Fudbal

FUDBAL KAO MIROTVORAC Na Božić 1914. njemački i engleski vojnici su potpisali kratkoročno primirje da bi odigrali utakmicu

Teško je u ratu naći pozitivne događaje, a istorija je ipak zabilježila neke. Jedan od njih se dogodio na Božić 1914, u vrijeme Prvog svjetskog rata, kada je borba okončana, a njemački i engleski vojnici su igrali fudbal.

FUDBAL KAO MIROTVORAC Na Božić 1914. njemački i engleski vojnici su potpisali kratkoročno primirje da bi odigrali utakmicu
FOTO: SAINSBURY"/YOZTUBE/SCREENSHOOT

O tome da je ova utakmica odigrana svjedoče zapisi nekih vojnika, iako to nikada nije dokazano. Koliko god bili nesiugrni oko činjenica, ljudi su se zainteresovali za ovu priču.

Prema svjedočanstvima iz sačuvanih dnevnika vojnika toga vremena, ponajviše iz onog Roberta Hamiltona, kapetana kraljevskog bataljona, pretpostavlja se da je francuski gradić Frelingjen mjesto u kom se događaj odigrao.

Pročitajte još

Sve je krenulo tako što su Nijemci od onoga što im je stizalo od kuće improvizovali ukrase, kojima su okitili improvizovane jelke i krenuli s pjevanjem božićnih pjesama. Britancima nije dugo trebalo da se pridruže duhu primirja, a komunikacija pojedinaca ubrzo je dovela do nalaženja vojnika na tzv. ničijoj zemlji, u neutralnoj zoni. Prekid vatre označio je početak druženja.

– I tako smo svi bili izvan rovova u neutralnoj zoni, kad smo odjednom ugledali njemačkog vojnika kako šutira loptu. Nismo se zapravo ni snašli, a već smo igrali fudbal – zapisao je jedan od učesnika.

Ovom događaju je knjigu posvetio Per Termenijus, koji je opisao da je to polje bilo idealno za igru jer nije bilo oštećeno od granatiranja.

– Nije bilo baš idealno za igru jer je tlo bilo smrznuto, ali dobili smo ih 3:2 –  tvrdnje su jednog od njemačkih vojnika, a do danas traju rasprave o rezultatu i broju odigranih susreta.

Primirje prekinuto posle ponoći.

– Bio je ovo srećan i neobičan Božić, ali su poslije ponoći udvostručili broj stražara – zapisao je u dnevniku Hamilton.

Kapetan Štokvel je zapisao da je nakon ponoći ispalio tri hica u vazduh, što je bio znak da je primirje završeno. Samo nekoliko trenutaka kasnije čulo se i kako njemački general ispaljuje dva hica.

Svaki tim je imao jednog fudbalera

Sve strane su imale  po jednog vojnika koji se bavio fudbalom. Kod Britanaca to je bio narednik Džejms Kojl, koji je igrao za škotski Albion, a Nijemci su imali Alberta Šmita, fudbalera trećeligaša.

Fudbal je tako nakratko prekinuo rat, ali je to bilo samo na tren. Mnogi učesnici ove utakmice su tamo položili živote, poput Šmita, koji je poginuo 1916. godine,prenosi Sportal.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu