Samo mu je Svjetski kup nedostajao u vitrini: Karlsen savladao Indijca Praga u doigravanju, Karuana treći

Norveški šahista sa svjetskim rejtingom broj jedan, Magnus Karlsen, trijumfovao je na 10. izdanju Svjetskog kupa, održanog u Bakuu (Azerbejdžan).

karlsen i pragnananda

On je finalu savladao 18-ogodišnjeg indijskog šahistu R. Pragnanandu sa 2½:1½.

Nakon 1:1 u partijama igranim po standardnom tempu, danas je u doigravanju u ubrzanom šahu Karlsen još jednom pokazao zašto je najbolji igrač na planeti.

Ovo je, inače, jedini turnir koji je nedostajao u njegovoj bogatoj kolekciji. Najbliže je bio trijumfu prije dvije godine, kada je osvojio treće mjesto.

U meču za bronzu slavio je američki šahista Fabijano Karuana, iako je pretrpio poraz u prvoj partiji protiv Nijata Abasova, koji je igrao u rodnom gradu.

karuana i abasov

Izjednačio je Karuana u drugoj partiji, da bi u doigravanju uknjižio još dvije “jedinice” tako da je konačan rezultat 3:1.

Ukupni nagradni fond je 2,51 miliona američkih dolara, pri čemu je muškarcima podijeljeno 1.834.000, a šahistkinjama 676.250 dolara. To je ujedno najveći nagradni fond za bilo koji do sada odigran šahovski turnir.

Osvajači medalja su se plasirali na Turnir kandidata, koji će se igrati sljedećeg aprila u Kanadi, ali će to pravo imati i Abasov, u svjetlu toga što je Karlsen već ranije najavio da ovaj turnir ne interesuje, ukoliko se zadrži u predviđenom formatu.

Kod žena, to je ranije uspjelo Aleksandri Gorjačkinoj, Nurgjul Salimovoj i Ani Muzičuk.