Ukrajine za duel sa BiH iznosi 320,2 miliona evra. S druge strane, ukupna procijenjena vrijednost fudbalera BiH za Ukrajinu je 123,2 miliona evra.

Ko sudi?

Glavni arbitar utakmice bit će iskusni Nijemac Feliks Cvajer, čovjek koji je sudio duel BiH protiv Litvanije u Kaunasu kada su Zmajevi izborili plasman na Svjetsko prvenstvo u Brazilu.

Tom prilikom Cvajer je donio sreću reprezentaciji BiH, a vidjećemo da li će to biti slučaj i večeras protiv Ukrajine.

Ovoga puta Cvajeru će pomagati Marko Ahmuler i Kristijan Dijec, dok će Sven Jablonski biti četvrti sudija. VAR sudija bit će Bastian Dankert, a pomagaće mu u VAR sobi i Jan Sajdel.

Ono što je najinteresantnije od svega, ovo će mu biti drugi put da sudi utakmicu Ukrajine i BiH. Prethodno je sudio u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2022. godine kada su rivali remizirali rezultatom 1:1 u Lavovu.

Šta kažu bukmejkeri?

Bukmejkeri smatraju da je Ukrajina poprilično veliki favorit tokom gostovanja u Zenici.

Svjetske kladionice daju koeficijent 4.0 na pobjedu BiH, dok je na Ukrajinu 1.95. Koeficijent na remi u regularnih 90 minuta je 3.50.

Kada gledamo koeficijente za konačni prolaz (uključujući i moguće produžetke i penale), prolaz Ukrajine u finale donosi koeficijent 1.40, dok je na prolaz BiH 2.80.