Sad je drugačije. I to nije trenutni zaključak, na osnovu činjenice da je u La ligi poslije 13 kola tek 13. na tabeli, samo pet koraka iznad opasne zone. Pre će biti da je u pitanju trend, zamaskiran osvajanjem Lige Evrope u proljeće 2022, jer su Andalužni dve sezone u prvenstvu pre ovog okončali u donjem domu (11, pa 13).
Zato su navijači bijesni. Često se sa tribina stadiona „Ramon Sančes Pishuan“ mogu čuti povici protiv rukovodstva, jer španski klub duguje više od 100.000.000 evra, što je razbjesnilo ne samo pristalice, već i bivše igrače. Među njima je i Ivicu Dragutinovića koji je šest godina, od 2005. do 2011. igrao za Sevilju.
– Dosta mi je laži, gluposti i neistina. Ili će predsjednik Hose Marija del Nido Karasko ponuditi rješenje ili će, ako ga nema, otići – jasan je u poruci popularni Drago, koji je zbog načina igre stekao simpatije publike.
Trenutno je u timu Hose Marija del Nida Benaventea, koji želi da se vrati na predsjedničku funkciju na kojoj je od prošle godine njegov – sin! Da, da, isto ime, srednje ima i prezime. Samo se razliku po nastavku. Razumljivo je što bivši reprezentativac naše zemlje podržava Del Nida seniora, jer je upravo on upravljao klubom u vreme kad se pozicionirao kao bitan faktor na domaćoj i međunarodnoj sceni i dovodio sjajne igrače. Zato sad želi da se vrati na kormilo koje je svojevoljno prepustio nasljedniku, s kojim odavno nije u dobrim odnosima, pa se predomislio. Zapravo, u tom porodičnom stablu niko nije cvjećka, jer su svi pomalo radili mimo zakona.
Da bi se to razumjelo morali bismo da se vratimo nekoliko koraka unazad. Prvo na sad već daleku 1971. kad je Hose Marija del Nido Borego izabran za potpredsjednika Sevilje. Deceniju i po kasnije, dakle 1986. godine, tadašnji prvi čovek klub Luis Kuervas Vilćes, ponudio je Del Nidu Benaventeu (Boregovom sinu) mjesto u Upravnom odboru kao zamjeniku sekretara. Mic po mic, Benavente je napredovao u hijerarhiji u sve dok maja 2002. nije preuzeo vlast i postao predsjednik. Bio je to period kad se klub, kao i sad, suočavao sa velikim problemima finansijske prirode. Pamti se njegova rečenica sa promocije.
„U Sevilji, osim navijača, grba i zastave, nema ničeg suštinskog“.
No, uticaj u raznim oblastima mimo fudbala i snažan karkater, doveli su do podizanja kluba, što je rezultiralo osvajanjem Kupa kralja i Lige Evrope.
Kao što je meteorski podigao klub, tako je Del Nido brzo uspio da ga spusti u očima javnosti, jer ga je 2009. sud u Malagi optužio za pronevjeru javnih sredstava i prevaru. Sve zato što je Benevento, inače advokat, zastupao interese gradonačelnika Marbelje Hesusa Hila (poznato vam je ime, zar ne, tokom vođenja Atletiko Madrida) i Hulijana Munjosa, pritom izdavao lažne fakture Gradskom veću Marbelje za iznos od 2.860.000 evra. Vrhovni sud Španije je 2013. godine preinačio kaznu i Del Nido je osuđen na sedam godina zatvora i pet i po godina zabrane obavljanja poslova ili javnih funkcija.
To je značilo da je morao da se povuče iz upravljačkih struktura Sevilje, što je učinio, da bi 5. marta 2014. otišao u zatvor. U ćeliju je ispraćen noseći crveni kačket Sevilje, okrenutu naopačke. Tamo je proveo tek tri godine i 2017. je pušten na slobodu, a sve vreme se i dalje bavio, iz senke, aktivnostima u u klubu.
Dok je bio odsutan Del Nido Benavente je predao rukovođenje Seviljom sinu Del Nidu Karasku i ovaj je bio najpre potpredsednik, da bi decembra prošle godine preuzeo dužnost predsjednika. U klub je u tom periodu ušao i Hose Kastro, zvanično od 2013. godine, sada a mestu prvog potpredsjednika, sve vrijeme je pomagao Karasku i dalje je tu. Mediji na Pirinejima su pisali da se ova tranzicija dogodila kao rezultat sporazuma iz 2019. između porodica glavnih akcionara Sevilje. Tad je dogovoreno da Kastro bude na funkciji do kraja 2023. godine, nakon čega bi Del Nido Karasko, koji predstavlja akcije svoje porodice, preuzeo predsjedničku funkciju u naredne četiri godine.
U međuvremenu je odnos između oca i sina toliko eksalirao, da je Del Nido mlađi nazvao Del Nida seniora pogrdnim imenom tokom poslednje Skupštine akcionara Sevilje:
„Ti si g…“
Između ostalog i zbog tih reči, Del Nido Benavente (otac) je ušao u otvoren sukob sa Del Nidom Karaskom (sin), želi da ga smeni i da opet sam odlučuje. Kako se govorilo i pisalo u Sevilji, pakt koji je doveo njegovog sina na mesto predsednika odjednom smatra nelegitiman i kosi se sa njegovim pravom glasa.
– Kastro je tokom prethodne Skupštine akcionara optužio bivšeg predsjednika da pokušava silom da postigne ono što ne postiže na sudu. U tom smislu, sadašnji odbor je zamjerio Del Nidu Benaventeu zbog povezanosti sa američkom investicionom grupom 777 Partners, koja trenutno kontroliše sedam odsto akcijskog kapitala – pojasnio je još u martu portal abc.es.
Onda je na to reagovao njegov sin,
– Ako Del Nido Benavente izađe iz kandži Amerikanaca i vrati se u pakt, sredićemo sve u jednom minutu – rekao je nedavno aktuleni predsjednik Sevilje.
Razlog što su u ovom kovitlacu ega i moći strasti uzavrele je što pakt iz 2019. ističe krajem ovode godine. Zajedno sa njim i formula koja drži sadašnji Upravni odbor i sprečava glasanje najvećeg akcionara. Suština je da je sin provario oca i sad stari Del Nido želi da se vrati, a mlađi ne da. Senior je oko sebe okupio snažne ličnosti i pokušava da iskoristi rezultatsku i finansijsku krizu kako bi se vratio na pozciju. Jedan od njegovih aduta je upravo Ivica Dragutinović.
– Pitao bih predsjednika i članove Upravnog odbora: „Šta radite? Kakvo objašnjenje imate za tolike milione duga, a nema dovođenja novih igrača? Koliki vam je budžet za januarski prelazni rok? Svega 2.000.000 evra… Kog važnog igrača ćete dovesti? Sadašnji predsjednik kaže da je na funkciji samo nekoliko mjeseci i da je to stanje zatekao, ali šta je sa njegovim saradnicima? Ti ljudi nisu dostojni da vode Sevilju, a sam Del Nido Karasko ne može ništa da uradi da bi u ovako teškoj ekonomskoj situaciji doveo pojačanja – zabrinut je nekadašnji defanzivac.
U takvim okolnostima je važno imati podršku navijača i na tu kartu igra opozcija.
– Znamo kakvi su navijači Sevilje. Naklonost koju pokazuju timu je jedinstvena, njima kapa dole, ali nismo u klubu da podstičemo ovaj duh među navijačima Sevilje, jer bi ih trebalo poštovati jednom za svagda. Čuli smo toliko toga kroz fraze: „uradićemo to, to i to“. Dokazalo se da sadašnja uprava ne radi, a fanovi zaslužuju da ih neko vrati tamo gde im je mjesto. Projekat postoji, samo se pitam gdje je. Ne verujem predsjedniku ni reč. Lukas Okampos je otišao, bio je kapiten i lider u svlačionici. Nikog nisu doveli da ga zamijeni. Šta ćemo sad u januaru, ako nemamo novac da angažujemo fudbalere. Narodu moramo da kažemo istinu, nadam se i želim da se navijači Sevilje probude i pitaju ove ljude isto što i ja: „Šta se dešava u našem klubu“.
Strpljenje je na izmaku, jer već tri sezone, sa izuzetkom one kad je situaciju izvadio iskusni Hose Luis Mendilibar, Andalužani su neprepoznatljivi.
– Tačno je da smo osvojili sedam puta Ligu Evrope, dva pehara Kupa kralja, po jedan Superkup Španije i Superkup Evrope… Gdje smo sada? Gdje je sav novac zarađen i od neprestanog učešća u Ligi šampiona. Htio bih da se suočim sa predsjednikom i pitam ga kakva rješenja ima. Kako nema nijednog igrača za prodaju, niti će imati. Nemoj da laže sve koji vole Sevilju, nego neka izađe i sve objasni – dodao je Ivica Dragutinović – piše mozzartsport.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu