Na naslovnoj strani francuskog lista Le Petit Journal iz 1907. godine osvanula je šokantna ilustracija: iz šešir-kutije vire odsječena glava i noge, dok je ostatak tijela bio spakovan u veliki kofer. Bio je to kraj onoga što je kasnije nazvano “Ubistvo iz kofera u Monte Karlu”, a u središtu zločina bio je upravo nekada slavni sportista.
Od Vimbldona do propasti
Guld je bio sin irskog aristokrate i mlad je pokazao talenat za sport, naročito tenis i boks. Osvojio je prvi “Irish Open” 1879. godine, a iste godine stigao do finala Vimbldona, gdje je izgubio od sveštenika Džona Hartlija sa 6:2, 6:4, 6:2. Iako favorit, uoči finala je navodno pio čitavu noć.
Poslije toga, njegov život je krenuo nizbrdo – postao je alkoholičar, zavisnik od opijuma i kockar. Vimbldon ga danas opisuje kao “svestranog degenerika”.
Fatalna ljubav i krvavi plan
Godine 1886. upoznao je Mariju Žiroden, već dva puta udovicu i vlasnicu ne baš uspješnog salona za šivenje. Vjenčali su se 1890. godine i ubrzo se predstavljali kao „ser i lejdi Guld“. Živjeli su raskalašno, trošili na luksuz i gurali se u visoko društvo – sve na dug.
Početkom 20. vijeka preselili su se u Monte Karlo, gdje su pokušali da “nadmudre kazino”. Umjesto dobitaka, došli su do dugova. U pokušaju da se izvuku, obratili su se Emi Levin, imućnoj danskoj udovici, koja im je pozajmila oko 40 funti – danas bi to bilo oko 6.000 funti.
Monstruozan zločin
Kada je došla po novac, izbila je krvava svađa… Policija je pronašla krvave tragove po zidovima i plafonu. Oružje – bodež i veliki mesarski nož. Guldovi su pokušali da pobjegnu u Marselj i u London pošalju prtljag – šešir-kutiju i veliki kofer.
Portir je primjetio krv koja curi i pozvao policiju. Unutra – dijelovi tijela Eme Levin. Glava i trup bili su u prtljagu, a crijeva su kasnije pronađena obavijena oko metalnog stuba na Azurnoj obali.
Par je tvrdio da se u koferima nalaze “mrtve kokoške”. Bili su uhapšeni u Marselju, na željezničkoj stanici.
Suđenje i smrt
Suđenje je izazvalo ogroman publicitet. Marija Guld je osuđena na smrt giljotinom, ali joj je kazna kasnije preinačena na doživotnu. Umrla je u zatvoru 1914. od tifusa.
Vere Guld je poslat na ozloglašeni Đavolji otok u Francuskoj Gijani, gdje je počinio samoubistvo 1909. godine, u 55. godini, mučen fizičkim i psihičkim posljedicama zavisnosti.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu