(VIDEO, FOTO) NEUNIŠTIVI ŠPANAC ISPISAO ISTORIJU Alkaras u spektakularnom finalu Rolan Garosa srušio Zvereva i došao do 3. grend slem titule

Španski teniser Karlos Alkaras savladao je Nijemca Aleksandra Zvereva i osvojio titulu na drugom grend slemu sezone, Rolan Garosu.

Alkaras je u maratnonskom meču slavio sa 3:2, po setovima 6:3, 2:6, 5:7, 6:1, 6:2.

Alkaras je tako postao najmlađi teniser u istoriji koji je osvajao grend slem titulu na sve 3 različite podloge.

Zverev će na svoju prvu morati da sačeka, bar do Vimbldona.

Krenulo je brejkovima. Stegnuti su bili i jedan i drugi teniser na startu kada je servis u pitanju. Alkaras je prvi došao do brejka, ali je Nijemac ekspresno vratio. Ipak vidjelo se da je dosta sigurniji Alkaras na startu meča. Novi brejk Španac je napravio u 5. gemu, a onda i još jedan u devetom, što je značilo i osvajanje prvog seta, 6:3.

Probudio se Zverev u drugom setu. Nijemac je zaigrao dosta bolje i opustio ruku. Opao je nivo intenziteta Karlosa Alkarasa, što je iskoristio Zverev. Saša se sve bolje kretao po terenu, a proradio je i forhend. U petom gemu Zverev pravi brejk, a nakon toga još jedan za povratak u meč i izjednačenje, 2:6.

Gledali smo rolerkoster u 3. setu. Nakon maratonska prva 2 gema, igra se malo smirila, a Zverev je djelovao sigurno na svom servisu. ipak, prvi do brejka dolazi Alkaras koji je u 6. gemu napravio brejk. Došao je Španac do prednosti od 5:3, a onda se probudilo ono najbolje u Zvrevu. Zaigrao je na vrhunskom nivou Nijemac i u ključnom momentu napravio brejk. Nije se zaustavio na tome, pošto je u 10. gemu napravio novi brejk, a onda servisom završio set i osvojio ga sa 5:7.

Najmanje dramatičan bio je 4. set. Kada se mislilo da će Zverev uspjeti da slomi protivnika, Alkaras je pokazao zašto se o njemu toliko priča. Španac ekspresno dolazi do 4:0. Uspio je Zverev da napravi jedan brejk i da smanji zaostatak, ali je Alkaras ponovo oduzeo servis rivalu i sa ubjedljivih 6:1 odveo meč u odlučujući set.

I baš kao što se i očekivalo nakon onakvog četvrtog, Karlos Alkaras furiozno je ušao u odlučujući set. Napravio je brejk u 3. gemu, a nakon potvrde istog došao do 3:1. Taj četvrti gem trajao je 10 minuta, Zverev je propustio četiri brejk lopte, a Alkaras se na kraju izvukao, što je možda bio i presudan detalj na meču.

Napravio je Karlitos još jedan brejk u 7. gemu, a nakon toga i potvrdio osvajanje titule.

Ovo je Alkarasu prva titula na Rolan Garosu, a 3. grend slem u karijeri. Španac je prethodno osvajao US Open i Vimbldon.

TOK MEČA: ALEKSANDAR ZVEREV – KARLOS ALKARAS 2:3 (3:6, 6:2, 7:5, 1:6, 2:6)

5. set

2:6 KARLOS ALKARAS JE OSVOJIO ROLAN GAROS

2:5 Alkaras pravi brejk. Španac na korak od titule.

2:4 Nastavlja da čuva svoj servis Alkaras. Španac je ponovo spasavao brejk loptu, ali bio najbolji kada je najpotrebnije. Sve je bliže tituli.

2:3 – Bio je pod moranjem u ovom gemu Zverev, imao je priliku Alkaras da riješi pitanje pobjednika, ali Saša se izvukao i ostao u igri.

1:3 – Kakva drama u četvrtom gemu! Imao je Zverev četiri brejk lopte u gemu koji je trajao skoro deset minuta, ali Alkaras je izašao kao pobednik – Ovo je možda bio i prelomni trenutak na meču.

1:2 Alkaras pravi brejk! Španac ima prednost u odlučujućem setu.

1:1 – Za sada obojica tenisera drže svoj servis, očekuje se rasplet.

1:0 – Poveo je zverev na početku petog seta.

4. set

1:6 Alkaras osvaja 4. set. Nakon maratonskog gema Španac je imao bolje nerve i uspio da sačuva svoj servis. Spektakl se nastavlja na Šatrijeu, a gledaćemo odlučujući set.

1:5 Novi brejk Alkarasa. Šta se dešava sa Zverevom? Španac dolazi na korak od osvajanja 4. seta. Sve smo bliže odlučujućem.

1:4 – Vratio je jedan brejk Zverev, ali daleko je još od totalnog povratka u set.

0:4 Dupli brejk Alkarasa. Sve smo bliže odlučujućem setu. Potpuno drugačiji od svih ostalih. SPektakularna predstava na Šatrijeu.

0:3 – Probudio se Alkaras, Nemac je pod velikim pritiskom.

0:2 ALKARAS PRAVI BREJK! Ne da tako lako Španac Zverevu da se primakne tituli. Isporistio je prvu brejk loptu i došao do gema.

0:1 – Otvorio je Alkaras brzo uvodni gem četvrtog seta.

3. set

7:5 ZVEREV OSVAJA 3. SET

6:5 Zverev pravi brejk! Od 3:5, do 6:5 došao je Zverev. Nijemac je bio na ivici da izgubi 3. set, a sada će servirati za osvajanje istog.

5:5 – Siguran je Nijemac na svoj servis, stiže do izjednačenja.

4:5 NE DA SE ZVEREV! Nijemac uzvraća brejkom u ključnom trenutku i vraća se u set. Spektakl na Šatrijeu.

3:5 Zverev ostaje u igri. Imao je Alkaras 15:30, ali je Zverev onda dosta bolje servirao i ostao u igri. Sada će Alkaras servirati za set.

2:5 – Kakav gem! Imao je Nijemac tri šanse da odmah vrati brejk, ali na kraju je ovu bitku dobio Španac i sada je na korak od osvajanja trećeg seta.

2:4 ALKARAS DOLAZI DO BREJKA! Iako je djelovalo da je bliži oduzimanju servisa protivniku Zverev, to je učinio prvi Alkaras i sada drži sve u svojim rukama u ovom setu.

2:3 – Prvi put neizvjesnost je viđena u ovom setu. Ipak, Alkaras je bio skoncentrisaniji i uspio je da osvoji gem.

2:2 – Drugi put uzastopno Zverev osvaja gem bez izgubljenog poena.

1:2 – U uvodnom dijelu ovog seta nije bilo prilika za brejk, oba tenisera su sigurna na svoj servis.

1:1 – Osvojio je Zverev ovaj gem bez izgubljenog poena, ali ono što je zanimljivo Alkaras je do sada imao 28 neiznuđenih grešaka.

0:1 – Uvodni gem u trećem setu pripao je Alkarasu, iako ga nije služio servis.

2. set

6:2 ZVEREV DOLAZI DO IZJEDNAČENJA U SETOVIMA! Fenomenalna reakcija Nijemca nakon izgubljenog prvog seta. Alkaras je vidno nervozan.

5:2 NOVI BREJK ZVEREVA! Nijemac je sada na gem od izjednačenja u setovima. Probudio se Zverev i počeo da raspaljuje po loptici. Alkaras je sve dalje od osnovne linije.

4:2 – Preživio je Zverev ovaj gem, pošto je imao mnogo problema sa agresivnim Alkarasom, ipak uspio je da ovjeri brejk.

3:2 ZVEREV DOLAZI DO BREJKA! Uspio je Zverev da napravi brejk. Griješio je Španac u ovom gemu, a Nijemac je to znao da iskoristi

2:2 – Bez izgubljenog poena Zverev je osvojio gem na svoj servis

1:2 – Nervozno djeluje Zverev, sa druge strane Španac je opustio ruku i počeo da pogađa linije i vodi u ovom setu.

1:1 – Djelovalo je da će Nijemac lagano dobiti ovaj gem, ali Alkaras je uspeo da od 15:40, dođe do đusa, međutim, za nešto više nije imao snage, pa je Zverev preživio ovaj gem.

0:1 – Velika borba na početku drugog seta, najduži gem u dosadašnjem dijelu meča, deset minuta! Uspeo je Alkaras da osvojim gem na svoj servis, iako je Zverev imao svoje šanse.

1. set

3:6 Brejk i set za Alkarasa! Španac osvaja prvi set Karlitos i dolazi do prednosti.

3:5 Još jedan lak servis gem za Alkarasa kojem sada treba još jedan da osvoji prvi set. Osvojio je čak 11 od 14 poena poslije svog prvog servisa.

3:4 Imao je Španac dvije brejk šanse na 15:40, ali nije uspio da stigne do trećeg brejka u svega četiri servis gema Zvereva. Nijemac je stigao do izjednačenja, a potom as udarcem i prilike da osvoji gem što i koristi. Sada će vrebati svoju šansu da se na servis Alkarasa vrati u igru.

2:4 – Uspeo je Alkaras da potvrdi brejk. Poprilično sigurno djeluje igra Alkarasa u ovim momentima i jedini poen u ovom gemu je izgubio tako što je lopticu poslao u aut.

2:3 Ide do novog brejka Alkaras! Ponovo do prednosti stiže Španac i ponovo mu je za brejk bila dovoljna jedna brejk lopta. Zverev zaista djeluje dosta nesigurno, dok se sa druge strane Alkaras rastrčao po terenu.

2:2 Sada siguran i Alkaras.

2:1 Zverev prvi koji osvaja gem na svoj servis. Mnogo sigurnije djelovao je Nijemac u ovom gemu.

1:1 Zverev vraća brejk! Ni Alkaras nije uspio da sačuva svoj servis na startu finala.

0:1 Brejk Alkarasa! Nesigurno je počeo Zverev. Napravio je 2 duple greške na startu, a onda je uspio da se stabilizuje. Ipak došao je Karlos do prve brejk lopte i forhend vinerom je iskoristio.

Prednost u međusobnim okršajima pripada Zverevu, koji vodi sa 5:4.

Posljednji put, njih dvojica su igrala međusobno na Indijan Velsu u martu, kada je Alkaras slavio sa 2:0, dok je Zverev pobijedio na Australijan openu u četvrtfinalu u četiri seta.

Ukoliko Karlos Alkaras osvoji Rolan Garos postaće najmlađi teniser u istoriji koji je osvajao grend slemove na sve 3 podloge.

Sa druge strane, Zverev juri svoju prvu grend slem titulu.

Očekuje se generalno sunčano vrijeme, sa malo oblaka, ali se kiša ne očekuje.

Temperatura će biti oko 23 stepena, tako da neće biti potrebe za zatvaranjem krova.