Fudbal

"Želio sam da napustim fudbal u 30. godini" Legendarni jugoslovenski reprezentativac imao velikih problema sa depresijom

Čuveni fudbaler Jovan Stanković, priznao je u intervjuu za ugledni radio Kadena KOPE da se borio sa psihološkim problemima. Sa njima se suočio u trenutku kada je bio na vrhuncu karijere, igrajući u Majorci.

"Želio sam da napustim fudbal u 30. godini" Legendarni jugoslovenski reprezentativac imao velikih problema sa depresijom
FOTO: OSCAR_PIPKIN/EPA

Bio je Jovan Stanković potpuno otvoren u intervjuu koji je dao u proljeće prošle godine.

– Bio sam pomalo glup jer sam mislio da mogu da me izbace iz kluba ako saznaju, nisam ni znao šta je to – otkrio je nekadašnji reprezentativac.

A nekada je priča o depresiji bila tabu tema.

– Želio sam da napustim fudbal sa 30 godina, nikada to nisam pomenuo. Mnogi ljudi su imali problema, imao sam depresiju u najbolje vrijeme, nikada o ovome nisam pričao o tome. Ivan Kampo, Paunović i Lopetegi su imali slične probleme i zatražili pomoć. Rekli su mi da za šest mjeseci mogu da se oporavim i da ću sutradan biti bolje – rekao je Stanković za Kadenu Kope.

“Plašio sam se da pričam o tome”

Depresivno stanje ga je spriječilo da ode u jače klubove u velikim transferima.

– Zbog lošeg stanja nisam otišao u Inter kada me je pozvao Ektor Kuper. Kada sam bio u Atletiku, imao sam ponudu Porta koji je tada postao šampion Evrope, došli su ovdje sa papirima da potpišem. Nisam ništa uradio od toga, vratio sam se ovdje i htio da napustim fudbal – objasnio je Stanković, pa dodao:

Pročitajte još

– Bio sam pomalo glup jer sam mislio da mogu da me izbace iz kluba ako saznaju, nisam ni znao šta je to. Čak su i moji saigrači dolazili da me pitaju šta mi se dešava. Plašio sam se da pričam o tome, danas se priča. Danas se mnogo toga promijenilo, igrači imaju psihologe i nutricioniste, u naše vrijeme toga nije bilo – istakao je Stanković.

Čuveni vezista rođen je u Pirotu i stasao je u Radničkom, potom je zaigrao za istoimeni klub iz Niša, a 1992. godine došao u Crvenu zvezdu.

FOTO: SRDJAN SUKI/EPA
FOTO: SRDJAN SUKI/EPA

U Majorku je otišao 1996. godine i zadržao se pet godina. Bio je u Marselju, pa Atletiko Madridu i na Baleare se vratio 2003. godine. Fudbalsku karijeru završio je u Ljeidi.

Vodio je Sinđelić iz Beograda, pa omladince Crvene zvezde. Posljednji klub u kojem je radio bio je San Fernando u sezoni 2020/2021. Ima 10 nastupa u dresu reprezentacije Jugoslavije.