(VIDEO, FOTO) KRAJ SERIJE POBJEDA Crvena zvezda primila stotku i poražena od "otpisanog" Asvela

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su na gostovanju u Lionu kod ekipe Asvela, u okviru 20. kola Evrolige.

Konačan rezultat glasio je 100:91 u korist domaćina, a po četvrtinama je bilo 25:25, 23:20, 22:22 i 30:24.

Crvena zvezda na odličan način započela je duel u Lionu. Strpljivom igrom i prije svega racionalnom i čvrstom odbranom u kojoj je prednjačio Branko Lazić gradili su svoju prednost.

Napadački su od prvog momenta na parketu bili raspoloženi Nemanja Nedović i Jago Dos Santos, te su na krilima njihove prodor igre sredinom prve dionice došli do plus 9. Ali od tog trenutka kreće blagi pad…Par sudijskih odluka Javora izazvalo je određenu nervozu u redovima crveno-bijelih, što domaćini odlično koriste i serijom 9:0 dolaze do egala na kraju prvih 10 minuta – 25:25.

Nastavio je Asvel sa igrom u tranziciji, a redovi kluba sa Malog Kalemegdana povezani su kada je na parket stupio Miloš Teodosić. Prvo je iskusni plejmejker trojkom prekinuo seriju domaćih, pa potom i sa dvije asistencije bio glavni „krivac“ za vezane poene davno zaboravljenog Majka Tobija.

Od tog trenutka nastaje prava rezultatska klackalica. Igralo se koš za koš većinu vremena, a crveno-bijele u priključku je održavao sjajni Brazilac, koji je prvo poluvrijeme završio sa 13 poena na svom kontu. Ipak, oni nisu bili dovoljni, pa je Zvezda na odmor otišla u deficitu od 3 poena – 48:45.

Ono što smo vidjeli u prvom poluvremenu, kao preslikano se nastavilo i u trećoj dionici. Opet isti akteri i isti razvoj situacije na terenu. Asvel je vodio većim dijelom uz povremeno preuzimanje prednosti Crvene zvezde, ali u posljednjih 10 minuta ušlo se sa identičnim minusom od 3 poena 70:67.

Započela je Crvena zvezda posljednju dionicu na sjajan način. Proigrao je Teodosić Hangu koji je trojkom anulirao prednost Asvela i donio novo izjednačenje. Od tog trenutka počele su loše stvari da se ređaju za crveno-bijele.

Faul nad Lijem za bacanja izazvao je burnu reakciju klupe Zvezde, pa je „počašćen“ sa dodatnim bacanjem radi tehničke. Uslijedila je serija Asvela na koju nisu imali odgovor izabranici Janisa Sferopulosa. Rasla je prednost Francuza do maksimalnih plus 11 tokom sredine posljednje dionice i već tada je bilo očigledno da Zvezda nema snage za povratak. Na kraju konačnih

Najefikasniji u redovima Crvene zvezde bili su Nemanja Nedović sa 26 poena i Jago Dos Santos sa

Kod Asvela se izdvojio Pariz Li koji je ubacio 23 poena, a pratili su ga bivši kapiten Partizana Žofri Lovernj sa 17 i Kaudi sa 12.

U nastavku duplog kola Crvena zvezda će za 2 dana gostovati u Milanu ekipi Olimpije, a crveno-bijeli su sada na skoru od 8 pobjeda i 12 poraza.

TOK MEČA

ASVEL – CRVENA ZVEZDA 100:91 (25:25, 23:20, 22:22, 30:24)

40. minut KRAJ – poraz Crvene zvezde u Lionu.

39. minut: Li nastavlja da teroriše koš Zvezde i upisuje 100. poen za svoju ekipu.

36. minut: Raste prednost Asvela. Domaćini imaju maksimalnih plus 8.

34. minut: Tehnička za klupu Crvene zvezde. Iznudio je Paris Li dva slobodna bacanja, nisu bili crveno-bijeli saglasni sa tim, pa su tako častili plejmejkera Asvela sa još jednim dodatnim bacanjem. Realizovao je sva tri pa su domaći na plus 6.

31. minut: Početak iz snova! Hanga pogađa trojku iz lijevog kornera na asistenciju Teodosića za svoj sedmi poen na meču. Imamo novo izjednačenje.

KRAJ 3/4

30. minut: Gdje su crveno-bijeli bili na poluvremenu, tu su i nakon 30 odigranih minuta. Asvel sa plus 3 ulazi u posljednju četvrtinu.

28. minut: Zvezda je povela za trenutak. Nova odlična odbrana Gedraitisa izrodila je kontru na drugoj strani. Nedović je “zamiješao” Lovernja i pogodio za pola koša prednosti, ali je na drugoj strani Lajti precizan za 3 i opet je prednost Asvelova.

26. minut: Bori se Zvezda! Kao nagrada za ofanzivni skok Gedraitisa došlo je zakucavanje Bolomboja, da bi u sljedećem napadu Jago pogodio novu trojku. Imamo novo izjednačenje!

23. minut: Dvije brze trojke Asvela. Prvo je pogodio Li, a zatim i Lajti, plus pet za Asvel. Uzvratio je Bolomboj zakucavanjem.

21. minut: Fal je precizan sa slobodnih bacanja na otvaranju drugog dijela, pošto ga je faulirao Gedraitis na šutu. Uzvratila je Zvezda na drugoj strani sa 5 vezanih poena. Gedraitis je zakucao u kontri, da bi potom Davidovac pogodio pod faulom, te realizovao dodatni penal za novo izjednačenje na meču!

POLUVRIJEME

20. minut: Na desetominutnu pauzu će domaćini sa prednošću. Endijaje je zakucao za plus 3.

17. minut: Velika borba na terenu, ali bez poena. Post obje ekipe koji je trajao nekoliko minuta prekida Kaudi sa slobodnih bacanja, dok za Zvezdu uzvraća Jago, koji je prvi dvocifreni igrač na meču sa 10 postignutih poena.

13. minut Period meča koji pripada Teodosiću i Tobiju. Naturalizovani Slovenac vezao je 5 poena.

11.minut: Drugu četvrtinu poenima otvara Džekson i tako Asvel stiže do prve prednosti večeras. Ona nije dugo trajala jer je na drugoj strani trojkom uzvratio Miloš Teodosić!

KRAJ 1/4

10. minut: Serija Asvela od 9:0 u posljednjim minutama prve dionice donijela je izjednačenje na kraju prve četvrtine.

8. minut: Precizan je Lovernja sa linije slobodnih bacanja, a na drugoj strani odmah uzvraća Jago koji pogađa pod faulom! Prcizan je i sa linije penala.

6. minut: Zaigrao se Nemanja Nedović na početku meča. Nakon novog prodora došao je do 7. poena, dok na drugoj strani uzvraća Luvalu sa trojkom. Prvi put je na terenu i Žofri Lovernj.

3. minut: Sjajna defanzivna reakcija Lazića koji je primorao Luvalua na izgubljenu loptu. Na drugoj strani upisuje se Jago Dos Santos sa flouterom sa poludistance za početno vođstvo Zvezde.

1. minut: Prve poene na meču postiže Zvezda, a njihov tvorac je Bolomboj nakon što je s poludistance realizovao mis-meč.

Crvena zvezda kreće sa petorkom: Jago, Nedović, Davidovac, Lazić i Bolomboj…dok će Asvel krenuti: Li, Skot, Luvalu-Kabaros, Lajti i Fal

Uoči meča

Novi izazov u najjačem takmičenju starog kontinenta crveno-bijeli ne čekaju u pobjedničkoj atmosferi, jer su posljednju utakmicu izgubila u Ljubljani, u okviru ABA lige, od Cedevite Olimpije, ali pored poraza zabrinutost među navijačima je u tome što je Miloš Teodosić u jednom momentu utakmicu iskrenuo skočni zglob i hramljući napustio dvoranu Tivoli.

Rovit je i Luka Mitrović koji je bio odsutan prethodnih nekoliko partija, a mladi Nikola Topić van terena će biti 4 do 6 nedjelja zbog povrede koju je zadobio na derbiju.

Promjene su se dešavale i u redovima protivnika. Asvel će crveno-bijele dočekati sa novim trenerom, te novim pojačanjem koje je svoje najbolje partije u karijeri pružalo upravo protiv Zvezde.

Uslijedila je smjena Đanmarka Poceka, uprkos pobjedi nad Žalgirisom, a takođe će se na parketu naći Dešon Tomas.

Glavni sudija na meču Zvezde i Asvela biće dobro poznati Slovenac Damir Javor. Prvi pomoćnik će biti Italijan Karmelo Paterniko, a drugi Litvanac Saulius Racis.

Riječ trenera

Strateg crveno-bijelih svjestan je da ne smije biti ni promil opuštanja njegovih izabranika ako žele nastaviti u dobrom ritmu i sa novom pobjedom putovati u Italiju, na drugi duel duplog kola.

– Imali su promjenu trenera, tu je i činjenica da nisu igrali utakmicu francuskog prvenstva, imali su više dana da se spreme za meč i da prihvate novi štab, da se vide na terenu možda ofanzivno, možda i defenzivno. Moramo dobro da čitamo sve novo što implementiraju u igru, moramo da reagujemo na to. Sa druge strane, znamo da je glavna ideja, glavi način da se držimo sebe i da napadnemo. Bićemo spremni za dobru odbranu, probaćemo da im poremetimo organizaciju. Sa druge strane, u napadu moramo da čitamo sve što treba da uradimo. Odbrana koju igraju, pikenrol, niski post, zona… Treba da reagujemo adekvatno, da nađemo solucije za sve probleme koje mogu da nam naprave – recept je za pobjedu smatra Sferopulos.