Fudbal

U SLOGI MERIDAN PAZE NA SVE Samardžija: Kvalitetan rad donio rezultat, ekipa će još da raste

Fudbaleri Sloge Meridian su odlično otvorili Premijer ligu Bosne i Hercegovine. Osvojili su četiri boda u dva kola i pokazali da se sa pravom nalaze u elitnom rangu.

U SLOGI MERIDAN PAZE NA SVE Samardžija: Kvalitetan rad donio rezultat, ekipa će još da raste
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Dobojski klub ima najmlađi prosjek godina u takmičenju, a odavno se kvalitetno spremao za debi u društvu najboljih. Veliku pomoć treneru Zoranu Ćurguzu pružao je kondicioni trener Mihajlo Samardžija.

-Mi smo na kraju prošle sezone radili selekciju i analizu. Na osnovu testiranja i kontrolnih mjerenja napravili smo selekciju. Trener je na osnovu svoje filozofije i želja izvršio nadogradnju. Dosta smo modernizovali rad sa opterećenjima. Očit je primjer prošla sezona kada smo u nekim dijelovima lige kiksali, ali smo po svim parametrima išli gore i napredovali. Brojke su jedne, ali taktika i sreća igraju veliku ulogu. U teretani se gledalo trenažno opterećenje, izlaznu snagu kroz brzinu ispoljavanja sile, kontaktne kontrakcije kao i  brzinu trčanja, kvalitet oporavka. Kad se uporede periodi ekipa je napredovala oko 20 posto u globalu, neki mladi igrači čak i 30 posto što nam je bilo iznenađujuće i to je kontinuitet rada.

U klubu su izuzetno zadovoljni startom sezone ali su svjesni iskušenja koja ih očekuju jer je Premijer liga znatno teže takmičenje

-Generalno očekujemo sredinu tabele i cilj nam je da afirmišemo mlade igrače, ono što je za nas bitno oni se dosta brže oporavljaju. Kroz pripremni period smo ih spremali za ovo, kako bi mogli da izdrže intenzitet igre. Selekcija igrača je bitna i u smislu njihovih sposobnosti jer kad se gledaju parametri timova iz vrha Premijer liga je 60 posto kvalitetnija u odnosu na ono što smo igrali. Razlika između liga je zaista velika u intenzitetu.

Učenje nikad ne staje

Kondicioni trener Sloge Meridian navodi da je tokom karijere radio u brojnim klubovima i različitim sportovima. -Moram napomenuti da postoje treneri koji poštuju struku i to je najbitnije. Nije sad št trenutno radim sa Ćurguzom, ali on je jedan od tih koji izuzetno cijeni mišljenje saradnika. Takođe rukometaš Dalibor Čutura sa kojim sa sarađivao.Vrhunski profesionalac. Što se mene tiče završetak akademskog studiranja ne smije da bude kraj obrazovanja. Mora da se uči jer se sistemi rada mijenjaju,napreduje tehnika i sve se mora specijalizovati.

Klubovi u Bosni i Hercegovini sve više pažnje posvećuju modernim tehnologijama i to već daje rezultata. U budućnosti će zbog broja mečeva njihov značaj biti još veći.

-Na našim prostorima postoji osam do deset vrhunskih stručnjaka koji rade u klubovima. Sve češća je upotreba sistema koji daju individualne podatke o svakom igraču pa se može dozirati opterećenje na treningu i isplanirati oporavak nakon meča. Igrači imaju sve veći broj utakmica tako da je potrebno pratiti sve parameter u skladu sa njima napraviti intenzitet treninga između mečeva i period oporavka. Krenuli su Sarajevo, Zrinjski, Borac Tuzla a u suštini moraće i ostale ekipe.  Klub ne može bez modernih sredstava čak evropski timovi imaju i mobilnu opremu koju nose sa sobom i odmah počinje oporavak igrače. Tako se smanjuje period oporavak sa tri na 1.5 dan, što puno znači posebno kad imate mečeve u ritmu srijeda subota da se igrači regenerišu- istakao je trener u stručnom štabu Sloge Meridian.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

U prvenstvu Bih pauza je bila samo 17 dana. Igrači su praktično bez velikog odmora nastavili sa radom.

-Kod nas je problem životni stil igrača, jer jednostavno u pauzama ne vode računa o ishrani i održavanju forme to je problem koji sam primjetio. Sposobnosti padaju na sedmičnom nivou za 5 odsto a neke čak 30. Kad igrač napravi 17 dana pauze onda se može vratiti u formu tek za dva mjeseca.

Sportisti su gladijatori

-Sportisti su postali moderni gladijatori. Preko 70 mečeva u sezoni je zaista previše. Amerikanci su to odlično rasporedili, šest mjeseci sezona, dva mjeseca individualna, dva fizička priprema i dva sa ekipom. U Evropi je to još jako daleko i sportisti su počeli da se žale jer su tijela preopterećenja. Istraživanja pokazuju da broj povreda nenormalno raste, prednji ukršteni ligamenti su nažalost sve češći.Energetski zahtjevi se spuštaju sve niže već na 16 godina što nije dobro-navodi trener.

Poseban problem su i česte smjene trenera.

-Treneri su žrtve rezultata a jako je teško kod nas gdje se mijenjaju kao na traci. Treneri imaju svoje filozofije, a vi morate onda da privikavate ekipu na razičite zahjeve i želje. Fizička spremnost se može postići kroz cikluse ali je sportska forma najveći problem ali i velika draž. Nije lako dostići i održati tu formu tokom sezone. Eto u prošloj sezoni Velež je odlično odigrao Evropu a onda su pali u formi i platili ceh u prvenstvu. Kad su se odmorili opet su osvojili Kup to nije slučajno

Samardžija je naveo i parametre koji su preduslov za jače lige.

-Bogati klubovi moraju da imaju dobru selekciju a igrači se dugo prate i kroz parametra. Ako hoćete da igrate na primjer u Bajern potrošnja kiseonika mora da bude iznad 70 mililitara, onda možete misliti koji je to nivo oporoavka. Kod nas je to u Prvoj ligi bilo 48-50, dok je u Premijer ligi nešto više. Glavni trener je sad više vizionar i menadžer gdje tim ljudi rade za njega. Od analize utakmica, oporavka i individualna priprema.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu