Košarka

(VIDEO) Objavljeni glasovi: Jokić bio bolji u gotovo svim parametrima, nedovoljno za MVP

Nakon što je Šams Čaranija ekskluzivno donio informaciju nekoliko sati ranije, sada je stigla i od NBA lige koja je iznijela zvanične podatke i potvrdila da je Šej Gildžus-Aleksander MVP ove sezone.

Šej Gildžes Aleksander i Nikola Jokić u duelu
FOTO: GERALD LEONG/EPA

Iako je Jokić ligaški dio sezone završio sa tripl-dabl prosjekom, to nije bilo dovoljno da dobije četvrto MVP priznanje u karijeri i “titulu” najboljeg košarkaša planete.

Jokić je po svim statističkim parametrima, osim u poenima, bio ispred Kanađanina u regularnom dijelu sezone.

Glasovi

Na prvom mjestu se našao Šej GildžusAleksander sa osvojenih 913 poena. Nikola Jokić je imao 787, što znači da se radi o razlici od 126 poena. Treće mesto je zauzeo Janis Adetokumbo sa 470, a slijedi Džejson Tejtum iz Bostona sa 311.

Zanimljivo je da je od 100 novinara, 71 stavio Šeja na prvo mjesto, a Jokića na drugo, dok je 29 njih stavilo Jokića na prvo, a Šeja na drugo mjesto. Bodove su dobili još i Lebron Džejms, Kejd Kaningem, Donovan Mičel, Stef Kari, Entoni Edvards, Džejlen Branson, Džejms Harden i Evan Mobli.

Sve o MVP nagradi

MVP nagrada (Most Valuable Player) u NBA ligi dodjeljuje se još od 1956. godine, čime se nagrađuje igrač sa najboljim učinkom i najvećim uticajem na igru svog tima tokom ligaškog dijela sezone.

Neka od dobro poznatih imena i legendi košarke nalaze se na vječnim listama koje se tiču MVP nagrade u NBA ligi, pa je tako Karim Abdul Džabar osvojio ovo priznanje čak šest puta, dok je jedino Stef Kari jednoglasno proglašen za MVP, i to 2016. godine.

Skor od 29,6 poena, 12,7 skokova i 10,2 asistencije nije bio dovoljan za nagradu!

Jokić je tri puta bio MVP, a prije njega su tri puta ovu prestižnu nagradu osvajali centar Mozes Meloun (1979, 1982, 1983), as Bostona Leri Bird (1984, 1985, 1986) i Irvin Medžik Džonson (1987, 1989, 1990). Živa ikona lige Lebron Džejms četiri puta je proglašavan za MVP, dok je Majkl Džordan pet puta bio najkorisniji.

Rekorder je Karim-Abdul Džabar koji je šest puta (1971, 1972, 1974, 1976, 1977. i 1980) bio MVP.

Pročitajte još

Ko i kako bira MVP?

Najkorisniji igrač se i ove 2025. godine bira na isti način kao i više od prethodnih 40 godina. MVP trka NBA lige je nešto na šta najviše utiču sportski novinari, i to je tako od sezone 1980/81.

Prethodno, najkorisnijeg košarkaša lige birali su ostali igrači iz cijele lige, da bi ovo pravilo bilo napušteno, pa je odgovornost pala na 100 sportskih novinara sa po pet mjesta (slotova) za glasanje. Kako bi MVP trka NBA bila maksimalno objektivna i kako ne bi dolazilo do odabira od strane novinara na osnovu subjektivnih simpatija, potrebno je da to budu ljudi koji nemaju nikakve veze sa sportskim timovima iz kojih dolaze igrači za koje se glasa.

Novinari su uglavnom stalni autori u poznatim medijima ili na sajtovima specijalizovanim za NBA, košarku i generalno sport, tako da se njihov sud smatra objektivnim.

Svih 100 novinara ima zadatak da odabere po 5 igrača kojima će dodijeliti poene prema sljedećem rasporedu:

– prvi igrač dobija 10 poena

– drugi igrač dobija 7 poena

– treći igrač dobija 5 poena

– četvrti igrač dobija 3 poena

– peti igrač dobija 1 poen

Od 2010. godine je uveden još jedan, 101. glasač, a radi se o publici, što je prilično specifično, jer o rasporedu poena za prvih pet mjesta odlučuje nekada i više miliona ljudi, piše Sportal.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu