(VIDEO, FOTO) ALEKSA VELIKOG SRCA Novi trener stare boljke Zvezde, Partizan se vratio iz mrtvih i dobio derbi

Košarkaši Partizana upisali su pobjedu u prvom ovosezonskom derbiju nad vječitim rivalom.

Izabranici Željka Obradovića na kraju su slavili sa 88:84, po četvrtinama bilo je 22:13, 20:29, 11:23 i 35:21.

Odlično su crno-bijeli započeli meč, već u 5. Minutu susreta imali su velikih plus 15, nošeni na krilima navijača i lošim šutevima izabranika Joanisa Sferopulosa.

Završio je Partizan prvu četvrtinu sa dvocifrenim viškom da bi u drugoj četvrtini se gosti potpuno razigrali, te nadoknadili veliki minus i na poluvrijeme otišli sa nerješenim rezultatom 42:42.

Gdje su stali na kraju poluvremena, tu su i nastavili u trećoj četvrtini momci s Malog Kalemegdana. Proradio je u potpunosti šut za 3, a smušeni napadi izabranika Željka Obradovića nisu slutili ni na šta drugo sem na vođstvo Crvene zvezde. Jedna od ključnih figura bio je Brazilac Jago Dos Santos koji je u ovom kvartalu ubacio nekoliko bitnih trojki, te odlijepio ekipu na dvocifrenu prednost kojom se ušlo u posljednjih 10 minuta.

Kada je Arena skoro u potpunosti utihnula, pojavio se večerašnji junak crno-bijelog tima. Aleksa Avramović je ušao u sjajnu seriju, na šta crveno-bijeli nisu imali odgovora i ubacio čak 12 poena.

Ušlo se u neizvjesnu završnicu, a možemo slobodno reći da je u neku ruku i tragičar crveno-bijelih Miloš Teodosić koji je promašio 3 slobodna bacanja u posljednjim minutima meča. Pravila je Zvezda faulove, ali je Ledej bio precizan, te tako osigurao veliku pobjedu svojim navijačima.

Na kraju je najefikasniji bio upravo Aleksa Avramović sa 14 poena, Ledej je dodao 13, Jaramaz 12, a Kaminski 11.

U crveno-bijelom taboru Bolomboj je ubacio 16, Nejpir 14, a Hanga i Jago Mateus su dodali po 11

TOK MEČA

KK Partizan – KK Crvena zvezda 86:83 (22:13, 20:29, 11:23)

39. minut: Kakva partija Alekse Avramovića. Trojka preko Nejpira za plus 3 u posljednjem minutu susreta. Na drugoj strani odgovara Teodosić pogađa 1 od 3 bacanja nakon što ga je faulirao Jaramaz.

38. minut Avramović se zapalio! Reprezentativac Srbije veže 7 poena i Partizan je samo na minus 2

36. minut: Teodosić gasi “požar” teškim pogotkom i vraća crveno-bijele na novu dvocifrenu prednost. Nakon toga uslijedila je nova greška u napadu Partizana, te izgubljena lopta.

33. minut: Proključala je Arena nakon trojke Kevina Pantera. Partizan stiže do minus 6

32. minut: Prve poene na meču upisao je Pi Džej Doužer nakon što je pokupio veliki promašaj Smailagića. Da bi potom nastale nove greške u oba tabora, pa su tako svirani 2 faula u napadu, po jedan na obje strane. U svemu tome se bolje snašla Zvezda, te profitirala novom trojkom Jaga Dos Santosa.

KRAJ 3/4

30. minut: Smailagić je autoritativno zakucao uz faul Tobija što je probudilo publiku u Areni, da bi uslijedila na drugoj strani nova asistencija Teodosića na zicer Gedraitisa. Ponovo je Zvezdin Litvanac bio precizan u narednom napadu, pa sada izabranici Joanisa Sferopulosa imaju velikih plus 12.

27. minut: Ponovo loši napadi Partizana, pokušaji Jaramaza i Kaminskog jedva da su došli do koša, a tranzicija Zvezde sjajno funkcioniše noćas, te je Jago sve krunisao novom trojkom.

24. minut: Muči se Partizan s linije penala. Naneli je bio polovičan da bi uslijedila serija crveno-bijelih 7:0, Bolomboj je bio precizan sa slobodnih bacanja, lako je položio nakon njega Hanga u kontri, da bi isti igrač bio precizan i za 3. Izabranici Joanisa Sferopulosa sada imaju plus 6, a Obradović je prinuđen da zatraži tajm-aut

22. minut: Počeo je Partizan drugi dio igre izgubljenom loptom Pantera, dok je Nejpir pogodio novu trojku na asistenciju Mitrovića za prvo vođstvo Zvezde. U narednom napadu crno-bijelih Bolomboj je sjajnom rampom zaustavio Kaminskog na obruču, da bi Panter pogodio trojku.

POLUVRIJEME

20. minut: Precizan je bio Mitrović oba puta sa linije penala, a Jaramaz večeras igra sjajnu utakmicu. Njegov 11. poen održava Partizan u prednosti. U narednom napadu Zvezda postiže novu trojku koju je ponovo ubacio Nejpir.

18. minut: SERIJA TROJKI U ARENI Trojka Jaramaza na isteku napada za crno-bijele, pa odgovor istom mjerom Bolomboja s centralne pozicije na drugoj strani. Uslijedio je novi pogodak Nanelija, a precizan van linije 6.75 bio je i Gedraitis. Gledamo spektakl u Areni!

