Gostujući u emisiji Kida show na Mozzart TV, Grbović je istakao da naša nacija često ide iz krajnosti u krajnost, ali da se prilike poput Dončića ne smiju propuštati. On je otkrio da je Luka imao ponudu Srbije, ali da je ona bila neadekvatna u poređenju sa onim što su ponudili Slovenci. Dok je naša strana razmišljala o mlađim kategorijama i timu do 18 godina, Slovenija je odmah izašla sa ponudom za seniorski sastav.
– Kod nas u toku jedne četvrtine idemo od dizanja u nebesa, do toga da su najgori na svijetu, takva smo nacija. Ali, ne smijemo da propuštamo prilike koje nam se ukažu. Pričamo o igračima koji imaju srpske korijene. Slušam u društvu kad neko kaže ‘Kako Luka Dončić ne igra za Srbiju?’. Njemu je nuđena reprezentacija do 18 godina, Slovenija mu je ponudila seniorski tim. Kada je bilo vrijeme, zakasnili smo. Tek kad je postao najbolji na svijetu onda je ‘naš’. Imamo mnogo talentovane djece po svijetu – iz čistih srpskih brakova, iz mješovitih takođe. KSS mora intenzivno da ih prati, ako imaju želju da zaigraju za Srbiju, ne smijemo da ih propustimo – rekao je Grbović u emisiji Kida show na Mozzart TV.
U diskusiju se uključio i bivši NBA šampion Darko Miličić, koji je objasnio fenomen uspjeha igrača sa Balkana u najjačoj ligi svijeta. Prema njegovim riječima, u NBA ligi nema romantike jer je u pitanju ogroman biznis, ali kvalitet i specifičan mentalitet koji nose igrači poput Jokića i Dončića brzo donose poštovanje Amerikanaca. Miličić smatra da tamošnja sredina nije zatvorena, već da cijeni svakoga ko daje maksimum na terenu.
– To spolja izgleda kao da su zatvoreni klanovi, ali nije baš tako, veliki je to biznis. Uzimaš 50 miliona godišnje, nema tu romantike. Bio sam dio toga. Ako pokažeš kvalitet na terenu, uz mentalitet koji nosimo odavde, lako stekneš poštovanje. Nisu zatvoreni, vole da upoznaju druge kulture. Ako igraš i daješ maksimum onda postaješ njihov – dodao je Miličić.
Kada je u pitanju budućnost reprezentacije Srbije, Miličić je bio kristalno jasan.
– Temelj reprezentacije i ono što trenutno imamo su Bogdanović, Jokić i igrači oko njih. To je sadašnjost. Imamo talentovanu djecu, ali samo ako budemo pametno radili. Ako ne budemo, izgubićemo ih vrlo brzo. Ovako možemo da ‘vozimo’ još dvije-tri godine, dva-tri velika takmičenja. Ali, moramo već sada da podmlađujemo i dopunjavamo sastav. Nije bitno ko je trener, ako nema materijal sa kojim može da radi. U reprezentaciji ne smiješ da pogriješiš, ni sa 12. igračem u timu, ni sa ekonomom, ne smije tu da bude grešaka, tako se gubi hemija. Mora da bude potpuno čisto, bez uticaja menadžera, bez pritiska klubova, mora da bude svetinja – zaključio je Miličić, prenosi Sportal.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.