KVALIFIKACIJE Španija sa penala srušila Švedsku, debakl Crnogoraca

Španija se dugo mučila protiv Švedske, a onda je sa penala uspjela da sačuva maksimalan skor u Grupi F i odmakne se najvećem rivalu na pet bodova.

FOTO EPA/RODRIGO JIMENEZ

“Crvena furija” je bila stvarala šanse i nije uspjevala da dođe do gola. U 64. minuti Larson je igrao rukom u šesnaestercu. Siguran sa bijele tačke bio Serhio Ramos. U finišu još dva gola u mreži Skandinavaca. Prvo je Johanson skrivio penal koji je Morata pretvorio u 2:0 u 85. minuti. Dva minuta kasnije Mikel Ojarzabal je postavio konačnih 3:0.

Identičan rezultat bio je u duelu Češke i Crne Gore. Jantko je pogodio u 18.minuti, a zatim je Kopitović autogolom na startu drugog dijela “presjekao” goste. U finišu je Šik iz penala postavio konačnih 3:0. Makedonci su do7ivjeli težak poraz od Austrije na svom terenu, dok je Slovenija bila ubjedljiva u Letoniji i slavila je sa 5:0 a po dva gola su dali Crnigoj i Iličić, dok je peti djelo Zajca.

Danska je ostvarila prvu pobjedu u kvalifikacijama i to veoma ubjedljivu nad Gruzijom.

Grupa A

Bugarska tkz.Kosovo 2:3

Češka – Crna Gora 3:0

Plasman: Engleska 6, Češka 6, tzv. Kosovo 3, Bugarska 3, Crna Gora 2 .

Grupa B

Srbija – Litvanija 4:1

Ukrajina – Luksemburg 1:0

Plasman: Ukrajina 10, Srbija 4, Luksemburg 4, Portugal 2 , Litvanija 1.

Grupa D

Danska – Gruzija 5:1

Irska – Gibraltar 2:0

Plasman: Irska 10, Danska 5, Švajcarska 4, Gruzija 3 , Gibraltar 0 .

Grupa F

Farska Ostrva – Norveška 0:2

Malta – Rumunija 0:4

Španija – Švedska 3:0

Plasman: Španija 12, Švedska 7 , Rumunija 7, Norveška 5, Malta 3,Farska Ostrva 0.

Grupa G

Letonija – Slovenija 0:5

Poljska – Izrael 4:0

Makedonija – Austrija 1:4

Plasman: Poljska 12, Izrael 7, Austrija 6, Slovenija 5, S. Makedonija 4 , Letonija 0.