Nedavno je na ekipnom prvenstvu Španije rumunski velemajstor Kiril Ševčenko uhvaćen s telefonom u toaletu.
Vladimir Kramnik, bivši svjetski šampion, vatreni je borac protiv varalica na 64 crno-bijela polja. On je i ranije ukazivao na Rumuna kao šahistu koji se vjerovatno služi nelegalnim sredstvima.
Kakva je svrha tolikog rizika, posebno na ne baš prestižnom turniru, bez velikih novčanih nagrada?
– To je vrlo česta greška, pokušavati u postupcima varalice pronaći zdrav razum ili neku logičnu motivaciju. Koliko je osoba uopšte racionalna? Mi često radimo stvari jednostavno zato što nam tako dođe – rekao je on.
Great speach,the difference is1.Though you dont harm @chesscom reputation, there is nothing really to harm there😊,by cheating you DO harm your collegues2. But mostly,as correctly mentioned here, you influence the person you will be for years to come ☝️https://t.co/7UEJLrLp1s
— Vladimir Kramnik (@VBkramnik) November 29, 2024
Objašnjava da postoje dva ključna faktora koja podstiču pojavu varalica. Prva od njih je nekažnjivost.
– Šahisti nisu naročito bogati ljudi. Na primjer, uzmimo igrača sa rejtingom iz druge stotine. On mora mnogo da radi, svako putovanje na turnire je stresno, i to često o njegovom vlastitom trošku. Umjesto toga, može sjediti kod kuće, uložiti minimalan trud i obezbijediti stabilan prihod. Jedina stvar koja ih u tome može spriječiti jeste ozbiljna prijetnja da će biti uhvaćeni, osramoćeni i diskvalifikovani na duži vremenski period. Kada ljudi vide da se čak ni u najočiglednijim slučajevima ništa ne dešava, to ih dodatno motiviše da nastave – objašnjava Kramnik.
Drugi faktor koji utiče na povećanje broja varalica u šahu je zavisnost.
– O tome je govorio još Igor Rausis, kojeg su prije nekoliko godina uhvatili sa telefonom u toaletu. Varanje izaziva zavisnost, lako se na njega naviknuti, a veoma teško ga se poslije odreći. Jednom-dvaput pokušaš, a onda možda i sam više to ne želiš, ali ipak opet ideš i gledaš u taj telefon. To je slično kao kockanje ili druge vrste zavisnosti – naveo je Kramnik.
Ponovo u prvi plan stavlja Ševčenka, za kojeg nije bilo ni finansijskog ni nekog drugog smisla da vara na tom turniru. Ali čovjek ipak ide i čini potpuno sulude stvari: skriva telefon u toaletu, zapisuje neke bilješke…
– Tu nema smisla tražiti racionalnost, jer šah je dvoboj, to je adrenalin, i mnogo toga se zasniva na egu. Zamislite: mnogo radite, a i dalje gubite, ne možete preći na viši nivo, vaše ambicije trpe. I onda se pojavi jednostavan način koji rješava sve probleme. Jednom probate, osvojite turnir, zaradite novac, pa to ponovite još jednom. I onda bez toga više ne možete. Problem je u tome – što češće koristite računarski program, to više degradirate kao šahista. To je pravi „sindrom povlačenja“: bez telefona počinjete igrati lošije nego ranije – prenosi blog Šah-mat lista dio intervjua ruskog portala Sports sa Vladimiromk Kramnikom.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu