Sport

OŽIVLJENE USPOMENE Rukometni klub Borac kroz istoriju u Muzeju sporta

Postavka o Rukometnom klubu Borac otvorena je danas u Muzeju sporta u Sportskoj dvorani Borik u Banjaluci.

OŽIVLJENE USPOMENE Rukometni klub Borac kroz istoriju u Muzeju sporta
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Na ovoj izložbi predstavljen je veliki broj pehara koje su Banjalučani osvojili, centralno mjesto zauzima onaj iz 1976. kada su Banjalučani postali šampioni Evrope, kao i pehar pobjednika Kupa IHF.

– Danas smo u muzeju sporta povodom izložbe koja je posvećena sportskom brendu Banjaluke. Sigurna sam da će svaki posjetilac biti ponosan i srećan i moći će da se prisjeti uspjeha naših rukometaša. Pozivam sve građane da dođu, da posjete ovaj muzej. Zahvaliću se svim sportskim radnicima koji ulažu maksimalan napor koji grade sport, nama kao predstavnicima institucija ostaje da gledamo u budućnost da ulažemo u sport. Pripala mi je čast da ovu izložbu proglasim otvorenom – rekla je ministarka porodice omladine i sporta u Vladi RS Sonja Davidović.

Saša Kondić, predsjednik Borca ponosan je na izložbu.

– Kada pričamo o Banjaluci postoje stvari koje su neizostavne, Vrbas, Kastel, a jedna od stvari je i Rukometni klub Borac koji je sinonim Banjaluke. Zbog svega što su naši rukometaši uradili smatram da je RK Borac prvi među jednakima. Ovaj klub je nešto što se voli, za njega se nabija. Naše legende su su 76. godine zlatnim slovima upisali grad Banjaluku. Mi ćemo pokrenuti inicijativu da svi oni postanu zaslužni građani – rekao je predsjednik kluba Saša Kondić.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Član šampionske generacije Borca iz 1976. godine Rade Unčanin prisjetio se slavnih vremena.

– Želim sve da Vas pozdravim, mnogo toga je ispričano, mnogo toga je poznato. Ovdje je mali dio toga iz rukometnog kluba Borac. To je jednostavno trud, ljubav prema Borcu svih generacija koje su bile sebične da mnogo trofeja donesu u klub. Počev od Pere Perovića, doktora Jerolima Karadže i svih ostalih, posle došli Karalić, Bijelić, Bijelić, Popovićem, a dolaskom Seleca i Rađenović Borac je dao veliki doprinos osvajanja prve medalje za Jugoslaviju. Posebno poslije Olimpijade u Minhenu smo četiri godine bili šampioni Jugoslavije, a onda je došla titula prvaka Evrope. Posle te dominacije usledila je generacija momaka koji su osvojili IHF. To je bila generacija koja je mogla da prevaziđe našu generaciju – rekao je Rade Unčanin.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

koji je predao riječ upravo članu generacije iz 1991. godine Drašku Prtini:

– To je bila mlada generacija, prosjek 21 godina . Sve ovo može biti kao veličanje prošlosti ali to radimo samo zbog sadašnjosti. Vidio sam mnogo djece da igraju rukomet i to je najvažnije. Potrebno je da ova postavka bude u prostorijama kluba koji bi dobio tretman Muzeja jer će na taj način mladi moći da vide da je Banjaluka grad sporta – rekao je Prtina.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

– Hvala vam na slavnim danima kakve je sport Banjaluke imao zahvaljujući vama. Čast mi je da je Banjaluka dobila Muzej sporta te zasluge je prethodna administracija učinila i oni govore o onom što smo slavili. Razgovaramo o ideji da dobijemo jedan park velikana i takvu ideju intenzivno zagovaramo ispred ovog Hrama sporta. Za mene kao mladog čovjeka, i za nove generacije ovakvi trofeji mogu biti samo motivacija. Ovo jeste podstrek za mlade ljude, ako se nekad moglo, ne vidim zašto ne bismo mogli danas. Želim da iza sebe ostavimo trag sadašnjosri koji će govoriti o budućnosti – rekao je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.

Izložbi je prisustvovao i predsjednik Skupštine Banjaluke Mladen Ilić.

– Teško je govoriti u ovom Muzeju. Banjaluka je grad sporta, koji ima najviše predstavnika u evropskim takmičenjima. Pored svih kolektiva koji u Banjaluci funkcionišu i koji su u svojim danima slave siguran sam da je RK Borac za jedno koplje ispred njih. Ovo što vidimo ovdje je jedna prostorija kakvu je teško pronaći bilo gdje u svijetu. Sport je najbolji ambasador za sve ono što mi radimo – rekao je predjednik Skupštine Banjaluke Mladen Ilić.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Ovo je treća izložba u Sportskoj dvorani Borik, nakon “Trofejne Banjaluke”, “Izložbe međunarodnog sporta”

– Puno je simbolike je u današnjem danu. Na današnji dan 74. godine otvorena je Dvorana “Borik”. Ne trebamo zaboraviti na današnji dan Draženko Ninić 2002. postao je evropski profesionalni šampion. Ovih dana proslavljamo Dan Grada, 11. aprila 1976. godine Borac je postao šampoin Evrope. Mi smo ponosni što ste svi ovde i što imamo priliku da ovo radimo i što smo uspeli da trudom i radom održimo objekte i izgradimo “Muzej sporta”. -poručio je direktor Dvorane Nenad Talić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu