GRČKA TRAGEDIJA Gruzija nakon penala savladala Helene i plasirala se na EURO

Fudbaleri Gruzije plasirali su se na Evropsko prvenstvo u Njemačkoj i po prvi put u svojoj istoriji će nastupiti na nekom velikom takmičenju.

Oni su večeras u Tbilisiju, u finalu baraža “staze C” savladali selekciju Grčke poslije boljeg izvođenja penala rezultatom 4:2. Nakon 120 minuta fudbala nije bilo golova.

Gruzija će na Euru igrati u grupi F sa Portugalom, Turskom i Češkom.

Grci, koji su 2004. godine bili šampioni Evrope, ni poslije deset godina neće vidjeti neki veliki turnir. Posljednji put su se na velikoj sceni pojavili na Mundijalu u Brazilu 2014. godine, a na Euru ih nema od 2012. i šampionata koji je održan u Poljskoj i Ukrajini.

Prvo poluvrijeme u Tbilisju nije bilo sadržajno, što se same igre tiče, ogromna važnost meča je okovala noge i jednima i drugima, pa smo prvi udarac na gol vidjeli tek u 45. minutu i tada je Gruzija mogla odmah da povede.

Čakvetadze je tukao iz slobodnog udarca, a Vlahodimos sjajno intervenisao i vrhovima prstiju izvukao loptu ispod same prečke.

Gruzini su inače u prvom poluvremenu prepustili posjed lopte Grcima, čekali su na neku tranziciju preko Kvarackelije, ali najbolji igrač domaćih je bukvalno bio “pretučen” i oboren na zemlju prilikom svakog pokušaja. Posebno je u grubostima prema njemu prednjačio lijevi bek Liverpula Cimikas.

Grčka iz svoje dominacije u posjedu nije uspjela ni da priđe golu Mamardašvilija, jer su izabranici Vilija Sanjola perfektno branili prostor u defanzivi.

U drugom poluvremenu je na terenu viđena potpuno ista slika, s tim što nije bilo šansi i udaraca na gol, pa je ovaj duel otišao u produžetke.

Sve ono što nismo vidjeli u regularnom dijelu, vidjeli smo u prvom produžetku.

Borba se rasplamsala, razletio se Kvarackelija i bio opasan u nekoliko navrata, a onda su Grci umalo postigli pogodak u 102. Minute, pišu Sportske.net.

Cimikas je izveo prekid sa lijeve strane, odlično je centrirao, Mavropanos je naskočio rivale i uzdrmao prečku, poslije udarca glavom.

Štoper Vest Hema Mavropanos je u 105. minutu mogao da postane veliki tragičar Grčke. Kao posljednji igrač odbrane je predao loptu u noge Mikautadzeu, ovaj je “servirao zicer” Davitašviliju, koji je šutirao sa pet metara, svi su loptu vidjeli u mreži, ali se ispriječio maestralni golman Vlahodimos.

“Prebijeni” Kviča Kvarackelija je pusustao u 109. minutu i morao je da zbog povrede napusti igru.

Bilo je prilika i u drugom produžetku, Mikautadze je bio jako blizu u 119. minutu, ali nije uspio, pa se o putniku u Njemačku odlučivalo udarcima sa “kreča”.