(VIDEO, FOTO) Real Madrid ponovo prvak Evrope: 15. kruna na glavi Kralja, Borusija ima za čim da žali

Real Madrid je po 15. put postao prvak Evrope.

Real Madrid - Borusija Dortmund

Kraljevski klub je u finalu fudbalske Lige šampiona bio bolji od Borusije Dortmund s 2:0.

Pravi spektakl smo vidjeli na Vembliju. Osim prilika sa obje strane mogli smo da uživamo i u nadmetanju navijača oba tima. Ipak, više razloga za slavlje imaju Španci koji, iako nisi bili na visini zadatka veći dio meča, slave titulu prvaka Evrope.

Borusija Dortmund je bila mnogo bolji rival u prvih 45 minuta. Redale su se prilike ispred gola Tibe Kurtoe koji je ipak u konačnici imao dosta sreće. Dani Karvahal je spasavao gol Real, u jednom trenutku je i stativa bila saveznik Reala i pravo je čudo da Borusija nije vodila nakon prvog poluvremena.

Real je u ovaj meč ušao kao veliki favorit, ali ništa od toga nije pokazao na terenu u prvom poluvremenu. 14 titula prvaka Evrope osvojio je Real do večeras i od kluba takvog renomea se očekivalo više, a na kraju smo dobili jednu veliku 0.

Nastavak meča donio je prilike na obje strane. Ono što smo čekali napokon smo dobili. Probudio se i Real Madrid, ali su večeras na visini zadatka bila oba golmana. Iako se po prilikama Borusije samo čekalo kada će pasti gol, Kurtoa je zaačarao svoju mrežu i pokazao je da povreda i pauza na njega nisu ostavili traga.

Mreže na Vembliju su mirovale sve do 74. minuta. Real do tada nije bio na nivou koji se od njega očekivao iako je drugo poluvrijeme pokazao zašto je najtrofejniji u Evropi. Samo jedan trenutak nepažnje odbrane Borusije bio je dovoljan da Real povede. Karvahal je pogodak postigao glavom nakon kornera Tonija Krosa i već tada je bilo jasno da će Real slaviti u još jednom finalu.

Imao je Real još prilika nakon gola. Kraljevi su se potpuno probudili nakon što je Karvahal zatresao mrežu rivala, a igrači Borusije jednostavno su ostali u šoku. Tačku na I u ovom meču u 83. minutu stavio je Vinisijus golom za 2:0. Real je još jednom pokazao zašto mu nema ravnog na Starom kontinentu.

Tok meča

Real Madrid – Borusija Dortmund 2:0

Kraj utakmice na Vembliju

83. minut: GOOOOOOL Nakon gola Real je progirao. Redale su se šanse sve do 83. minuta je Borusija imala aktivan rezultat, ali čini se da je Vinisiju stavio tačku na I.

74. minut GOOOOOL Karvahal je doveo Real u vođstvo. Kraljevski klub je kaznio Borusiju za sve promašaje.

68. minut: Navijači Borusije još jednom pokazuju zašto su jedni od najboljih u Evropi. Vemblijem odjekuje njihova pjesma.

Navijači Borusije

63. minut: Nova prilika za Filkriga, ali je Kurtoa ponovo na visini zadatka.

57. minut: Real je dosta bolje počeo drugo poluvrijeme, ali Kobel je ponovo na visini zadatka.

49. minut: Prva prava prilika za Real. Kros je sjajno šutirao iz slobodnog udarca, ali brani golman Borusije.

46. minut: Počelo je drugo poluvrijeme

Drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena. Nema golova na Vembliju iako je Borusija bila mnogo bolji rival.

28. minut: Sada je Adejemi imao priliku za Milionere, ali Kurtoa brani.

23. minut: Nova velika prilika za Borusiju. Greška odbrane Reala, ali Filkrig pogađa stativu.

21. minut: Adejemi je propustio sjajnu priliku za Borusiju. Karvahal je izblokirao njegov pokušaj.

15. minut: Vidjeli smo po jednu priliku na obje strane, ali mreže miruju.

2. minut: Tek što je počela utakmica, sudija Slavko Vinčić je svirao prekid. Jedan od navijača je uletio na teren.

1. minut: Utakmica na Vembliju je počela.

Prvo poluvrijeme

Uoči meča

Sastavi

BORUSIJA DORTMUND: Kobel – Rajerson, Humels, Šloterbek, Matsen – Džan, Zabicer, Sančo, Brant, Adejemi – Filkrig.

REAL MADRID: Kurtoa – Karvahal, Ridiger, Naćo, Mendi – Valverde, Kamavinga, Kros, Belingem – Rodrigo, Vinisijus.

Borusija bolja od PSŽ-a

Obje ekipe su tokom čitavog toga takmičenja bile na zavidnom nivou, da bi u polufinalnim susretima izbacili favorizovane protivnike.

Borusija iz Dortmunda je u polufinalnom dvomeču elitnog takmičenja eliminisala PSŽ, a oba meča završena su identičnim rezultatom – 1:0 za Milionere.

Sa druge strane, Madriđani su eliminisali Bajern.

Kros i Rojs u centru pažnje

Ovo finale biće oproštajni meč za 34-godišnjeg Tonija Krosa. Njemački as je nedavno donio odluku da se poslije meča sa Borusijom oprosti od aktivnog igranja i okači kopačke o klin.

Ako osvoji novu titulu sa Realom ima priliku da se izjednači sa rekorderom i legendom Real Madridom Pakom Hentom, jedinim fudbalerom u istoriji, koji je šest puta bio prvak Evrope (1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966).

Toni Kros ima pet titula, jednu sa Bajernom (2013.) i četiri sa Real Madridom (2016, 2017, 2018, 2022.).

S druge strane i za 35-godišnjeg Marka Rojsa će ovo finale biti posebno – posljednji meč u žuto-crnom. Rojs je po završetku Bundeslige potvrdio da poslije 12 godina napušta Dortmund, ali još ne odlazi u penziju.

Ko su sudije

Čast da sudi finale Lige šampiona na Vembliju ima Slovenac Slavko Vinčić.

Veliko priznanje za 44-godišnje arbitra iz Maribora. Slavko Vinčić je međunarodni sudija od 2010. godine, a ovo će mu biti drugo finale jednog evropskog klupskog takmičenja pošto je 2022. godine dijelio pravdu u finalu Lige Evrope između Ajntrahta iz Frankfurta i Glazgov Rendžersa.

Vinčiću će pomagati zemljaci Tomaž Klančnik i Andraž Kovačič. Četvrti zvaničnik, Fransoa Leksije, dolazi iz Francuske. Glavni u VAR sobi biće Nejc Kajtazović, a pomagaće mu Rade Obrenović i Masimilijano Irati.

Međusobni dueli

Biće ovo petnaesti međusobni okršaj dvije ekipe u Ligi šampiona. Real je pobijedio šest puta, Borusija je slavila tri puta, a u pet mečeva nije bilo pobjednika.