NA KORAK DO OLIMPIJSKIH IGARA Srbija pobijedila Nigeriju u kvalifikacijama za Tokio

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije, rezultatom 70:64 pobijedila je Nigeriju u drugom kolu Grupe A kvalifikacija za Olimpijske igre.

Srbija je sada jako blizu obezbeđivanja vize za Tokio, pošto se u trouglu između nje, Nigerije i Mozambika, nalazi u najboljoj situaciji.

Prva četvrtina jeste bila nešto sporija kod iyabranica Marine Maljkovi’, Nigerija je to iskoristila, pa je uz izvanredne procente šuta, imala prednost na kraju tog dela igre.

Ali, čim je taj izvanredni šut zakazao, izabranice Marine Maljković su “namirisale krv” i najstrožije što su mogle, kaznile su protivnika.

Briljirala je u drugoj četvrtini Jelena Bruks, ali imala je veliku pomoć. Igračice koje su ušle sa klupe su u tim momentima odradile fenomenalan posao, a odbrana je odigrana na izuzetno visokom nivou. Pa, kada je takvo stanje na terenu, ne može da se očekuje drugačiji ishod. Druga dionica je ubedljivo pripala našim devojkama, koje su zahvaljujući tome imale i lepu prednost na poluvremenu 43:34.

Treća četvrtina je, kao i druga pripala Srbiji. Ponovo je agresivna odbrana izašla u prvi plan, a period igre u kojem je postignut najmanji broj poena, pored sjajne defanzive Srbije, obilježila je Sonja Vasić koja je u tom periodu igre “iskočila” kao igračica sa najboljim raspoloženjem.

Ipak, iako je Srbija u poslednju deonicu ušla sa 13 poena prednosti, za samo tri i po minuta, razlika je smanjena na šest poena. Nigerija je zaigrala neuporedivo bolje, dok sa druge strane srpske košarkašice nisu uspijevale ništa da realizuju. Ništa, sve dog tajm-auta koji je tražila Marina Maljković u petom minutu četvrtine, tada je Sonja Vasić pogodila trojku, a nakon toga, sve je bilo ponovo puno lakše. Poentirala je za njom i Jelena Bruks, a Sonja je brzo stigla i do 19. poena na utakmici, uz sedam skokova, to je sjajan učinak. Jelena Bruks je dodala 17 poena, pet asistencija i tri skoka, a na drugoj strani Kalu sa 18 i Amukamara sa 12, bile su najefikasnije košarkašice.

Nigerija je ipak uspjela da još jednom odgovori i ozbiljno pritisne Srbiju, pa je u poslednja dva minuta utakmica dobila napetost koje nije bilo do tog trenutka, Ipak, uspele su naše devojke i pored baš lošeg poenterskog učinka u četvrtoj četrvtini da završe utakmicu onako kako su željele – pobedom.

Naredni meč, reprezentacija Srbije, igraće u nedelju od 17 sati, protiv već otpisanog Mozambika. Ukoliko ne bude ogromnog iznenađenja na tom meču, Marina Maljković i njene igračice, obezbediće sebi vizu za Tokio. Isto će učiniti i Nigerija, koju čeka težak duel sa Amerikom, ali u prvom kolu, deklasiran je Mozambik, pa je najrealniji scenario da će u prestonicu Japana putovati Srbija i Nigerija.