Decenijama poslije Drugog svjetskog rata Robert Hubner je bio najbolji njemački šahista, sa nebrojenim uspjesima u pojedinačnim i ekipnim takmičenjima.
Isticao se i kao šahovski istoričar i nepotkupljivi analitičar. Njegovom smrću svijet šaha gubi jednog od svojih izuzetnih umova.
O njemu je poseban post na Fejsbuku posvetio velemsjstor Emil Sutovski.
„Vjerovatno najzagonetniji među vrhunskim igračima dvadesetog vijeka, gotovo uvijek je bio u sjenci. Ipak, bio je veliki šahista i izuzetno zanimljiva osoba.
Danas se malo ko sjeća, ali Hibner je više puta dospio do kandidatskog ciklusa – počevši od diobe drugog mjesta u Palmi 1970. (tada još nije bio velemajstor), pa sve do Manile 1990, gdje se uvjerljivo kvalifikovao, uprkos dolasku nove, jake generacije.
Pored toga, na vrhuncu karijere, 1981. godine, Hibner je bio vrlo blizu meča s Anatolijem Karpovom. Došao je do finala kandidata i tamo vodio u meču protiv Viktora Korčnoja. Nakon šest partija vodio je sa +1 i imao prednost u završnici, ali se Viktor Ljvovič uporno branio. U potrazi za „vatrenom pticom“, Hibner je napravio grubu grešku i izgubio. Nakon toga je izgubio i sljedeću partiju, a devetu i desetu, koje su bile prekinute u nepovoljnoj poziciji, predao je bez borbe.
To mu se nije desilo prvi put. Godine 1971, nakon prvog poraza, predao je kandidatski meč protiv Tigrana Petrosjana. Čitavu njegovu karijeru pratila je ta nesigurnost u sebe – što je u velikom kontrastu s njegovom jakom igrom. Godine 1983. izgubio je od Vasje Smislova – ovaj put na ruletu (tada su se dodatne partije igrale samo u klasičnom tempu, bez rapida ili, ne daj Bože, armagedona). Glavni dio meča završio je neriješeno. Ni dodatne partije nisu donijele promjenu. U kasinu, Hibner se jednostavno nije pojavio. Smislov je stavio na crveno. Pojavila se nula. Ponovljeno bacanje kuglice, i Hibner je ispao iz borbe za titulu.
Međutim, realno govoreći, protiv Karpova i Garija Kasparova Nijemac nije imao pravih šansi. Ali protiv ostalih nije zaostajao. I uspio je doći gotovo do samog vrha, iako je bio poluprofesionalac. Nikada nije prestao da radi na akademskim projektima. Papirusolog, poliglot koji je govorio desetak jezika, uključujući one najstarije i izumrle.
A kako je komentarisao partije? Niko to nikada nije radio tako duboko kao Hibner. Analiza svake partije pretvarala se u naučni rad, ponekad na nekoliko desetaka stranica…
U komunikaciji je bio štur, ali govorio je o raznim temama – uvijek polako, s dubokim zapažanjima. U šahovskim krugovima činilo se da nije imao mnogo prijatelja, ali je stekao apsolutno poštovanje. Gotovo svi su ga zvali „Doktor“. I to, kako u komunikaciji, tako i međusobno.
Hibner je bio kao da nije iz ovog užurbanog svijeta. I sada je otišao. Tužno. Pamtićemo ga“, napisao je velemajstor Emil Sutovski, a prenosi blog Šah-mat lista.
Hibner je rođen u Kelnu 6. novembra 1948, a sa pet godina je naučio pravila igre. Godine 1963. Robert Hubner je već osvojio njemačko prvenstvo za mlade do 18 godina. Iduće godine predstavljao je svoju zemlju na Evropskom prvenstvu za mlade, a 1965. na Svjetskom prvenstvu za mlade. Godine 1967. Robert Hubner je prvi put postao šampion Njemačke.
Sa 18 godina učestvovao je na svojoj prvoj šahovskoj olimpijadi, a u ranim dvadesetim Hubner se kvalifikovao za mečeve kandidata tako što je završio kao drugi na međuzonskom turniru u Palma de Majorci, čime se učvrstio među svjetskom elitom. Ovaj uspjeh mu je takođe obezbijedio titulu velemajstora, čime je postao najmlađi velemajstor u istoriji njemačkog šaha.
Pored šahovske karijere, studirao je klasičnu filologiju, specijalizujući se za proučavanje i dešifrovanje papirusa. Godine 1976. Hibner je doktorirao u svojoj oblasti na Univerzitetu u Kelnu.
Postigao je nebrojene uspjehe u nacionalnim i međunarodnim pojedinačnim i ekipnim takmičenjima i decenijama bio neprikosnoveni broj jedan u njemačkom šahu. Između 1968. i 2000. predstavljao je Njemačku na 11 šahovskih olimpijada. Dva puta, 1972. i 1990. godine, osvojio je zlato za najbolji pojedinačni rezultat na svojoj tabli.
Hibner se četiri puta kvalifikovao za mečeve kandidate, a u julu 1981. bio je treći na svijetu po rejtingu, iza Anatolija Karpova i Viktora Korčnoja.
Prije dvije godine, Hibneru je dijagnostikovan rak želuca.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu