(VIDEO, FOTO) BITNA POBJEDA CRNO-BIJELIH Partizan slomio žilave Litvance i slavio u "prvom od 12 evroligaških finala"

Košarkaši Partizana ostvarili su vrlo bitan trijumf u okviru 22. kola Evrolige, a u beogradskoj Areni pao je litvanski Žalgiris

Izabranici Željka Obradovića slomili su žilavog protivnika, a konačan rezultat bio je 81:72, po četvrtinama (22:26, 23:17, 16:16, 20:13 )

Parni valjak upisao je 12. pobjedu u Evroligi i time značajno popravio položaj kada je u pitanju borba za mjesta koja vode u plej-of, odnosno plej-in.

Baš kao i protiv Makabija, sporo su počeli crno-bijeli. Žaligirs je sa dvije trojke Evansa došao do prednosti od 3:12 na startu meča. Jedini raspoložen u dresu Partizana bio je Pi Džej Doužer koji je sam vukao ekipu i postigao čak 15 poena u prvoj dionici. Bio je izuzetno ljut Obradović, ali kako je meč odmicao, Parni valjak je smanjivao prednost, a na kraju prve četvrtine rezultat je bio 22:26 za Žalgiris.

Otišli su na +8 Litvanci na startu drugog perioda. Falio je mnogo Aleksa Avramović Partizanu u prethodnom periodu, a upravo on bio je jedan od tvoraca preokreta. Sjajna odbrana, ali i odlična rješenja u napadu donijeli su crno-bijelima izjednačenje, da bi na pogon Zeka Ledeja izabranici Željka Obradovića došli do preokreta, a na poluvrijeme se otišlo rezultatom 45:43 za crno-bijele.

Kako su završili drugu, tako su počeli treću četvrtinu crno-bijeli. Nosio je Zek Ledej igrače Partizana, doprinos je dao i Džejms Naneli, a Parni Valjak stigao je i do maksimalne prednosti, kada je bilo 55:47. Ipak, uslijedila je rafalna paljba Kinana Evansa koji je postigao pet trojki do tada, i održao Žalgiris u egalu, a Partizan je sa prednošću 61:59 otišao na pauzu pred posljednji period.

Imao je Frenk Kaminski 4 faula na startu posljednje dionice, ali ga je Obradović ostavio na terenu, a Amerikanac mu je vratio na najbolji način. Nosio je bivši NBA centar crno-bijele, pa je za 5 minuta postigao osam poena i apsolutno bio faktor u ovom meču.

Najefikasniji igrač Partizana bio je Pi Džej Doužer sa 23 poena, a pratio ga je Zek Ledej sa 21 poenom

Na drugoj strani najraspoloženiji igrač Žalgirisa bio je Kinan Evans sa 25 poena.

TOK MEČA: PARTIZAN-ŽALGIRIS 81:72

4. četvrtina

81:72 Kraj, Partizan je upisao 12. pobjedu.

79:69 Kakav alej-up Doužera za Nanelija, Partizan pred pobjedom.

77:69 Smanjuje Žalgiris na jednocifren zaostatak, a to je natjeralo Željka Obradovića da zatraži tajm-aut na nešto više od dva minuta do kraja meča.

75:64 Evans pogađa 3 bacanja, a Doužer pronalazi Kaminskog za 12 poen Amerikanca.

71:61 Nastavlja Kaminski. Osmi poen u ovom periodu, sad pogađa i sa linije penala.

69:61 Doužer pogađa za 2 uz faul, ali nije bio precizan sa linije penala.

67:61 Ima plus 6 Partizan, Obradović ne prepušta ništa slučaju, pa konstantno rotira, rukometne izmjene reklo bi se. Uprkos tome što ima 4 faula, Kaminski je u posljednjoj dionici postigao već 6 poena.

65:61 Serija 4:0 Frenka Kaminskog, Partizan je stigao do +6, ali je Panter izgubio 4. loptu na meču, a Evans dolazi do 22. poena na meču i smanjuje prednost crno-bijelih.

3. četvrtina

61:59 Probudio se konačno Kevin Panter koji je imao užasnu utakmicu do sada. Nastavlja se rafalna paljba Evansa koji je postigao 5. trojku na meču. Imao je Panter posljednji šut u ovoj četvrtini, ali nije bio precizan za 3 poena.

57:56 Serija trojki Žalgirisa. Menek je pogodio za 3, nakon toga Doužer je bio siguran sa poludistance, a u narednom napadu Žalgirisa Evans postiže trojku, za 20. poen na meču.

55:50 Kinan Evans pogađa za tri poena i drži Žalgiris u igri. Izgubili su loptu u narednom napadu crno-bijeli, a uslijedila je i fenomenalna blokada Kabokla.

55:47 Partizan je u Seriji. Ajmo crno-bijeli ooo ori se u Areni! Ledej pogađa dva bacanja, da bi i Panter položio za +8 Partizana.

