(VIDEO, FOTO) RAPSODIJA CRVENO-BIJELIH Zvezda torpedovala Albatrose u beogradskoj Areni

Košarkaši Crvene zvezde savladali su ekipu Albe iz Berlina fantastičnom partijom u beogradskoj Areni i nakon dva uzastopna poraza došli do trijumfa u najelitnijem klupskom evropskom takmičenju.

Oni su u okviru 14. kola Evrolige bili bolji od fenjeraša ovog takmičenja, rezultatom 85:71 (25:22, 26:20, 20:11,14:18)

Izabranici Janisa Sferopulosa upisali su petu pobjedu u Evroligi, a imaju i devet poraza. Bila je potrebna jedna ovako dobra partija crveno-bijelima iz perspektive podizanja samopouzdanja koje je sigurno poljuljano usljed loših rezultata u ovom takmičenju.

Na startu meča jasno se vidjela vizija u napadu. Lopta je išla tečno, pa je većina napada izgledala smisleno i sa jasnim ciljem. U prvom periodu Zvezda je prednost stekla pogocima Nemanje Nedovića sa dvije trojke, a fenomenalan je bio i Luka Mitrović, sve dok nije poslan na klupu zbog dva brza faula. Sa druge strane Albu je u meču držao Jani Vecel.

U drugoj četvrtini Miloš Teodosić je promijenio tok meča, pogodio je dvije trojke i digao Arenu na noge. Sjajnim asistencijama častio je Rokasa Gedraitisa koji se u ovoj četvrtini istakao kao najbolji pojedinac, a na poluvrijeme je otišao sa 12 poena. Sa druge strane mnogo problema crveno-bijelima zadavao je Johanes Timan, jedan od najboljih centara lige. Mučila se Zvezda da zagradi koš, što je iskusni Nijemac znao da iskoristi. Ipak, sve u svemo bilo je ovo jedno od najboljih prvih poluvremena Zvezde u dosadašnjem dijelu Evrolige.

Kako su završili prvo, tako su počeli drugo poluvrijeme crveno-bijeli. Ponovo su Nedović i Gedraitis bili kolovođe, a ono što je napravilo razliku jeste pristup Zvezde u pdbrani. Izabranici Janisa Sferopulosa dopustili su protivniku samo 11 poena za četvrtinu i u posljednji period ušli sa prednošću od 18 poena razlike.

U posljednjoj dionici sve do samog kraja Zvezda je držala prednost od 20 razlike, da bi u posljednja dva minuta kada je već sve bilo ruiješeno Alba ublažila poraz.

Najefikasniji igrač na meču bio je Nemanja Nedović sa 20 poena, a pratio ga je Rokas Gedraitis sa poenom manje. U protivničkoj ekipi Olinde je ubacio 13.

Zvezda će za vikend gostovati u Podgorici ekipi Studentskog centra u ABA ligi, a onda je u utorak očekuje meč sa Real Madridom na domaćem terenu.

TOK MEČA: CRVENA ZVEZDA – ALBA 85:71

4. četvrtina

40. minut Kraj! Zvezda je upisala petu pobjedu u Evroligi.

38. mint Zvezda i dalje na prednosti od +20. Nedović i Gedraitis dominiraju na parketu

36. minut Podigla je nivo agresivnosti u odbrani Zvezda, a poenima Davidovca došla do maksimalnih+20.

34. minut Nezadovoljan napadačkim akcijama Zvezde, Sferopulos je tražio tajm-aut. Zvezda još nije pogodila koš u posljednjoj dionici, dok je Alba postigla dva poena.

33. minut Bez poena na obja strane. I jedni i drugi povećali su intenzitet u odbrani.

3. četvrtina

30. minut Uključio se i Nejpir u napadačke zadatke i sada je na 9 poena. Zvezda je odigrala sjajnu odbranu i dopustila protivniku samo 11 poena.

29. minut Gabrijele Proćida pogađa za tri preko Majka Tobije, a onda je Nejpir izveo minijaturu, promiješao odbranu Albe, zaradio dva bacanja i bio siguran sa linije penala.

27. minut Lucidna asistencija Teodosića i trojka Gedraitisa, a u kontri je Teodosiću sviran nesportski faul, koji su sudije preinačile i dosudile običan prekršaj.

26. minut Alba je smanjila prednost Zvezde na 13 poena. Jani Vecel povezao je 4 poena.

23. minut Nastavlja Nedović da rešeta u ovom meču. Došao je već do 15. poena na meču, što je natjeralo Gonzalesa da traži tajm-aut.

22.minut Sjajna odbrana Zvezde , Alba je u prvom napadu jedva uspjela da šutne, dok je u drugom izgubila loptu. Sa druge strane u napadu i dalje dominiraju Nedović i Gedraitis koji su došli do lakih poena.

2. četvrtina

20. minut Zvezda odlazi na poluvrijeme sa +9. Jasna je vizija u napadu ekipe Janisa Sferopulosa, napadi su lijepo izgrađeni, pa za sada sve ide “kao podmazano”. Sa druge strane muče se crveno-bijeli da zagrade koš, dopustili su mnogo “drugih napada” Albatrosima.

19. minut Nemanja Nedović vezao je 5 poena za Zvezdui uz Gedraitisa je najefikasniji igrač na meču. Sa druge strane Timan sa linije penala drži Albu u kakvom-takvom priključku.

18. minut Rokas Gedraitis poenima postao je najefikasniji igrač na meču sa 11 poena. Zvezda je pojačala intenzitet u odbrani, ali je defanzivni skok i dalje problem

16. minut Bezidejno djeluje Zvezda od kada je teren napustio Teodosić. Par isforsiranih šuteva, te jedna izgubljena lopta doveli su Albu na samo posjed zaostka.

14.minut Vratila se Alba pogocima Olindea na samo poen zaostatka, a onda je Nejpir pogodio trojku za njegov 5. poen na meču.

12. minut Serija 6-0 Zvezde. Prvo je Teodosić pogodio za tri, a nakonn izgubljene lopte Albe u kontri se sjajno snašao Nejpir koji je pronašao samog Gedraitisa kojem nije bilo teško da pogodi za tri.

1. četvrtina

10. minut Teodosić je prvo sjajno pogodio za tri poena nakon asistencije Nejpira, a onda i podijelio dvije prelijepe asistencije. Problem za crveno-bijeli jesu dva faula Luke Mitrovića koji je sjajno otvorio meč.

8. minut Jago se pojavio sa prvim poenima, a na terenu je prvi put i Miloš Teodosić.Zvezda se i dalje muči da zagradi koš, Timan igra jako dobro za Albu.

6. minut Sjajno igra Mitrović koji se poigrava sa protivnicima, novim poenima donio je prednost Zvezdi, a onda i proslijedio pas za Nedovića koji pogađa još jednu otvorenu trojku. sa druge strane bore se crveno-bijeli da zagrade koš, pa Alba iz drugih šansi dolazi do poena.

3. minut Crveno-bijeli koriste sjajno izdanje, Luke Mitrovića. Srpski centar pokupio je ofanzivni skok proslijedio loptu za Nedovića koji pogađa za 3. Na drugoj strani Timan je pogodio trojku.

1. minut Dobar početak crveno-bijelih. Bolomboj je iskoristiodobru poziciju pod košem i pogodio, sa druge strane Vecel se sjajno ubacio i pogodio polaganje za Albu.

ZDRAVSTVENI BILANS

Što se tiče zdravstvenog bilansa, prema posljednjim informacijama plejmejker crveno-bijelih, Šabaz Nejpir trebao bi biti spreman za ovaj susret nakon povrede leđa, a prošli meč u ABA ligi je iz predostrožnosti propustio. Adam Hanga vratio se treninzima, ali je gotovo sigurno da on neće biti spreman za večerašnji susret.

MEĐUSOBNI SUSRETI

Iako je Alba jedna od najlošijih ekipa posljednjih godina u Evroligi, crveno-bijeli su često imali problem da izađu na kraj sa berlinskom ekipom. U posljednjem zvaničnom susretu koji je odigran krajem februara ove godine, pod palicom Duška Ivanovića Zvezda je hvatala posljednji voz za Top 8 fazu Evrolige, Alba je na krilima Maodo Loa slavila u Beogradu i tako dodatno umanjila šanse za ispunjenje Zvezdinog cilja. U posljednja četiri duela Alba je slavila čak tri puta dok su crveno-bijeli samo jednom bili uspješni.