POBJEDA SRBIJE Košarkaši se tri četvrtine mučili sa Dominikanskom Republikom, a onda pokazali snagu

Košarkaši Srbije pobijedili su Dominikansku Republiku rezultatom 94:76 u svom prvom meču na kvalifikacionom turniru za plasman na Olimpijske igre u Tokio.

Utakmica je počela poenima Bobana Marjanovića pošto ga je sjajno uposlio Vasilije Micić, a Bobi je onda pokazao i dominaciju u svom reketu pošto je uhvatio defanzivni skok preko dvojice igrača rivala, da bi u sljedećem napadu Dominikane upisao i rampu da bismo u kontri vidjeli kucanje Ognjena Dobrića.

Tek nakon tri minuta košarke u dvorani “Aleksandar Nikolić” je gostujuća selekcija postigla prve poene. Svemu je prethodila neobična scena pošto su se na parketu posvađala dvojica reprezentativaca Dominikanske Republike, Džonatan Arauho i Anhel Tomas Njunjez Kastiljo.

Nemanja Bjelica je u finišu prvog kvartala bio jedan od najkreativnijih u timu Srbije, najprije se odlično snašao kada je u “mis meču” ostao pod košem sa plejmejkerom rivala, da bi potom ubacio i trojku nekoliko koraka od linije 6,75. Tim Igora Kokoškova su potom dodatno podigli poeni uz faul Filipa Petruševa.

Razigrali su se srpski košarkaši do prve pauze, pogotovo oni koji su u igru ušli sa klupe, a na startu meča je “orlovima” bio problem samo jedan igrač – Liz koji je u prvom kvartalu ubacio 11 od 23 poena gostujućeg sastava.

Druga četvrtina

Liz je i u drugom kvartalu nastavio da vodi svoju reprezentaciju, nakon drugog ofanzivnog skoka je došao do 13 poena za desetak minuta koliko je proveo na terenu. Reprezentativci Dominikane su bili totalno rasterećeni u prvom poluvremenu, nisu se libili da se zalete na koš Srbije, čak i kada je pred njim Boban Marjanović koji je od najvišeg košarkaša gostujućeg tima viši čak 20 centimetara.

Nevjerovatnim potezom Solana i kucanjem su se razbudili igrači Dominikanske Republike koji su stigli čak i do izjednačenja od 39:39, a potom i poveli. Nevjerovatan je bio nalet Dominikane, bilo je čudno gledati kako gostujući tabor u kontinuitetu uspijeva da očuva vođstvo, čak i u trećem kvartalu.

Treća četvrtina

A u trećem periodu su se košarkaši Dominikanske Republike i raspucali. U serijama su pogađali trojke i ulili nervozu izabranicima Igora Kokoškova koji ovakvu utakmicu definitivno nisu očekivali. Zadrhtala je ruka čak i najiskusnijih koji su počeli da brljaju.

Nemanja Bjelica je promašio dva slobodna bacanja, Filip Petrušev je potom uz velike muke došao do ofanzivnog skoka i izbacio loptu do Bjelice koji je sa oko osam metara pokušao da pogodi – ali je bio daleko od toga.

Igrači Dominikane su počeli i sa provokacijama, uglavnom u vidu grubljeg kontakta i faulova koji često nisu svirani. Jedan nesportski sviran je nad Nikolom Kalinićem, ali je zbog prigovora srpski košarkaš zaradio tehničku grešku te umjesto da ode na liniju penala – prvo tamo poslao rivale.

Četvrta četvrtina

U posljednjoj dionici Srbija je zaigrala onako kako zna i umije i konačno je napravila osjedniku prednost i riješila pitanje pobjednika.

Serijom 9:0 su se odvojili odmah na početku odlučujuće dionice, a onda je sve išlo glatko

Srbiju je sa 18 poena predvodio Boban Maarjanović dok su Viktor Liz i Majkl Tores Kuevas postigli po 16 koševa u timu Dominikanske republike.