51:47 Prošla je loša forma Zeka Ledeja. Fenomenalno igra danas Amerikanac, a nakon fenomenalne odbrane Partizana, Ledej pogađa za tri iz tranzicije za najveću prednost Partizana u ovom meču. Tajm-aut Trinkijeri.

48:45 Avramović je nakon što je napad isticao, navukao Dimšu na faul i iznudio slobodna bacanja i bio precizan. Bio je to 4. faul Dimše koji se vjerovatno neće pojavljivati na parketu u ovoj četvrtini

45:45 Birutis pogađa nakon što je iz tranzicije Evans poslao lob pas.

2. četvrtina

45:43 Poveo je prvi put Partizan na ovom meču. Doužer nastavlja gdje je stao u prvoj četvrtini, ima već 17 poena, dok i Zek Ledej radi sve na terenu, pa je već sakupio 17 indeksnih poena. Panter je pogodio svoj prvi šut sa poludistance i doveo crno-bijele u vođstvo. Žalgiris nije iskoristio posljednji napad, pa se otišlo sa prednošću Partizana od 2 poena razlike.

39:41 Koristi drugi tajm-aut Obradović u prvom poluvremenu. Već drugi put u ovoj četvrtini Ledej pogađa uz zvuk sirene nakon što je bezidejno izgledao napad crno-bijelih. Doužer je napravio drugi faul, iako se mnogi ne slažu sa odlukom sudija.

37:37 DOLAZI DO IZJEDNAČENJA PARTIZAN! Zaslužio je Aleksa Avramović da podigne Arenu na noge, pogađa trojku srpski plejmejker za izjednačenje. Kaminski je imao dobru rolu i u odbrani i u napadu, ali je zbog dva faula morao na klupu.

30:32 Partizan se potpuno vratio u igru. Naneli i Kaminski pogodili su iz reketa, dok je Kinan Evans pogodio sa poludistance nakon prodora.

26:30 Trinkijeri je prinuđen da zove tajm-aut. Sada Partizan uzvraća serijom 4:0, Ledej prvo poentira jednom rukom, a nakon toga i Trifunović pogađa nakon ofanzivnog skoka.

22:30 Već pet izgubljenih lopti ima Partizan, serija 4:0 Žalgirisa na startu druge četvrtine.

1. ČETVRTINA

22:26 Nakon prvog perioda može biti zadovoljan partizan što je samo 4 poena u zaostatku. Probudili su se crno-bijeli u završnici prve četvrtine i smanjili zaostatak.

20:25 Lekavičius sa penala pogađa, dok se u listru strijelaca upisao Aleksa Avramović sa linije penala.

15:24 Doužer je jedina svijetla tačka crno-bijelih. Podigao je arenu na noge Amerikanac, već ima 15 poena bek crno-bijelih, ali izostala je pomoć saigrača za sada. Butkevičius je pogodio trojku od tablu sa zvukom sirene, a i Brejdi Menek je bio precizan iz reketa.

11:17 Fenomenalno igra Peri Doužer Junior, već ima osam poena i praktično drži Partizan u igri. Birutis je postigao peti poen za Žalgiris.

6:15 Doužer je bio polovičan sa linije penala, dok je Ulanovas pogodio za dva na drugoj strani.

3:12 Ponovo je Gedraitis ukrao loptu Panteru i došao do lakih poena. Ledej pogađa iz reketa za Partizan, da bi Birutis pogodio uz faul, što je natjeralo Obradovića da zove tajm-aut.

1:8 Ukrao je Gedraitis loptu Panteru na prenosu lopte, lako položio, a nakon toga Evans postiže trojku. Jedini poena za Partizan postigao je Kaboklo sa penala.

0:3 Kinan Evans pogađa trojku za Žalgiris.

Partizan će nakon dugo vremena biti kompletan, a u tim se vraća i kapiten Kevin Panter koji je propustio prošlo kolo zbog bolesti.

Nema sumnje da će crno-bijeli u ovom susretu biti apsolutni favoriti, a u grotlu Arene padali su i mnogo jači protivnici nego što je to Žalgiris. Ono što dodatno može da ohrabri pulene najtrofejnijeg evropskog trenera jeste činjenica da je u posljednjih 5 međusobnih duela, Partizan slavio četiri puta, što pokazuje da Parnom valjku ekipa Žalgirisa i te kako odgovara.

U posljednjem susretu između ove dvije ekipe, Partizan je 14. decembra slavio u Kaunasu rezultatom 93:85, a tada je Kevin Panter blistao sa 22 poena.

Partizan je u prošlom kolu poražen od Panatinaikosa, pa će priliku za popravni imati protiv litvanske ekipe, a Žalgiris je u prošlom kolu iznenadio Fenerbahče i došao do ubjedljive pobjede.