Banjaluka

Šta bi izvuklo „Akvanu“ iz finansijskog ambisa: Preduzeće GRCA U DUGOVIMA, lijek je ulazak privatnog kapitala (FOTO)

Prostor vodenog parka „Akvane“ treba biti otvoren za investitore koji će tu ulagati, graditi i raditi. U tom planu aktuelna vlast vidi spas za preduzeće, koje se godinama davi u milionskim gubicima.

Šta bi izvuklo „Akvanu“ iz finansijskog ambisa: Preduzeće GRCA U DUGOVIMA, lijek je ulazak privatnog kapitala (FOTO)
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Prve korake u Gradu Banjaluka nova administacija je napravila baš u ovom preduzeću, prije godinu dana, tako što je promijenila rukovodstvo i najavila korjenite promjene, kako bi se „Akvana“ spasila od propasti.

Posljednje informacije govore da je ova godina iskorištena, s jedne strane za „gašanje požara“ u ovom preduzeću, a sa druge je napravljen dugoročni plan, koji bi „Akvanu“ trebao izvući iz finansijske dubioze.

Sprovođenje tog plana zavisiće od političkih prilika. Zato će plan biti predložen Skupštini grada, tek nakon opštih izbora naredne godine.

Taj termin je gradska vlast odredila u nadi da će se stvoriti bolja „politička klima“, kako bi njihov plan dobio potrebnu podršku odbornika.

Ona trenutno ne postoji, jer većina u Skupštini nije na strani gradonačelnika Draška Stanivukovića, a bez odborenja gradskog parlamenta, gradonačelnik ne može da sprovede nijednu krupnu promjenu u ovom javnom preduzeću.

FOTO: AKVANA/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: AKVANA/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Plan

Gradonačelnik Draško Stanivuković je rekao da su pripremljena tri plana za spas ovog preduzeća, ali da je treći po njegovom mišljenju, sveobuhvatan.

Pročitajte još

– To bi bila jedna od najvećih investicija u Banjaluci u posljednjih 20 godina. Imamo velike investitore, koji su zainteresovani za takvu vrstu priče. Ona je opsežna, podrazumjeva izmjenu regulacionog plana i veliku vrstu intervencija na prostoru, uz zaštitu zelenila, što nam je važno – rekao je Stanivuković.

Izmjena regulacionog plana u principu znači da se promjenom prostorno planskog dokumenta, stvaraju preduslovi za gradnju sadržaja, koji na određenom prostoru nisu bili planirani.

To sa sobom nosi pitanje – Šta bi se na prostoru vodenog parka „Akvana“, koji se nalazi na atraktivnoj lokaciji u Banjaluci, gradilo?

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Zadržao bi se vodeni kompleks sa određenim dodatnim sadržajima, i taj prostor bi bio nova razglednica grada Banjaluka. Pored vodenog planiran je dodatni sadržaj, a to je jedna nova vrsta parka, trga –  mjesto gdje će biti moguća određena dešavanja. Na primjer, ako želite da obavite kupovinu, odete u kafić ili da prošetate morate proći Gospodskom. Mi hoćemo da pored samog centra grada, dobijemo tačke koje će biti mjesto susreta – rekao je Stanivuković.

Nije želio da ulazi u detalje oko toga šta bi se tu tačno moglo graditi, ali je naglasio da tim planom nije predviđeno da prostor vodenog parka postane novi šoping centar.

Da bi se krenulo sa realizacijom plana, Stanivuković kaže da se mora obezbijediti važan preduslov – podrška Skupštine grada.

– Postoji idejno rješenje, ali naša ideja je da to prvo predstavimo odbornicima, jer takve vrste odluke moraju imati maksimalnu prohodnost. Zamislite imate par ljudi koji bi tu uložili nekoliko desetina miliona KM, ali je to na čekanju zato što se čeka na neku vrstu odluke – rekao je Stanivuković.

Bolje vrijeme

Na pitanje kada će plan biti predočen odbornicima Stanivuković je odgovorio da će se to ostaviti za „bolje vrijeme“.

– Morate imati stabilnu političku situaciju, dobar teren da biste ušli u tako velike projekte. Teško nam je u planirati kada ćemo taj plan predstaviti odbornicima i odrediti neke rokove  obzirom na situaciju u Skupštini grada i mogućnost novih blokada. Pored toga ide i predizborna kampanja, tako da to nije period u kojem te stvari treba potezati – istakao je Stanivuković.

Dodao je da je važno izabrati „pravo vrijeme“ te da želi biti siguran da može da „računa na podršku odbornika za sve planove“, a po svemu sudeći to pravo vrijeme za aktuelnu administraciju dolazi nakon opštih izbora, koji nas očekuju u drugoj polovini 2022. godine.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Da je napravljen plan za restrukturisanje  „Akvane“, ali da se čeka pravo vrijeme da se on dostavi Skupštini grada Banjaluka, potvrđuju i informacije koje su stigle od gradskog menadžera Bojana Kresojevića.

On kaže da je za rješavanje ozbiljnog problema u kojem se nalazi „Akvana“, potrebno da se promjeni status preduzeća.

– Imamo preko pet miliona KM duga i konstantno godišnje minimalno 400.000 KM gubitka. Tako da je definitvno potrebna promjena organizacione strukture društva, a odluku o toj izmjeni ne može donijeti gradonačelnik, već je to pitanje u nadležnosti Skupštine grada – rekao je Kresojević, ali nije želeo da precizira kakav organizacioni status je predviđen za „Akvanu“ u planu koji je pripremila aktuelna administracija.

„Akvana“ je trenutno registrovana, kao javno preduzeće u potpunom vlasništvu Grada Banjaluka.

– Na osnovu pojedinih informacija koje su se pojavile u javnosti, odbornici većine su već najavili da neće podržati plan. Obzirom da je situacija takva, još uvijek se nismo odlučili da takvo rješenje predložimo Skupštini, dok se ne stvore uslovi da jedan takav ozbiljan projekat dobije podršku. Isto tako, ne želimo da ovaj plan zbog nečije samovolje, bude odbijen i na taj način da se za njega vezuje negativna konotacija, kao nešto što nije prihvatljivo rješenje, a ustvari predstvalja rešenje za očuvanje ovog  preduzeća – zaključio je Kresojević.

Uprava ostavlja “velike odluke u rukama drugih”

Više detalja smo pokušali saznati od osobe koja skoro godinu dana upravlja ovim preduzećem, v.d. direktora „Akvane“ Velibora Vukajlovića, koji je poručio da sve krupne odluke „ostavlja u rukama drugih“.

Za Srpskainfo je rekao da će se on i naredne godine baviti onim poslom koji je radio u tekućoj godini, a to se prvenstveno odnosi na smanjenje dugovanja prema dobavljačima.

Dodao je da je nova uprava preduzeća sa njim na čelu, za skoro godinu dana dosta uradila, kako bi se umanjili problemi u „Akvani“.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Napravljena je nova sistematizacija, smanjen je broj rukovodećih mjesta, a uveli smo i novi Pravilnik o platama sa koeficijentima prema stručnoj spremi. Sada se plate isplaćuju redovno, a u ovoj godini su ispaćene i dvije plate iz prethodne godine. Zatekao sam 64 zaposlena, a sada imamo 59, što znači da je smanjen broj radnika. Povećanje smo imali tokom ljeta, ali to su bili sezonski radnici, čiji je angažman bio neophodan zbog povećanog obima posla, jer radi vodeni park, a ne stalno zaposleni – naveo je Vukaljović.

Pročitajte još

Dodao je da su smanjeni rashodi „gdje god je to bilo moguće“, te da su uspjeli nabaviti opremu za Gradski olimpijski bazen (GOB).

– Dugovi prema dobavljačima su smanjeni i povećali smo naplatu naših potraživanja – rekao je Vukajlović.

Dugogodišnji problemi

Priznaje da je sektor ugostiteljstva i dalje veliki problem za „Akvanu“. Ova djelatnost je i u prethodnim godinama donosila velike minuse ovom preduzeću.

– Moramo poštovati Zakon o javnim nabavkama i odmah nismo konkurentni na tržištu, to je realan problem sa kojim se moramo pozabaviti – zaključio je on.

Ovo preduzeće je u potpunosti u vlasništvu Grada Banjaluke i od prve godine rada posluje s minusima.

Iako ta situacija traje više od 12 godina, s problemima su se njegovi vlasnici ozbiljnije počeli baviti tek prije nekoliko godina.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Prethodna administracija je uvela pojedine promjene, a među krupnijima je da je deo prostora s kojima su raspolagali oduzet “Akvani”.

“Staklenac” u parku “Petar Kočić” je delom izdat u zakup, a drugim delom upravlja kulturni centar “Banski dvor”. Smanjivan je i broj zaposlenih.

Osim toga, prethodna administracija je donosila parcijalne mere, koje su rješavale pojedinačne probleme, kako su se pojavljivali. Rađene su analize, ali bez konačnog rešenja, koje bi omogućilo da se ovo preduzeće oporavi.

Promenom vlasti, nakon prošlogodišnjih lokalnih izbora, došlo je i do izmene uprave u ovom preduzeću.

Vukajlović je imenovan za v.d. direktora „Akvane“  sredinom januara ove godine, a na tom mestu je zamenio dugogodišnjeg direktora Vedrana Mitrovića.

Izdvajanje GOB

Jedna od ideja aktuelne administracije je da se Gradski olimpijski bazen (GOB) izdvoji iz okvira javnog preduzeća „Akvana“ i pripoji drugoj ustanovi. Posljednje informacije pokazuju da je ta opcija i dalje u igri. – Smatram da je realna ideja da se Gradski olimpijski bazen odvoji i da je to potrebno – kazao je Stanivuković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu