ZVEZDA PALA U KAUNASU Serija trojki Litvanaca probudila duhove prošlosti crveno-bijelih (VIDEO, FOTO)

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su na gostovanju u Kaunasu.

Bolji od crveno-bijelih bili su šampioni Litvanije, Žalgiris, koji je trijumfovao na kraju sa 79:74.

Po četvrtinama bilo je 19:21, 16:17, 15:18 i 29:18.

Imaće za čim da žale izabranici Duška Ivanovića. Imali su i plus 9 u posljednjoj dionici, ali je serija trojki Litvanaca presudila crveno-bijelima.

Počeli su nervozno gosti iz Beograda, gdje su već u prvoj četvrtini imali i dvocifren zaostatak. Uspjela je Zvezda to da nadoknadi, motor svega je bio Miloš Teodosić koji je komandovao tranzicijom te u seriji dolaze do egala, a poslije i do vođstva.

Gdje je on stao nastavio je Nejpir, iznudio u dva navrata po 3 slobodna bacanja, a na sve se nadodala sjajna rola Mitrovića na obje strane terena.

Rasla je prednost Zvezde podpomognuta jakom defanzivom i u drugom dijelu igre, što je dovelo i do rekordnih plus 9 na 6 minuta do kraja. Od tog trenutka kreće totalni pad izabranika Duška Ivanovića, raspucali su se Litvanci te sa 4 vezane trojke stigli do plusa koji nisu ispustili do kraja

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Roland Šmits sa 18, a podršku je imao u Uljanovasu koji je dodao 15. Sa druge strane Zvezdu su Mitrović sa 16 poena i 8 skokova dok je Teodosić dodao 15.

U narednom kolu Evrolige, Zvezda će dočekati Monako u Beogradskoj areni.

Tok meča

BC Žalgiris – KK Crvena zvezda 78:74 (19:21, 16:17, 15:18)

40. minut Nedović promašuje trojku, crveno-bijeli blizu poraza

40. minut Ulazimo u posljednji minut, plus 2 za domaćine nakon što je Mitrović pogodio oba slobodna bacanja

38. minut Raspucali su se Litvanci u posljednjoj četvrtini, pogađa trojku Menek, ali na drugoj strani odgovara Teodosić na isti način

37. minut Nedović vraća nadu crveno-bijelima. Pogađa za 2+1

36. minut Tri trojke Žalgirisa okreću sve u korist ekipe iz Kaunasa, plus 4

35. minut Zakucao je Butkevičijus za minus 5, a to je bio znak Ivanoviću da reaguje tajm-autom

33. minut Pogodio je Ulanovas izuzetno težak šut, a na drugoj strani odgovorio je Gedraitis sa svojim 4. poenom

31. minut Odličan početak posljednjeg kvartala. Mitrović asistira za Nejpira koji pogađa trojku za maksimalnih plus 9 večeras

KRAJ 3/4

30. minut Zvezda će u posljednjih 10 minuta ući sa plus 6, pošto je polovičan sa penala bio Mitrović, a sa druge strane Evans promašuje čitav koš

29. minut Šteta za Zvezdu. Gidraitis je ostao sam na tri ali je veliki promašaj napravio Litvanac. Velika borba Mitrovića je dovela do novog napada za crvebo-bijele.

27. minut Počastile su sudije Žalgiris sa dva slobodna bacanja, ali je polovičan s liniije penala bio bivši član Igokee – Evans, dok je na drugoj strani odlična kombinacija Nedovića i Bolomboja dovela do lakih poena za plus 4

25. minut Teodosić ponovo diriguje. Sjajan pas u korner za Davidovca koji pogađa trojku

24. minut Izmislio je poene za Zvezdu Luka Mitrović. Uhvatio je veliki promašaj Hange i ubacio uz zvuk sirene za istek napada.

21. minut Počela je treća četvrtina izgubljenom loptom Žalgirisa, a Zvezda se revanširala faulom u napadu Gedraitisa. U narednom posjedu pogodio je Šmits iz reketa

POLUVRIJEME

20. minut Serija loših poteza crveno-bijelih. Prvo je Birutis lako zakucao, pa je Gidraitis izgubio loptu nakon čega je uslijedio faul Davidovca kojim je Birutisa poslao na penale. Bio je polovičan, ali je Ulanovas uhvatio skok što je brzih 5 poena za domaće.

19. minut Iskusno je Nejpir izvukao 3 slobodna bacanja i ponovo je bio 100 odstotan za svoj 6 poen na meču, te tako natjerao Maksvitisa na tajmaut

17. minut Hanga je pogodio pod faulom, ali nije realizovao dodatno bacanje. Potom je uslijedila dobra odbrana Zvezde koja je nagrađena sa 3 slobodna bacanja za Nejpira pošto ga je faulirao Hejs. Precizan je sva tri puta bio plejmejker

15. minut Trojka Teodosića u ranoj fazi napada, ali Mitru-Long uzvraća istom mjerom na drugoj strani

14. minut Promašio je Nedović daleku trojku, a onda napravio faul nad Šmitsom koji je pogodio i imaće priliku za 2+1

13. minut Nova magija Teodosića, iz bezizlazne situacije pronalazi samog Mitrovića u reketu za nove lake poene

11. minut Odličan pas Teodosića za Hangu, raste prednost Zvezde na 4

KRAJ 1/4

Zvezda prvu četvrtinu završava poenima Mitrovića nakon što je pokupio promašaj Nejpira i tako dovodi crveno-bijele u prvo vodstvo večeras.

10. minut 2 brza faula Ilića i Zvezda je ispunila bonus. Uz dobru odbranu Mitrovića stigla je nagrada na drugoj strani u vidu trojke Miloša Teodosića za minus 1.

8. minut Odlična tranzicija Zvezde i dobro građenje skoka donosi i seriju od 6:0 za srpski tim. Poenima Nedovića razlika pada na 4

7. minut Poenima Šmitsa Žalgiris stiže do prve dvocifrene prednosti na meču

5. minut Problemi u organizaciji igre vidljivi su na početku meča. Žalgiris koristi greške Zvezde i stiže do prve značajnije prednosti od plus 9

3. minut Simonović hvata novi ofanzivni skok i donosi poene za crveno-bijele

1. minut: Izgubljena lopta Tobija kažnjena je poenima Dimše. Revanširao se Tobi poenima iz reketa za

1. minut Kreće duel u Žalgirio areni. Evans, Dimša, Šmits, Uljanovas i Hejs su u prvoj petorci Žalgirisa. Zvezda kreće u sastavu Nejpir, Gidraitis, Davidovac, Simonović i Tobi. Na samom početku održan je minut ćutanja za stradale u sukobu Izraela i Palestine.

Uoči meča

Zasigurno je da će crveno-bijeli u ovom meču biti oslabljeni neigranjem kapitena Branka Lazića, a već odavno se spekuliše da je došao kraj saradnje i sa bivšim trofejnim reprezentativcem Nemanjom Bjelicom, ali to ne bi trebalo predstavljati prevelike probleme za Zvezdu koja je ove sezone sastavila vrlo respektabilan i širok tim.

– Žalgiris je već dugo godina ekipa koja je pokazala da je jedan od najtežih protivnika, naročito kada igraju kod kuće. Igraju veoma čvrsto, disciplinovano i sa velikim strpljenjem. Imaju ekipu koja je dugo zajedno na okupu i uigrani su izvanredno. Mi ćemo da gledamo nas i hoćemo da nastavimo u ritmu u kojem smo do sada igrali – istakao je pred ovaj duel Duško Ivanović.

S druge strane Kazis Maskvitis poziva na oprez.

– Snažan tim nam dolazi, ove sezone cilj im je plasman na fajnal-for. Promijenili su dosta tokom ljeta, doveli nove igrače, imaju ozbiljan budžet. Biće zabavno igrati protiv njih. Sa druge strane, nama prvi meč na svom terenu ove sezone nameće dodatni pritisak. Nadam se da ćemo umjeti da se nosimo sa tenzijom i da ćemo se boriti za pobjedu. Što se tiče protivnika, ne manjkaju im poznati igrači, sjajni napadači koji imaju veliki uticaj na igru. Šabaz Nejpir i Miloš Teodosić, kao i nama dobro poznat Rokas Gedraitis, Zvezda je fizički jak, visok i vrlo produktivan tim – riječi su trenera zelenih iz Kaunasa.

Žalgiris i Crvena zvezda već su jednom ove sezone ukrstili koplja, to je bilo na pripremnom Akropolis kupu na Kipru, kada je Žalgiris slavio sa pola koša razlike. Na kraju je bilo 85:84 u korist Litvanaca.