SRBIJA MOŽE KADA MORA Piksi se kockao, ali su ga spasili aduti sa klupe (FOTO, VIDEO)

Nije bilo lako i jednostavno, ali Srbija izgleda drugačije ne umije. Ono što je najvažnije, Orlovi su savaldali Crnu Goru u osmom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo sa 3:1 i stigli nadomak plasmana na toliko željeno takmičenje poslije 24 pauze.

Taman što se počela uvlačiti nervoza zbog pošto je već debelo u posljednjoj trećini meča na semaforu stajalo nepovoljnih 1:1, fudbaleri Srbije uspjeli su da ostanu mirni i dođu do cilja. Drugim golom na meču Aleksandar Mitrović je donio toliko željeno vođstvo, a nepuna četiri minuta kasnije Dušan Tadić potvrdio da je Orlovima mjesto na kontinentalnoj smotri.

Kockao se Dragan Stojković po ko zna koji put u svom mandatu sa startnom postavom i nije bio u pravu, ali na sreću večeras nije kažnjen. Ostavio je na klupi Sergeja Milinkovića Savića i Filipa Kostića, momke koji su od 46. minuta donijeli preokret i pokrenuli stvari sa mrtva tačke.

Činilo se da će Srbija lakše izaći na kraj sa komšijama kada je Mitrović u 9. minutu majstorskim golom savladao golmana banjalučkog Borca Milana Mijatovića. Domaći su i poslije toga kontrolisali stvari na terenu, stativu je pogodio Andrija Živković, ali su ponovo upali u zamku. Filip Mladenović je napravio kiks, a Adam Marušić uposlio Stevana Jovetića koji je podsjetio na stare dane i matirao Vanju Milinković-Savića.

Piksi je reagovao već na poluvremenu i sve karte bacio u napad. Večeras se to isplatilo. SMS je odigrao sjajan meč, Kostić donio ono što je nedostajalo u prvom dijelu, a Mitrović i Tadić radili ono što najbolje znaju.

Večeras je to bilo dovoljno i sada je Srbija na korak od toliko čekanog plasmana na završnicu.

KRAJ MEČA Srbija – Crna Gora 3:1

2. poluvrijeme

89. minut Srbija privodi posao kraju.

77. minut Gooool! Džentlmentski je Mitrović uzvratio asistenciju kapitenu Tadiću samo četiri minuta nakon što mu je ovaj namjestio gol za vođstzvo. As Fenerbahčea se namjestio i savladao Mijatovića sa ivice šesnaesterca za veliko olakšanje na stadionu Rajko Mitić. Srbija je sada vrlo blizu pobjede

74. minut Gooooool! Kakva akcija Srbije i ponovo Aleksandar Mitrović. Lukić je pronašao Milinković-Savića koji je petom uposlio Tadića, a ovaj pronašao Mitrovića na petercu koji je imao lak zadatak. Znaju Orlovi da igraju, pokazali sdu to mnogo puta do sada, ali moraju da budu skoncentrisani!

72. minut Najbolja prilika za Srbiju u nastavku. Filip Kostić je centrirao, a Dušan Tadić neometan sa svega nekoliko metara prebacio loptu glavom preko gola

68. minut Iz igre je izašao Gudelj koji ima žuti karton, a na terenu je Maksimović

63. minut Konačno šansa za Srbiju, ali nema gola. Čuvar mreže Borca Milan Mijatović nogama je zaustavio šut Milinković Savića…

60. minut Ponovo je pukla odbrana Srbije, ali je na sreću Vanja Milinković Savić zaustavio šut Camaja. Moraju Orlovi da paze na svoj gol, a istovremeno da postignu još bar jedan. Vremena je sve manje, a nervoze sve više

53. minut Imaju Orlovi inicijativu od starta drugog dijela, ali za sada nema prilika

46. minut Dragan Stojković je izvršio dvije izmjene. Umjesto Filipa Mladenovića i Ivana Ilića u igri su Sergej Milinković-Savić i Filip Kostić. Nema sumnje da će Orlovi biti mnogo ofanzivniji u nastavku

1. poluvrijeme

45. minut Kraj prvog poluvremena obilježili su zvižduci navijača. Činilo se da Srbija sve drži u svojim rukama, ali… po ko zna koji put desilo se isto ili slično. Orlovi imaju još 45 minuta kako bi uspjeli da stignu na korak od EURO, ali moraju da budu mnogo bolji i odlučniji nego u prvom dijelu meča.

37. minut GOL! Kada se činilo da Srbija vlada situacijom i da je bliže drugom golu nego Crna Gora izjednačenju desilo se ono što prati Orlove u posljednje vrijeme. Sijevnula je kontra Sokolova, Marušić je proigrao Jovetića, a iskusni fudbaler pokazao da u njegovim nogama još ima dinamita. Postigao je atraktivan gol, ne baš kao Mitrović, ali više nego dovoljan da na semaforu stoji 1:1.

26. minut Stativa Živkovića iz akcije za knjige! Nekoliko igrača Srbije je odigralo iz prve, stvorilo višak, a Tadić pronašao krilnog fudbalera na desnom boku koji je prelijepo gađao dalji ugao, ali je lopta “liznula” stativu. Šteta!

22. minut Od trenutka kada je Srbija povela igra je je prilično umrtvljena, što u potpunosti odgovara Srbiji

9. minut Goooooool! I to kakav! Veliki ja majstor Aleksandar Mitrović! Najbolji strijelac u istoriji Srbije postigao je jedan od najefektnijih pogodaka u karijeri! Sa desne strane šesnaesterca šutirao je spoljnim dijelom kopačke u suprotni ugao, a Mijatović nije imao nikakve šanse. Veliko olakšanje na “Mitiću” zahvaljujući velikom majstoru

2. minut Prvu polupriliku Orlovi su imali u 2. minutu ali je nakon centaršuta Živkovića Mitrović iz teške pozicije šutirao glavom preko gola

1. minut Fudbaleri Srbije prvi su krenuli sa centra uz dobru podršku oko 25.000 gledalaca na tribinama Rajka Mitića

Prije meča

Piksi je kao i uvijek bio vrlo samouvjeren u najavi za odlučujuću utakmicu u kvalifikacijama. Pred novinarima u Kući fudbala u Staroj Pazovi poslao je poruku optimizma iako Orlovi nisu u formi kakva ih je krasila na početku njegovog mandata.

Priznao je da je svestan koliko predstojeća utakmica može da donese, da postoji strah od važnosti, ali ne i od protivnika i eventualnog neuspeha.

– Strah kao strah mora da postoji iz jednog razloga, time pokazujete poštovanje takmičenje u kojem učestvujete. Nema preteranog straha. Uživali smo u Budimpešti, potrošili smo se i to je sastavni dio tima. Igrali smo onako kako smo željeli i dogovorili, nismo mogli da šetamo na meču – počeo je Piksi.

Uslijedilo je pitanje da li osjeća podršku naroda poslije ne baš dobrih rezultata, naslonjen na neuspjeh na Mundijalu u Kataru.

– Da li osjećam podršku? Normalno je da narod bude uz nas. Ne znam kako ide prodaja karata, niti me to interesuje. Mi želimo na Evropsko prvenstvo, da damo maksimum i pobijedimo. To je na šta smo fokusirani – podigao je glas selektor.

Analizirao je dešavanja iz Budimpešte sa meča sa Mađarskom. Stojković nije imao šta da zamjeri svojim igračima.

– To je taj fudbal koji ljudi vole da vide, niko ne može da zamjeri na angažovanosti i kvalitetom. Igrali smo sa stavom, to je kakvu Srbiju želim da vidim. Ne znam šta treba da se uradi više, da ugradim igračima krila? To je satisfakcija, ali nismo dobili ono što smo zaslužili. Očekivali smo da materijalizujemo ono što smo pokazali i za šta smo se borili. Uradili su sve šta sam od njih tražio, pokazali su nevjerovatan nivo vjerovanja, moje srce je puno. Jeste važna bila u Budimpešti, ali nije bila najvažnija, ova jeste. Hoćemo, želimo, možemo. Znam da možemo! Srbija će igrati najbolje da dođe do pobjede. Ne vjerujem da će se nastaviti trend da nam Fortuna okrene leđa. Da ćemo napraviti šansu napravićemo, pucaćemo iz svih oružja i ceo arsenal ćemo pokazati na terenu – naglasio je Piksi.