ODBRANILE TITULU Odbojkašice Srbije ponovo na krovu svijeta

Odbojkašice Srbije po drugi put za redom postale su šampioni svijeta.

Tijana Bošković, Bojana Drča, Jovana Stevanović, Bianka Buša, Sara Lozo, Mina Popović, Teodora Pušić, Brankica Mihajlović, Bojana Milenković, Katarina Lazović, Maja Aleksić, Ana Bjelica, Slađana Mirković, Aleksandra Jegdić! Svjetske su šampionke!

Izabranice Danijelea Santarelija u finalu su savladale selekciju Brazila sa 3:0 po setovima (26:24; 22:25: 25:17).

Sve je funkcionisalo po zamislima selektora Danijelea Santarelija – snažno su napadale „plave dame“, odlično su postavljale blok i precizno servirale. Svaka djevojka dala je svoj doprinos, od njih sedam iz startne postave, do svih onih koje su ulazile sa klupe – kao Katarina Lazović koja je servisima unijela mir u neizvjesne završnice.

Srbija nije najbolje počele meč. Bile su nervozne, napravile su nekoliko grešaka i pomogle Brazilu da se odvoji na 7:3. Ipak, polako su hvatale ritam „plave dame“. Namjestila je ljevicu Bošković, pogađale su Buša i Lozo, a nadmudrila je u nekoliko navrata rivala Drča.

Od sredine seta se vodila velika borba, igralo se poen za poen. Prednost je prelazile s jedne strane na drugu. Srbija je blokom poslije dobrog servisa Lazović došla do prve set lopte (24:22), ali je onda greškama vratila rivala. Međutim, nisu Brazilke imale rješenja za Bošković, a onda je Gabi pogriješila za kraj seta.

Iako su više griješile u ovom periodu, Santarelijeve izabranice su bile sigurnije u napadu i daleko bolje u bloku (5-0).

I početak drugog seta je pripao Brazilu. Poslije nekoliko nesporazuma u odbrani, nije Srbija mogla do napada i semafor je ponovo pokazao 7:3.

Uz dobar blok je aktuelni šampion uspio da se približi rivalu, a uz poen Boškovićeve dođe do izjednačenja. Uslijedio je tajmaut Ze Roberta, poslije koje je njegova ekipa uz dobar servis ponovo uspjela da se odvoji (16:13). Tražio je pauzu tada Santareli, poslije koje je krenuo preokret. Tijana je prekinula seriju rivala, a onda je sjajnim servisima i uz dva asa Stevanović donijela preokret „plavim damam“  (20:16).

Nije se predavao Brazil, nije bilo ni za očekivanje. Stigle su južnoamerikanke do izjednačenja. Međutim, i dalje nisu imale rješenja za napade Tijane, a blok sjajne Jovane na Loren doveo je Srbiju na set od pobjede.

U nastavku je potpuno dominirao srpski tim. Nije moćni Brazil imao odgovor na igru najboljeg tima svijeta. Odlično su servirale, hrabro su napadale Srpkinje i brzo su stekle osjetnu prednost.

Nisu pomagale ni izmjene ni tajmauti čuvenog Ze Roberta.

Maestralna kao i uvijek bila je Tijana Bošković koja je upisala 18 poena i Jovana Stevanović sa 11, dok je Brazil predvodila Gabriela Braga sa 9 poena.

Srbija je tako postala novi – stari šampion svijeta u odbojci što je veliku uspjeh, a ove djevojke su to itekako zaslužile svojim partijama na ovom prvenstvu.

Podsjetimo, odbojkašice Srbije nisu imale niti jedan poraz na turniru, što dovoljno govori o njihovoj igri.