MANDŽUKIĆ ISPISAO ISTORIJU Hrvatska u finalu Mundijala! (FOTO)

Fudbalska reprezentacija Hrvatske izaći će na megdan Francuskoj u velikom finalu Svjetskog prvenstva u nedelju na stadionu “Lužnjiki” zahvaljujući pogotku Marija Mandžukića u 109. minutu.

“Vatreni” su slavili protiv Engleske sa 2:1 nakon produžetaka iako je “Gordi Albion” prvi poveo.

Tako je generacija Zlatka Dalića nadmašila i onu Ćirinu iz 1998, koja je osvojila bronzanu medalju.

Već u ranoj fazi utakmice Englezi su došli do vođstva postigavši svoj osmi gol iz prekida na ovom šampionatu.

Dele Ali je u četvrtom minutu prihvatio loptu na rubu šesnaesterca gdje ga je oborio Modrić, a sjajan slobodnjak izveo je Kiran Tripije, koji je prebacio živi zid i pogodio gornji desni ugao golmana Subašića.

Pokušala je Hrvatska da uzvrati, ali udarci Perišića u 19. i Rebića dva minuta kasnije nisu bili dovoljno dobri da ugroze gol golmana Pikforda. Najbolju priliku u prvom poluvremenu Hrvati su imali u 30. minutu kada je Modrić uposlio Rebića, ovaj je šutirao ali je golman Engleske ponovo na mjestu.

Samo dvije minute kasnije Perišić je dobro proigrao Rebića koji je pokušao da šutira ali je Ešli Jang u posljednji trnutak uklizao i izbacio loptu u korner, tako da su Englezi sa viškom od jednog gola otišli na odmor.

I na ovoj utakmici VAR je aktiviran, i to u 65. minutu nakon udarca Perišića koji je izblokirao Voker. Nakon pogledanog snimka utakmica je nastavljena jer je ova situacija bila potpuno čista.

Tri minute kasnije Hrvatska stiže do izjednačenja. Vrsaljko je centrirao na drugu stativu, Voker zakasnio, što je iskoristio Perišić i izjednačio na 1:1.

Ovaj gol je osokolio Hrvate koji samo četiri minuta kasnije ponovo dolaze u sjajnu priliku. Šutirao je Perišić, ali njegov udarac zaustavila je stativa, a na odbijenu loptu nije uspio stići Rakitić.

U poslednjih 10 minuta Hrvati su napravili strahovit pritisak. Prvo je u 81. minutu Pikford jedva uspio da degažira loptu koju su mu vratili njegovi odbrambeni igrači. Nakon dvije minute pokušao je i Mandžukić ali ponovo golman Engleske izlazi kao pobjednik.

Sve što je Pikford uradio dobro u ovom meču mogao je upropastiti u 84. minutu kada je loše izboksovao loptu. Perišić je pokušao da ga prebaci ali je lopta otišla preko prečke.

Produžeci

Na početku prvog produžetka oba trenera napravila su po jednu izmjenu. Umjesto Strinića, koji zbog povrede nije mogao da nastavi utakmicu, ušao je Pivarić dok je u timu Engleske Dani Rouz zamijenio Janga.

U prvom produžetku prvi su zaprijetili Englezi u 95. minutu. Nakon kornera Stouns je najviši u skoku, uspio je da šutira i Subašić je već bio savladan ali je Vrsaljko loptu izbacio praktično sa gol linije.

Na drugoj strani, u sudijskoj nadoknadi prvog nastavka Pikford je sjajno intervenisao i najzaslužniji je što Hrvatska nije stigla do drugog gola. Mandžukić je stigao do lopte prije golmana, ali je Pikford ušao u šut i sjajno uspio da zaustavi njegov udarac.

Furiozno je Hrvatstska otvorila drugi produžatak i već u 108. minutu zaprijetila preko Brozovića koji je dobro šutirao ali za malo pored gola. Samo minut kasnije Mandžukić pogađa mrežu, večeras sjajnog Pikforda. Perišić je napadaču Hrvatske proslijedio loptu uz dosta sreće, a ovaj je sa oko osam metara poslao u mrežu za veliko slavlje hrvatske reprezentacije koja je nakon ovog pogotka došla na korak do istorijskog uspjeha.

Kada se u 117. mintu povrijedio Tripije, Engleska je ostala sa desetoricom na terenu jer je Geret Sautgejt već izvršio sve izmjene. Već tada je bilo jasno da će Hrvatska doći do trijumfa. Samo minut kasnije reagovao je Dalić; umjesto Modrića na teren je poslao Badelja, dodatno unio čvrstinu u defanzivu Hrvatske i ovim potezom zatvorio meč.

Hrvatska je u 120. minutu imala još jednu sjajnu priliku ali je Kramarić, umjesto da uposli Perišića, šutirao u spoljni dio mreže.

Domagoj Vida

Domagoja Vidu skupo je koštalo to što je zajedno sa Ognjenom Vukojevićem snimio video nakon pobjede protiv Rusije i plasmana u polufinale.

Naime, Vida je pobjedu protiv Rusije, kako je rekao, posvetio Ukrajini, a ovo mu ruski navijači nisu oprostili, pa je svaki njegov kontakt sa loptom ispraćem salvama zvižduka sa tribina stadiona “Lužnjiki” u Moskvi.