HRVATSKA OSVOJILA BRONZU Oršić i Gvardiol srušili Marokance

Hrvatska i Maroko su se sastali na Svjetskom prvenstvu u Kataru u borbi za treće mjesto, a pobjedu iz tog duela odnijela je ekipa "vatrenih" rezultatom 2:1.

Sva tri gola vidjeli smo u prvom poluvremenu. Hrvatsku je u prednost doveo Gvardiol u 7. minuti sjajnim udarcem glavom na asistenciju Perišića.

Izjednačenje je donio Dari samo minut kasnije. Da bi tačku na ovaj meč stavio Mislav Oršić fenomenalnim udarcem sa ruba šesnaesterca.

Sutra se igra finalni meč Mundijala između aktuelnog prvaka Francuske i Argentine.

90+6. min – Glavni arbitar je označio kraj susreta.

90. min – Igraće se još 6 minuta sudijske nadoknade.

87. min – Kovačić se našao i u sjajnoj poziciji, ali je loše šutirao i lopta odlazi pored desne stative.

75. min – El Nesiri je sjajno utrčao u šesnaesterac i snažno šutirao, no odlično to brani Livaković.

74. min – Gvardiol je nakon sjajnog pasa Vlašića pao u kaznenom prostoru, ali je arbitar samo odmahnuo rukom pokazujući da nema penala.

71. min – Vlašić šutira sa distance sa nekih 25 metara, ali lopta odlazi preko gola.

59. min – Utakmica je završena za Kramarića, izgleda se povrijedio i moraće napustiti teren. Umjesto njega će u igru Nikola Vlašić.

51. min – Još jedna šansa za Hrvatsku. Lovro Majer je lijepo centrirao, a Livaja nije uspio da skrene loptu u gol.

46. min – Počinje drugo poluvrijeme.

45+2. min – Kraj prvog poluvremena.

45. min – Igraće se još 2 minuta nadoknade.

42. min – Dugo je trajala akcija Hrvatske, nakon grešaka i predaje lopte ne obe strane, lopta dolazi do Oršića koji fenomenalnim udarcem u dalji ugao donosi prednost Hrvatima. Rezultat je 2:0.

33. min – Bufal je sjajno primio loptu u šesnaestercu, ali je šutirao veoma loše i lopta odlazi preko gola. Svojevrsna opomena za Hrvate da se ne opuštaju.

24. min – Modrić je propustio dobru priliku kada je nisko šutirao sa ruba šesnaesterca, ali je Bono odličnom obranom spriječio ovaj pokušaj.

18. min – Kramarić se digao iznad obrane i glavom šutirao loptu iz poslanog centaršuta. Njegov pokušaj, usmjeren prema sredini gola, je blokirao Bono divnom odbranom.

9.min – Gol. Loptu ubačeni iz slobodnjaka dočekao je Dari i šutirao glavom, te sjajno zabio u donji desni ugao. Rezultat je 1:1.

7. min – Goool. Hrvatska je imala slobodan udarac sa nekih 30-ak metara. Majer je sjajno ubacio, Perišić glavom prebacio do Gvardiola koji glavom sa nekih 7-8 metara matira Bona i Hrvatska vodi 1:0.

1. min – Sudija je dao znak za početak meča.

Glavni arbitar meča je Al Džasim iz Katara.

Hrvatska i Maroko su se već sastali na Svjetskom prvenstvu u Kataru, a u prvom kolu Grupe F rezultat je bio 0:0.

SASTAVI

Hrvatska: Livaković, Gvardiol, Šutalo, Stanišić, Perišić, Kovačić, Modrić, Majer, Oršić, Livaja, Kramarić

Maroko: Bono, Atiat-Alah, El Jamik, Dari, Hakimi, Amrabat, El Hanus, Sabiri, Bufal, Ziješ, En Nesiri

“Vatreni” se bore za treće odličje na Mundijalima od osamostaljenja, nakon što su 1998. bili treći, a prije četiri godine drugi u Rusiji.

Nijedna od 19 prethodnih utakmica za treće mjesto nije završena jedanaestercima, a samo jedna je odlučena u produžecima, 1986. godine kada je Francuska pobjedila Belgiju sa 4:2.

Osam od posljednjih deset nokaut utakmica Hrvatske na velikim turnirima otišlo je u produžetke, pri čemu pet na jedanaesterce. Sve četiri utakmice na jedanaesterce na Svjetskom prvenstvu Hrvatska je dobila, protiv Danske, Rusije, Japana i Brazila.