(VIDEO) Nisu izgubili evropsko finale 40 godina: Posljednji ih srušio Ferguson, sada je Terzić u NEMOGUĆOJ MISIJI

Fudbaleri Real Madrida i Borusije Dortmunde će večeras u 21 sat istrčati na travnjak Vemblija u okviru finala Lige šampiona.

trening fudbalera Real Madrida

Kraljevski klub juri svoju 15. titulu evropskog prvaka, ali na putu im stoji četa Edina Terzića, koja je i više nego raspoložena da se nadigrava s Madriđanima. Govore to i njihove izjave u sedmici koje su svi u i oko kluba davali u proteklim danima.

Ipak, istorija je na strani Reala. Kada vidite koliko su imali uspjeha u evropskim takmičenjima samo u protekloj deceniji dovoljno je da se „sledite“ od straha. Šampionski pedigre je nešto što Florentino Perez traži od igrača i trenera koji potpisuju za njih, a s obzirom na pet osvojenih „ušatih“ pehara u posljednjih 10 godina očigledno je da mu je to pošlo za rukom.

Mnogi vole reći da se suparnici ukoče kad se začuje himna Lige šampiona, a sa suprotne strane stoje igrači Reala.

I pobjede „Kraljeva“ nisu samo stvar protekle decenije – Real Madrid nije izgubio evropsko finale više od 40 godina!

Posljednji poraz nanio im je legendarni Sir Aleks Ferguson, ali ne s Mančester junajtedom. Poraz je došao od škotskog Aberdina u finalu Kupa pobjednika kupova, jedinog evropskog takmičenja koje nisu osvojili, piše Avaz.

Mlada ekipa, sada legendarnog, a tada slave željnog Škota, u finalu igranom u Geteborgu 11. maja 1983, pobijedila je rezultatom 2:1 „Kraljeve“ koje je s klupe predvodila još jedna legenda, Alfredo di Stefano. Di Stefano je karijeru u Realu izgradio kao „ubica“ pred golom, a kao trener ih je vodio u dva navrata. Doduše, kao trener nije bio ni približno uspješan.

U finale je Real ušao kao veliki favorit, slično kao što je situacija i večeras.

Fergusonova ekipa ih je šokirala već u sedmoj minuti kada je Erik Blek pogodio za vođstvo. Poslije kornera lopta se počela odbijati u šesnaestercu, a Blek se snašao ispred golmana Rodrigeza i pogodio za erupciju slavlja.

Međutim, vodstvo nije dugo trajalo. Nakon jedne greške igrači Aberdina su skrivili jedanaesterac, a odgovornost je preuzeo Huanito, koji je preuzeo odgovornost i postigao gol za 1:1.

Mreže su mirovale u nastavku uprkos pokušajima s obje strane pa se otišlo u produžetke.

Tada dolazi 112. minuta – kontranapad igrača Aberdina 2 na 2. Mekgi se nekako oslobađa čuvara, centrira loptu u peterac, a tamo kao zapeta puška čeka Hjuit, koji glavom zakucava loptu u mrežu i, ispostaviće se nekoliko minuta kasnije, donosi trofej Aberdinu.

To je bio posljednji poraz Reala u finalu evropskog takmičenja. Toliko je bio davno da se mnogi čitaoci ovoga i ne sjećaju tog dana. Jedan koji se sigurno ne sjeća je Edin Terzić.

Stručnjak porijeklom iz Donjeg Vakufa u trenucima kada je Real izgubio svoje posljednje finale imao je svega šest mjeseci, a sada ima priliku da otme krunu „Kraljevima“. Hoće li mu to poći za rukom vidjećemo večeras.