Ostalo

(VIDEO) Najmlađi velemajstori (10): Abimanju Mišra

Iako je šah igra koja se relativno brzo i rano može naučiti, da bi se dobro igrao potrebno je mnogo više od toga.

Abimanju Mišra
FOTO: @STLCHESSCLUB/X/SCREENSHOT

Šahovski vunderkindi su uvijek privlačili pažnju javnosti, ali su samo rijetki dosezali do titule svjetskog šampiona.

Poznato je da je treći svjetski prvak, Hoze Raul Kapablanka, naučio pravila kretanja figura kada je imao samo četiri godine, te da je Semjuel Reševski u osmoj godini igrao simultanke sa 50 i više protivnika, ali bilo je to vrijeme (prije više od 100 godina) kada se sve sporije odvijalo, kada je bilo mnogo manje stručne literature i kada je drvene figure pomijeralo mnogo manje ljudi.

Titula velemajstora je uvedena 1950. godine i od tada, prvo lagano, a potom – pogotovo od zadnje decenije XX vijeka – ogromnom brzinom, bilježimo ekspanziju u broju šahista koji veoma rano teže najvišoj tituli u ovoj drevnoj igri.

U ovom kratkom feljtonu predstavićemo vam 10 najmlađih velemajstora u istoriji šaha.

Abimanju Mišra (12 godina 4 mjeseca 25 dana)

Abimanju Mišra, rođen 5. februara 2009. u Englevudu, Nju Džersi, SAD, šahovsko je čudo, koje je ušlo u istoriju postavši najmlađi velemajstor u istoriji drevne igre.

Mišrina strast za šahom bila je očigledna od ranog detinjstva. Otac je Mišru naučio kako se figure kreću kada je dječak imao samo dvije godine! U vrijeme kada je imao pet, već se takmičio na turnirima. Tada su ga roditelji počeli voditi na časove kod velemajstora Aruna Prasada, nastanjenog više od sat vožnje od njihove kuće u Inglistaunu.

Prasad nije želio gubiti vrijeme. Smjesta mu je počeo postavljati problemske zadatke velemajstorskog nivoa, samo da vidi kako će ih Abi riješiti. Odmah je uvidio djetetov potencijal.

– On je to bez napora razumijevao. To je bio dan kada sam znao: “OK, ovo nije klinac kakvog imam svaki dan u razredu. Ovo je klinac koji će biti na naslovnicama u budućnosti” – rekao je trener.

Sa 10 godina 9 mjeseca i 20 dana Mišra je stekao titulu međunarodnog majstora, postavši najmlađi inter u svijetu.

Trebalo je napraviti plan za najvišu titulu. Međutim, Mišra se suočio s tri prepreke. Prva je bila složenost šahovskog sistema ocjenjivanja, koji određuje kada neko postiže titulu. S obzirom da je skupljanje rejting poena nevjerovatno postepen proces, on je trebao odigrati ogroman broj mečeva u kratkom periodu da bi pretekao Karjakina. Na to njegova porodica nije gledala s pretjeranim entuzijazmom, jer je to značilo da će njihov sin morati žrtvovati svoje osnovnoškolsko obrazovanje.

Drugi (i treći) izazov bio je odigravanje velikog broja potrebnih mečeva tokom globalne pandemije korona virusa.

Tako su Abi i njegov otac smislili hrabar plan: Abi bi prošao peti i šesti razred u razmaku od 12 mjeseci, a zatim bi potpuno prekinuo učenje. Škola u Long Brenču nije ga viđala čitavu 2019/20, što dječaka nije baš ražalostilo.

Abimanju Mišra je nastavio brzi napredak i, ispunivši tri norme za nešto više od dva mjeseca na turnirima u Budimpešti, 30. juna 2021, sa 12 godina 4 mjeseca i 25 dana stekao titulu velemajstora, nadmašivši prethodni rekord Sergeja Karjakina, star 19 godina.

U tom periodu Abi je odigrao 70 partija tokom 77 dana. On bi svog protivnika pobjeđivao tokom dana, a onda bi proveo veče proučavajući sljedećeg. Kako se približavao magičnom rejtingu od 2.500 – potrebnom za status šahovskog velemajstora – glas o tome proširio se šahovskim svijetom. Ovaj klinac iz Nju Džersija je u Budimpešti za kratko vrijeme sakupio 130 rejting poena i, uglavnom preko igrača iz Mađarske, Indije i Slovačke, stigao do najviše titule.

S obzirom da je u javnosti, baš zbog ovog slučaja, došlo do prijedloga da se postave stroži kriterijumi za osvajanje titule velemajstora, Svjetska šahovska federacija (FIDE) je donijela odluku da od 2022. jedna od normi za najvišu titulu mora biti ispunjena na turniru parovanom po švajcarskom sistemu.

Mišra je imao zapažene uspjehe na raznim turnirima, ali će tek vrijeme pokazati koji su njegovi krajnji dometi.

Sljedeći Abijev cilj bio je da podigne rejting na 2.700 poena, kako bi dospio među tzv. supervelemajstore, uske grupe igrača koji se mogu nadati da će postati svjetski šampioni.

– Nadam se – rekao je u trenutku osvajanja velemajstorske titule – da ću uspjeti prije nego što napunim 15 godina.

Nije uspio. Trenutno je 123. igrač svijeta, sa rejtingom od 2.627 poena u standardnom šahu. Zanimljivo je da uopšte nema rejting u ubrzanom šahu, dok je u cugeru na skromnih 2.449 poena, što ne čudi jer je zadnju zvaničnu brzopoteznu partiju odigrao u julu 2017. godine!

(Kraj)

Raniji tekstovi:

(VIDEO) Najmlađi velemajstori (1): Raunak Sadvani

(VIDEO) Najmlađi velemajstori (2): Vei Ji

(VIDEO) Najmlađi velemajstori (3): Magnus Karlsen

(VIDEO) Najmlađi velemajstori (4): Parimardžan Negi

(VIDEO) Najmlađi velemajstori (5): Nodirbek Abdusatorov

(VIDEO) Najmlađi velemajstori (6): Pragnananda Ramešbabu

(VIDEO) Najmlađi velemajstori (7): Džavohir Sindarov

(VIDEO) Najmlađi velemajstori (8): Gukeš Domaradžu

(VIDEO) Najmlađi velemajstori (9): Sergej Karjakin

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu