PUKLA STOTKA U MANILI Srbija zaledila Kineze na minus 42, problem za Pešića povreda Petruševa (VIDEO, FOTO)

Košarkaši Srbije ostvarili su ubjedljivu pobjedu na startu Mundobasketa.

Orlovi su sa 105:63 (25:14,:30:20, 22:13 i 28:16) savladali reprezentaciju Kine, koju sa klupe predvodi Saša Đorđević.

Srbiju su do pobjede nosili kapiten Bogdan Bogdanović i Vanja Marinković sa 14 poena, pratio ih je Dušan Ristić sa 13 (4/4 za 3 poen) , a još su dvocifreni bili Nikola Milutinov sa 11 i Avramović sa 10 ubačenih poena.

Kod Kineza bolji od ostalih bili su Žao sa 17 i Ki sa 12 postignutih poena.

Nikola Milutinov
Bogdan Bogdanović

Sporije su otvorili meč izabranici Svetislava Pešića, brz tempo na startu više je prijao Kinezima, pa su zbog brzopletosti srpskih košarkaša vodili, ali sve je to bilo kratkog daha.

Srbija je povela 12:11 i od tog trenutka kreće kanonada Orlova. Prednost je do kraja prve četvrtine iznosila plus 11, dok je u nastavku samo rasla. Prvo poluvrijeme Srbiju je predvodio Nikola Milutinov sa 9 poena koji je bio bez promašaja, slijedio ga je Filip Petrušev sa 8, koji je napustio igru nakon sjajnog početka zbog povrede zgloba nakon nezgodnog pada, Bogdan Bogdanović i Nikola Jović su dodali po 7, što je bilo dovoljno za visokih 21 poen prednosti.

Već je tada riješeno pitanje pobjednika, a na startu drugog poluvremena Orlovi nisu spuštali gas. Istina, u nešto slabijem tempu Pešićevi puleni su uvećavali prednost, na krilima kapitena Bogdanovića i razigranog Alekse Avramovića došli su do rekordnih 30 razlike u tom trenutku.

Od tog trenutka i kraja trećeg perioda odlučio se Pešić da rastereti nosioce na ovom meču, a Kinezi su to iskoristili i smanjili razliku do 24 poena. Srbija se opet uozbiljila, te pregazila do kraja izabranike Saše Đorđevića za rekordnih 42 razlike, koliko je i završen meč.

TOK MEČA

KRAJ 105:63

38. minut Lete Orlovi na 35 razlike nakon trojke Vanje Marinkovića, sve su prilike da će u Manili pući stotka 98:63

35. minut Kina koristi odmaranje nosioca i spuštaju na 24 razlike, međutim Ristić je nosilac u ovoj četvrtini te vraća na 90:63.

32. minut Ristić pokazuje širinu u svojoj igri. Srpski centar pogađa svoju treću trojku za 83:54.

Pešić odmara nosioce igre, odlučio je upotrijebiti svih 12 igrača na današnjem meču, pa će tako posljednji period započeti i Boriša Simanić.

KRAJ TREĆE ČETVRTINE 77:47

29. minut Novi poeni Avramovića na isteku napada. I on je sada dvocifren sa 10 poena 74:47

27. minut Period igre koji pripada Aleksi Avramoviću. Košarkaš Partizana u mini seriji od 5 poena. Srbija vodi 71:45

25. minut Razigrao se kapiten Srbije, Bogdan Bogdanović dolazi do svog 14. poena za 66:41

24. minut Bogdanović pogađa novu trojku iz kornera nakon aasistencije Dobrića 64:38

Filipa Petruševa nema ni na klupi na startu drugog poluvremena, očigledno se ne radi o bezazlenoj povredi, te je stručni štab odlučio odmah reagovati

22. minut Kina veže 4 poena i zonskom odbranom pokušava smanjiti rezultat, ali šalju Milutinova na bacanja za 59:38

21. minut Treću četvrtinu otvara poenima Nikola Jović za 57:34

POLUVRIJEME 55:34 (25:14, 30:20)

Srbiju predvodi Nikola Milutinov sa 9 poena koji je bez promašaja, slijedi Petrušev sa 8, koji je napustio igru nakon sjajnog početka zbog povrede zgloba nakon nezgodnog pada, Bogdan Bogdanović i Nikola Jović su dodali po 7.

