Ostalo

(FOTO) ISPISAO ISTORIJU Etiopljanin oborio rekord maratona u Njujorku

Etiopljanin Tamirat Tola pobijedio je na maratonu u Njujorku obaranjem rekorda starog 12 godina.

Tamirat Tola

Svjetski šampion iz 2022. pobijedio je u nedjelju u vremenu od dva sata, četiri minuta i 58 sekundi.

Tola je prvi prošao kroz cilj u Central parku, Kenijac Albert Korir je završio na drugom, a njegov zemljak Šura Kitata na trećem mjestu, piše Sportal.

– Srećan sam što sam prvi put pobijedio na maratonu u Njujorku. Ovo mi je treći put da učestvujem, nakon što sam dva puta završio kao četvrti. Sada sam srećan – jasan je bio Etiopljanin.

Četvorostruki pobjednik svjetskih maratona Džefri Mutai iz Kenije prethodno je držao rekord staze sa vremenom dva sata, pet minuta i šest sekundi.

U ženskoj trci, Kenijanka Helen Obiri je odnijela tjesnu pobjedu nad Etiopljankom Letesenbet Gidej. U savršenim uslovima za maratonsko trčanje, Obiri, koji je pobijedio na ovogodišnjem Bostonskom maratonu, štopericu je zaustavila na 2:27,23, a trku je završila šest sekundi ispred Gidij.

Na trećem mjestu završila je Šaron Lokedi.