16. minut: Prvo je Nejpir sa linije slobodnih bacanja smanjio prednost na pola koša, da bi u narednom posjedu crno-bijelih Dozir izgubio loptu, ali Hanga pri šutu za tri nije pogodio ni obruč. Uslijedila je lijepa blokada nad Ledejom u režiji Luke Mitrovića, da bi se Ledej revanširao trojkom.

14. minut Trojka Nejpira sa 8 metara, pa poeni Mitrovića natjerali su Željka Obradovića da pozove minut odmora. Zvezda je svela prednost na samo 3 poena, a ona je u jednom trenutku iznosila i plus 15

12. minut: Odlična blokada Smailagića nad Jagom dos Santosom, a dobru odbranu su crno-bijeli naplatili u napadu prodorom Alekse Avramovića. U narednom napadu Zvezde poene je upisao Majk Tobi, svoje pete.

KRAJ 1/4

10. minut: Zvezda polako ulazi u meč i budi se iz sna, za šta je najzaslužniji Hanga, kao i Teodosić koji je ulaskom u igru razdrmao igru, dok sa druge strane Ledej ostavlja Partizan na dvocifrenoj prednost flouterom za kraj prve četvrtine.

8. minut: Zvezda u potpunosti inferiorna u prvoj četvrtini. Uputili su čak 7 šuteva za 3 poena od čega je samo Hanga bio precizan, dok na drugoj strani Partizan strpljivom igrom preko Kaminskog gradi sve veću prednost.

5. minut: Dvocifrena prednost domaćina za koju je najviše zaslužan Frenk Kaminski. Već 6 njegovih poena, dok je na drugoj strani za sada jedine ubacio Bolomboj nakon sjajne asistencije Teodosića.

3. minut: Panter je pogodio prve poene na utakmici sa poludistance, da bi se nakon toga nadovezale dvije izgubljene lopte gostiju, te laki poeni za Ledeja i Kaminskog. Odličan početak crno-bijelih.

1. minut Prvi napad je imala Crvena zvezda, ali Nejpir je promašio otvorenu trojku, da bi Hanga bio neuspješan na ofanzivnom skoku. Na drugoj strani Panter gubi loptu iz koje je uslijedila kontra Zvezde i faul kapitena nad Hangom za slobodna bacanja, a reprezentativac Mađarske je promašio oba.

Košarkaši Partizana kreću s petorkom Jaramaz, Panter, Naneli, Ledej i Kaminski, dok će za Crvenu zvezdu početi Nejpir, Hanga, Davidovac, Gedraitis i Bolomboj

Prije meča

Oba kluba derbi dočekuju u sličnom raspoloženju.

Kriza je vidljiva na obje strane. Crno-bijeli su poraženi i u prethodnom kolu ABA lige od ekipe Mege, dok su se loši rezultati na Malom Kalemegdanu oslikali i u promjeni na klupi, pa je umjesto Duška Ivanovića na klupu došao Joanis Sferopulos, koji će “šok terapijom” probati izvući najbolje iz tima.

U derbi obje ekipe ulaze i sa kadrovski problemima. Željko Obradović zasigurno neće moći da računa na Mateuša Ponitku, dok će prema posljednjim informacijama Alen Smailagić biti u večerašnjem sastavu.

Sa druge strane grčkom stručnjaku nedostajaće kapiten, Branko Lazić, kao i junak prvog i istorijskog derbija Nemanja Nedović, koji je trojkom u posljednjim sekundama utišao skoro 20.000 duša, a donio veliku radost malobrojnim navijačima Zvezde u beogradskoj Areni, kojih za razliku od tada, večeras neće biti.

Najtrofejniji evropski stručnjak Željko Obradović apostrofirao je stvari koje očekuje od svojih momaka večeras, a velike nade i vjetar u leđa crno-bijelima će dati i navijači.

– Da pustimo sve stvari koje su se izdešavale u Crvenoj zvezdi, to nije nešto što je važno za nas. Za nas je mnogo važnije da izađemo sa apsolutno drugačijom motivacijom nego što je bila protiv Mege i sa još većom energijom. Igraćemo u Areni pred našim navijačima, koji su uvijek radili sve ono što mogu za ekipu, Nadam se da će moji momci to shvatiti i da će izaći sa drugačijom motivacijom i energijom. I to je najvažnije. Sve ostale stvari nisu bitne – rekao je Željko obradović novinarima u Štark areni.

Sa druge strane, Sferopulos nije imao mnogo vremena za uigravanje i privikavanje na ekipu, ali nema sumnje da će izvući maksimum, pošto je nadaleko poznat kao odličan motivator.

– Ovo je veoma važan meč za nas, a i za njih. Svi znaju važnost derbija. Mislim da igrači znaju koliko je važno za cijelu Crvenu zvezdu da pobijedimo i zato želim da se borimo, da poštujemo Partizan, ali da damo sve od sebe. Mi smo Crvena zvezda i borićemo se. Imam neke ideje koje polako uklapam u tim. Radimo na prioritetima prvo, a onda i na ostalim stvarima – dodao je Sferopulos.

Biće ovo njihov 12 međusobni duel, a za sada bolji omjer ima trener crveno-bijelih koji je trijumfovao 6 puta, dok je Obradović upisao 5 pobjeda.