Dobrić pogađa za kraj prvog poluvremena, Srbija ima plus 21 na poluvremenu 55:34

20. minut Faul Milutinova poslao je Ban Džija na liniju slobodnih bacanja, a trener Pešić je reagovao tajmautom na 17 sekundi do kraja, kako bi nacrtao akciju za posljednji napad 53:33

19. minut Poeni Nikole Jovića uz faul donose Srbiji plus 21. Apsolutna kontrola Orlova u prvom meču 51:30

19. minut Odlično je kreirao Bogdanović iz pika za Milutinova koji pogađa 2 plus 1 i povratak na 18 razlike 48:30

17. minut Raspucala se Srbija, ali koncentracija u odbrani nije na najvišem nivou. Davidovac je pogodio trojku, ali odmah potom primljeni su jeftini poeni iz reketa 43:27

16. minut Gudurić trojkom na asistenciju Davidovca donosi novu maksimalnu prednost Orlovima 40:23

Petrušev napušta parket, izgleda da pad nije bio toliko bezazlen, vraća se Milutinov na teren.

14. minut Nezgodan pad Filipa Petruševa nakon što je fauliran, ali na sreću izgleda da će sve biti u redu. Bivši član Zvezde sa linije penala je došao do 8. poena za prednost 35:21

12. minut Petrušev veže 4 poena, nakon poluhoroga, pogodio je i oba slobodna bacanja koja je zaradio nakon ofanzivnog skoka 31:19

11. minut Kina opet dobro otvara četvrtinu, Lui Čao je pogodio za 25:17, ali Gudurić brzo vraća na plus 10. 27:17

KRAJ PRVE ČETVRTINE 25:14

10. minut Nikola Jović sa pogođena oba slobodna bacanja donosi prvu dvocifrenu prednost Orlovima na današnjem meču 25:14

Na terenu su Gudurić i Petrušev nakon tajmauta.

9. minut Trojka Vanje Marinkovića primorala je Saleta Đorđevića da zatraži prvi tajmaut na meču, Srbija ima plus 9, 23:14

8. minut Srbija hvata svoj ritam nakon nešto lošijeg starta, a Avramović upisuje prve poene nakon što je ušao na parket za 20:14

6. minut Kapiten Srbije upisuje prve poene trojkom, a onda i Stefan Jović sjajnom minijaturom dolazi do 2 plus 1 za svoj 6. poen i prednost Srbije 12:11

4. minut Napravila je Srbija seriju 5:0 trojkom Stefana Jovića i košem Milutinova, ali za sada Kineze dobro služi šut spolja pa tako vraćaju prednost na 9:7

3. minut Loš faul Dobrića na šutu za 3 donio je prednost Kini od 6:0, dok je za Srbiju na drugoj strani prve poene na ovom prvenstvu upisao Milutinov za 6:2

1. minut Prvi napad Srbije završio se teškim šutem Bogdanovića iz lijevog kornera, koji nije pogodio, dok su Kinezi realizovali svoj prvi napad i imaju početno vođstvo 2:0

Srbija kreće meč sa petorkom : Stefan Jović, Bogdan Bogdanović, Ognjen Dobrić, Nikola Jović, i Nikola Milutinov.

Srbija je apsolutni favorit u ovom meču, što svjedoči i meč odigran prije par dana, kada su izabranici Svetislava Pešića ubjedljivo slavili sa 87:64. Pored ove dvije selekcije u grupi B se nalaze još i Južni Sudan i Portoriko, koji su svoj duel već odigrali, a u triler završnici pobjedu je nakon produžetka odnijela ekipa Portorika sa 101:96.

Na osnovu pripremnih utakmica koje je selekcija Srbije odigrala dosad, djeluje da i pored brojnih otkaza ima čemu da se nadaju.

Kapiten i apsolutni predvodnik ove generacije je Bogdan Bogdanović, koji bi trebalo da preuzme najveći dio odgovornosti i da bude pravi lider na terenu.

Uz njega, mnogo će zavisiti od Stefana Jovića, Marka Gudurića, Nikole Milutinova i Vanje Marinkovića. Za neke iks faktor, ali za one koji pažljivo prate košarku sigurno ne, mladi Nikola Jović je možda i najviše pokazao na prijateljskim utakmicama i on bi na ovom prvenstvu mogao da bude tas na vagi koji bi neke mečeve prevagnuo u našu korist.

Iako reprezentacija Srbije, možemo slobodno reći, igra na drugom kraju svijeta imaće podršku svojih navijača koji su prešli daleki put.

Prenos meča između Srbije i Kine možete pratiti u tekstualnom prenosu na našem portalu.