Jelena Genčić je umrla 1. juna u 77. godini u Beogradu. Prvim teniskim koracima učila je Moniku Seleš, Ivu Majoli, Mimu Jaušovec, Gorana Ivaniševića i Novaka Đokovića, što je smatrala za svoj najveći trenerski uspjeh.
Saradnja, mentorstvo i prijateljstvo Jelene Genčić i Novaka Đokovića, počela je na Kopaoniku, gdje ga je zapazila, kada se kao četvorogodišnjak popeo na žičanu ogradu i posmatrao šta rade mladi teniseri koje je uvodila u tajne “bijelog sporta”.
Tog 9. oktobra 1936. godine u Beogradu rodilo se sedmo dijete u porodici Genčić.
Srbin Jovan i Austrijanka Hermina dobili su kćerku Jelenu. Od malena je odrastala svjesna toga da potiče iz poznate porodice, ali je učena da po časti, moralu i radu mora da bude “obična” kao i njene komšije.
Istorija njene porodice
Porodica Jelene Genčić je takođe ispisala stranice srpske istorije, Jelenin djeda, Lazar Genčić je bio bečki student medicine koji je postao prvi hirurg u Srbiji, dok je njegova supruga bila praunuka Tome Vučića-Perišića!
– Moj djeda Lazar Genčić studirao je medicinu u Beču, poslije čega se vratio u domovinu i postao prvi srpski hirurg. Iz strahota Prvog svjetskog rata izašao je kao priznati general Srpske vojske. Nikada nije razumio ni prihvatio odluku njegovog sina, a mog oca Jovana da se 1920. godine u Beču oženi strankinjom Herminom. Pošto je diplomirao na muzičkom konzervatorijumu u Beču, on je prešao u katoličku vjeru i oženio se s mojom mamom Herminom. Tadašnji ministar unutrašnjih poslova Đorđe Genčić, inače rođeni brat djede Lazara, nije htio da prihvati toliku bruku u familiji, pa je nekoliko puta dopisima opstruisao trajni boravak mojih roditelja u Beogradu. Policija mamu sprovede do Beča, a tata sjedne u prvi voz i odmah za njom. Oni nisu htjeli da se razdvajaju, pa su se na neko vrijeme skrasili u udžerici u Zemunu – rekla je jednom prilikom Jelena Genčić.

Brat Lazara Genčića, Đorđe, je bio ministar unutrašnjih poslova u vladi Nikole Pašića i politički vođa zavjere protiv kralja Aleksandra Obrenovića, a u njegovoj kući se danas nalazi Muzej Nikole Tesle u Beogradu.
Uz četiri brata i dvije sestre i mnogo dječaka u djedinjskom komšiluku, Jelena je odrastala na ulici – igrajući fudbal.
Mama je pravila krpenjače od starih čarapa, a Jelena se na golu snalazila savršeno. Ta informacija je došla do nekih ljudi iz svijeta rukometa, pa se Jelena obrela i u ovom sportu.
Sportski uspjesi
Malo je poznato da je Jeca, kako su je zvali prijatelji, više od 20 puta bila je prvakinja Jugoslavije u tenisu, a ujedno je bila i kapiten i teniske i rukometne reprezentacije SFRJ. Osvojila je peto mjesto na rukometnom Svjetskom prvenstvu 1958. u Njemačkoj sa Jugoslavijom! Iako je bila u rukometnom klubu Crvene zvezde, igrala je tenis za Partizan.
Jelena Genčić je završila istoriju umjetnosti, bavila se fotografijom i radila u školskom i kulturnom programu Radio-televizije Beograd, kao urednik i režiser programa.
Radila je sa najvećim imenima koje jugoslovenske kamere pamte – sa Lolom Đukićem, Slavom Ravasijem, Savom Mrmkom, Zdravkom Šotrom…
Jelena je vodila veoma ispunjen život, iako nije imala svoje djece, za nju se može reći da je “teniska majka” najboljeg tenisera svijeta.
– Nikada se nisam udavala iako sam nekoliko puta u životu jako voljela. Prosto nikada nisam imala potrebe da se vežem za nekog jer mi je familija brojna. Moja braća i sestre imaju mnogo djece i unučića i jako smo srećni – rekla je Jelena, koja je sahranjena u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu, piše Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu