(VIDEO, FOTO) Utakmica sezone, decenije, vijeka: Real i Efes priredili spektakl sa 4 produžetka i ukupno 256 poena u istorijskom susretu

Košarkaši Real Madrida i Efesa odigrali su spektakularan meč u 19. kolu Evrolige, a domaći tim uspio je da slavi 130:126 poslije totalne drame, više od tri sata i čak četiri produžetka!

Ovaj meč svakako bi će ostati upisan u istoriji Evrolige kao jedan od najdužih. Jedini meč koji je otišao u pet dodatnih perioda bio je onaj u kojem je Alba Berlin pobijedila Bosnu 141:127, a igran je u okviru UlebKupa. Ovo je prvi put u jednoj Evroligaškoj utakmici da je odigran duel u kojem je tek četvrti produžetak riješio pobjednika. Sa druge strane, razlog za nezadovoljstovo će imati gosti koji su vodili u svakom od produžetaka, a uz to, Šejn Larkin je u tri navrata promašivao šut za pobjedu!

Ništa na početku nije ukazivalo da će navijači gledati ovakav spektakl. Ali, Musa na jednoj i Larkin na drugoj strani bili su neumoljivi. Ekipe su vodile i gubile prednost, nisu se predavale do kraja, pa je tek treći dodatni period rešio pitanje pobjednika.

Od samog starta meča viđen je zanimljiv meč. Košarkaši Reala igrali su na startu svoju igru i, vrlo brzo, kao i u većini mečeva, došli su du prednosti. Posle prve deonice, rezultat je bio 25:18, ali su gosti zaustavili njihov nalet i uzvratili istom mjerom.

Sa jedne strane, Musa, Tavareš i Kampaco, uz pomoć Hezonjenosili su Madriđane, dok su Larkin, Tompson i Daum prednjačili u timu Efesa. Drugo poluvrijeme, Efes počinje odlično, u jednom momentu dolazi i do +10, ali se Real ponovo vraća u meč i uvodi duel u neizvjesnu završnicu.

Do kraja, Efes je imao blagu prednost, a u posljednji minut, košarkaši Efesa ulaze sa +3, 79:76. Ipak, neverovatni Džanan Musa se podigao i postigao trojku za izjednačenje. Potom, na 38 sekundi do kraja, Šejn Larkin ide na ulaz i dobija faul, koji pravi Kampaco.

Plej Efesa postiže oba bacanja za 81:79, a onda Buboa pravi faul i šalje Musu na liniju za slobodna bacanja. Kako je bosanskohercegovački košarkaš bio precian, posljednji napad je imao Efes, Larkin je pokušao za tri, ali nije bio precizan pa se otišlo u produžetak.

U nastavku, uslijedila je nova drama. Poslije 90:88, Realu je dosuđena tehnička greška na dva minuta do kraja, Larkin je promašio jedno, kao i Tompson, koji je bio polovičan i Real čuva vođstvo, 90:89. Na 30 sekundi do kraja Efes je imao priliku da preokrene rezultat, ali Elajdža brajant promašuje dva šuta za tri poena. Ipak, posle četiri promašena šuta domaćih košarkaša, za totalnu dramu pobrinuo se Larkin koji na 8 sekundi do kraja pogađa oba bacanja za 91:91, a Hezonja ne koristi šut za pobjedu.

Drugi produžetak bolje su počeli gosti. Prvo je Larkin pogodio trojku, a onda i Plajs i Tompson za 102:93. Ipak, ove trojke uticale nisu uticale na koanačan rezultat! Djelovalo je da je sve riješeno, ali je Efes potpuno stao, a Real malo po malo topio prednost. Kako je Larkin promašio novi šut za pobjedu, Hezonja sa zvukom sirene pogađa za 102:102 i treći produžetak!

I u ovom, kao i tokom celog meča, viđena je drama i neizvijensot. Igralo se koš za koš. Ponovo, na 36 sekundi do kraja bilo je 109:109. Potom, na 14 sekundi do kraja Larkin ide na polaganje, promašuje, ali Oturu ispravlja i donosi Efesu 111:109. Ali, Tavareš ovoga puta donosi izjednačenje i produžetak. Četvrti, istorijski u Evorligi.

Do kraja, na 35 sekundi do kraja Hezonja pogađa trojku za 126:122. Ali, meč i ovog a puta nije riješen. Naime, Hezonja je pogodio koš, a prilikom skoka je udario laktom u glavu Plajsa pa mu je dosuđen nesportski faul. Ipak, Efes nije uspio da dođe do izjednačenja, pa je Real došao do pobjede.

Čudesnu partiju u ekipi Reala imao je Džanan Musa. Reprezentativac BiH odigrao je više od 45 minuta i ubacio 40 poena (15/20 iz igre, 8/12 penali), uz 2 skoka i 8 asistencija. Pratio ga je Mario Hezonja sa 31 poenom (10/27 iz igre, 7/17 za tri) i 12 skokova za nešto manje od 50 minuta u igri. Fakundo Kampaco dodao je 25 poena (7/16 iz igre), 4 skoka i 11 asistencija. Valter Tavares imao je 20 poena (8/10 iz igre) i 12 skokova.

Borili su se igrači Efesa koliko god su mogli, uprkos činjenici da su “osakaćeni” povredama. Šejn Larkin je bio najefikasniji sa 32 poena (10/22 iz igre), 5 skokova i 9 asistencija. Darijus Tompson imao je 21 poen, Majk Daum je imao 15 poena, Danijel Oturu 14 poena i 9 skokova, a Tibor Plajs 14 poena i 11 skokova. Ilajdža Brajant dodao je 13 poena i 8 skokova.