(VIDEO, FOTO) BELINGEM PRESUDIO ORLOVIMA Hrabra Srbija poklekla pred Engleskom

24 godine čekala je Srbija da zaigra na Evropskom prvenstvu i takmičenje u Njemačkoj počeli su porazom od Engleske.

Gordi Albion je po mnogima prvi favorit za osvajanje titule prvaka Evrope i protiv Orlova su slavili s 1:0.

Srbija je nakon dugo vremena na neko od takmičenja otišla bez velike euforije, ali sigurno je da nije postojao niti jedan navijač Orlova koji se nije nadao pozitivnom rezultatu. Na kraju na osnovu svega prikazanog Orlovi su zaslužili bod, ali do njega nisu došli.

Najavljivala je Srbija prvu senzaciju na Euru, ali je očigledno da ćemo na to morati još malo da sačekamo.

Dušan Vlahović
Utakmica između Srbije i Engleske

Ono što smo mogli da vidimo u prvih 45 minuta je da Srbija može da igra da reprezentacijama koje pripadaju vrhu evropskog fudbala, ali smo vidjeli i da Orlovima nedostaje ono nešto. Usporeni početak meča čete selektora Dragana Stojkovića Piksija Englezi su kaznili u 13. minutu. Džud Belingem je iskoristio kiks odbrane Srbije i nije imao težak zadatak da matira Predraga Rajkovića.

Do kraja poluvremena nismo vidjeli mnogo velikih prilika. Najbolju za Srbiju propustio je Aleksandar Mitrović koji je šutirao pored gola. Englezi su na najbolji mogući način koristili prednost u brzini i pravili su dosta problema Orlovima, ali novih većih prilika pred golom Rajkovića nije bilo. Na odmor se otišlo sa minimalnom prednosti Gordog Albiona.

Nastavak meča je donio mnogo bolju igru Srbije. Orlovi su vršili pritisak prema golu Engleske, ali ozbiljnih prilika nije bilo. U 59. minutu smo vidjeli jednu spornu situaciju. Aleksandar Mitrović je oboren u šestanestercu Engleske, ali penala nije bilo. Čak nije ni VAR reagovao iako je kontakt postojao, ali očigledno ne dovoljan da se svira penal.

Dragan Stojković Piksi

U jeku napada Srbije najbolja prilika za Englesku u drugom poluvremenu. Hari Kejn je sjajno šutirao glavom, ali je maestralno odbranio Rajković. Istina pomogla mu je i prečka, ali to ne umanjuje sjajnu reakciju golmana Majorke.

Nakon te prilike za Englesku Srbija je nastavila sa napadima, ali jednostavno nije se dalo. Dušan Vlahović je imao najbolju priliku, ali je njegov udarac odbranio Džordan Pikford. Napadala je Srbija, ali mreža Engleske nije se tresla.

Srbija će u grupnoj fazi igrati još protiv Danske i Slovenije i tu će tražiti šansu za plasman u nokaut fazu.

Tok meča

Srbija – Engleska 0:1 (Belingem 13. minut)

90. minut: Kraj utakmice u Gelzenkirhenu

82. minut: Sjajna prilika za Srbiju. Vlahović je sjajno šutirao, ali je Pikford odbranio. Nakon kornera Ilić je sjajno šutirao, ali je Voker izblokirao udarac.

77. minut: U jeku napada Srbije najbolja prilika za Englesku u drugom poluvremenu. Kejn je sjajno šutirao glavom, ali je maestralno odbranio Rajković. Pomogla mu je i prečka.

61. minut: Luka Jović i Dušan Tadić su novi džokeri Dragana Stojkovića Piksija. Meč su završili Mitrović i Lukić, tako da ćemo sada biti dodatno ofanzivniji.

59. minut: Uspjela je Srbija da nadmudri odbranu Engleske, Mladenović je izbjegao Vokera, protrčao je kraj Stounsa, da bi potom loptu poslao na peterac ka Mitroviću koji je pao. Penala nije bilo iako se srpski špic žalio na povredu i tražio jedanaesterac.

55. minut: Mitrović je možda najslabiji u nastavku. Nekako sporo djeluje na terenu, odluke moraju da budu brže, a često traži prekršaj od Orsata koji ne dobija.

50. minut: Srbija ima igra dosta bolje u ovim trenucima. Srbija kao da se uplašila u prvom dijelu, s obzirom na to da su otresitiji i direktniji u nastavku o čemu govori i prodor Pavlovića po boku, ali je Mitrović sa 17 metara lijevom nogom zaista nemoćan. Mogla je Srbija mnogo u ovom napadu.

46. minut: Prva promjena u timu Srbije. Ivan Ilić je ušao na teren umjesto Nemanje Gudelja. Ovo je prvi važan potez Dragana Stojkovića Piksija koji može da utiče na tok meča, naročito što je Ilić ofanzivniji igrač od Gudelja.

46. minut: Počelo je drugo poluvrijeme

45. minut: Kraj prvog poluvremena u Gelzenkirhenu.

43. minut: Kostić u suzama napušta teren. Mladenović je morao da uđe na teren jer je krilni napadač zbog povrede završio meč. Piksi je morao da izvrši ovu prinudnu promjenu, a po reakciji srpskog reprezentativca neće moći baš da računa na njega neko vrijeme.

41. minut: Žuti karton za Gudelja… Orsato je možda pretjerao u ovom trenutku kada je zadnji vezni Srbije startovao nad Belingemom.

29. minut: Glupost Gudelja koji je na 20 metara od gola uklizao i napravio prekršaj. Srećom po Srbiju lopta nije prošla živi zid nakon šuta Aleksander – Arnolda. Engleska ima 66 odsto loptu u nogama, a zanimljivo samo jednom su šutnuli u okvir gola i pogodili.

25. minut: Nova odlična prilika za Englesku. Igrači Gordog Albiona su veoma brzi i to je pokazao Voker koji je probio po desnoj strani, ali na sreću Orlova njegov centaršut je prošao kroz šesnaesterac i loptu niko nije zakačio.

20. minut: Prva dobra prilika za Srbiju u ovom meču. Sjajno je šutirao Mitrović, ali je lopta otišla pored gola Pikforda.

13. minut: Srbija gubi od Engleske, strijelac je Belingem. Saka je prošao po desnom boku, lopta je zakačila Pavlovića u padu. Dobila je čudan efe, ali je do nje prvi u petercu došao možda i najbolji fudbaler svijeta u ovom trenutku elingem i lako matirao Rajkovića koji ništa nije mogao.

1. minut: Počela je utakmica u Gelzenkirhenu

Uoči meča

Sastavi

Srbija: Rajković – Milenković, Pavlović, Veljković – Gudelj, Živković, Kostić, Lukić – Sergej Milinković-Savić – Vlahović, Mitrović. Selektor: Dragan Stojković Piksi.

Engleska: Pikford – Tripije, Stouns, Gehi, Voker – Rajs, Arnold – Saka, Belingem, Foden – Kejn. Selektor: Geret Sautgejt.

Riječ selektora

Podsjetimo, prvi meč na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu Orlovi igraju protiv Gordog Albiona, a utakmica Srbija – Engleska igra se u Gelzenkirhenu, na stadionu Šalkea od 21 sat.

Selektor Orlova Dragan Stojković Piksi i kapiten Dušan Tadić su tim povodom govorili na konferenciji za medije.

– Imao sam sreću da kao igrač budem akter Evropskih i Svjetskih prvenstava, a sad imam sreću da budem selektor. To je veliko iskustvo. Turnir kao što je EP zahtjeva veliku koncentraciju na svakoj utakmici, da pokažete kvalitet, koji mora da bude na maksimumu.

Ne bih pravio razliku između tri utakmice, svaka je od izuzetne važnosti. Znamo da startujemo sa jednim od favorita, ali smo radili dosta da se pripremimo najbolje što možemo i mislim da je ekipa spremna za izazove koji su ispred nje. Sa trenerske strane, učinili smo sve da igrači odrade sve treninge na najvišem nivou.

Vjerujem da i oni jedva čekaju da utakmica počne. U fizičkom i taktičkom smislu smo spremni da se suočimo sa Engleskom – rekao je Dragan Stojković Piksi.

Tadić poručio: Slobodno nek probaju

I kapiten Srboje Dušan Tadić se obratio na konferenciji za medije pred početak šampionata. Iznio je svoj sud i o novom pravilu koje kaže da samo kapiten ima pravo na komunikaciju sa sudijama.

dušan tadić

– Ne mijenja to mnogo. Tako je i u klubovima. Sad je možda malo jasnija instrukcija da možda ne bi upadali, ali kapiteni to rade i inače.

To se već uglavnom dešavalo, sudije su već gurale u stranu bučnije igrače, a pričale su sa kapitenima. Ništa se drastično ne mijenja time – kazao je Dušan Tadić.

– Ovo što pričaju da mi “zaustave” jaču nogu i sve su rješili. Slobodno, neka probaju, pa će da vide šta će da bude – kazao je on.

Zajedno na tribine

Bliži se prva utakmica fudbalera Srbije na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj protiv selekcije Engleske, a navijači Orlova i Gordog Albiona polako ulaze na stadion u Gelzenkirhenu.

Utakmica između Srbije i Engleske počinje od 21 čas na stadionu Veltins arena.

Sjajnu atmosferu pravili su Srbi ulicama Gelzerkinhena tokom cijelog današnjeg dana, ali vidjeli smo i nemile scene kada je došlo do tuče između ove dvije grupe navijača.

Ipak, Srpskainfo sada donosi lijepe scene iz Njemačke, a navijači Srbije i Engleske polako ulaze na stadion.

Srbi su pjevali popularnu pjesmu “Mitro's on fire”, a njima su se pridružili i navijači Engleske, pa su zajedno u glas uživali uz stihove posvećene golgeteru orlova Aleksandru Mitroviću koji je veliki dio svoje karijere proveo upravo u Engleskoj noseći dres Fulama i Njukasla, pa nema sumnje da ima mnogo simpatizera sa Ostrva.

U pratnji policije

Nije ostalo još puno vremena do početka prve utakmice selekcije Srbije na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj, gdje će Orlovima protivnik biti Engleska.

Navijači Srbije prave pravu ludnicu na ulicama Gelzenkirhena.

Korteo navijača Orlova je krenuo ka stadionu, naravno u pratnji policije. Na snimcima koje je napravio novinar Srpskainfo čuje se kako navijači skandiraju „Kosovo je Srbija“.

Nakon 24 godine Srbija će odigrati meč na Evropskom prvenstvu. Osim Orlova i Engleske u ovoj Grupi C su Danska i Slovenija.