VRANJEŠ ODVEO BORAC NA VRH Drama u derbiju, zaslužena pobjeda Banjalučana

Fudbaleri Borca su savladali Široki Brijeg sa 2:1 u okviru 27. kola i došli na prvu poziciju premijerligaške tabele.

Banjalučani su bodovno izjednačeni sa Sarajevom, dva tima imaju po 53, boda, ali su crveno-plavi lideri zbog bolje gol razlike.

Igrao se četvrti minut kada je Vojnović uputio šut poslije driblinga kojim se oslobodio čuvara, ali je lopta išla pravo u golmana Miškića.

Deset minuta kasnije posle povratnog pasa Subića pokušao je Ziljkić sa 18 metara, ali je i njegov udarac ukrotio čuvar mreže gostiju.

Ni hercegovački tim nije bio bezopasan, ali su defanzivci Borca zaustavili svaki njihov napad iz kog je mogla da se izrodi opasna prilika.

Pavlović je prvu ozbiljnu intervenciju imao u 24. minutu kada je iskosa sa lijeve strane šutirao Stanić, a golman Borca je izbacio loptu u korner.

Stopostotnu priliku u 27. minutu imao je Subić poslije odličnog pasa Ziljkića, ali je poslao loptu visoko iznad prečke.

Tri minuta kasnije Banjalučani su poveli i to sa bijele tačke, siguran izvođač bio je kapiten Vranješ, a prethodno je Stanić u šesnaestercu faulirao Vojnovića koji je bio u dobroj situaciji pred golom gostiju.

Vranješ je šest minuta kasnije iz slobodnog udarca sa 18 metara gađao golmanov ugao, ali je lopta otišla za malo pored stative.

Na startu drugog poluvremena Širokobriježani su krenuli silovito, Medić je sa desne strane ubacio za Zakaru, ali je lopta išla malo iza leđa poljskom internacionalcu, pa su domaći otklonili opasnost.

Rasplamsala se igra, lopta je uglavnom bila kod gostiju, ali je u 57. minutu Subić ušao u šesnaesterac sa lijeve strane, međutim ni ovog puta nije dobro šutirao.

U 66. minutu stvorila se velika gužva pred golom gostiju, lopta se odbijala kao bilijarska kugla, a onda je Mehanović šutirao preko gola.

Minut kasnije u dobroj prilivi je bio Dujaković, ali je šutirao pravo u Miškića.

Vranješ je u 70. minutu dobro reagovao i u padu šutirao sa sedam metara, međutim golman Širokog je čudesnom reakcijom uspio da izbije loptu u korner.

Kazna za promašaj stigla je 75. minutu, gosti su izveli uigranu akciju iz kornera Vukoja je šutirao, a na drugoj stativi našao se rezervista Stipe Jurić koji je sproveo loptu u mrežu.

Već u sljedećem napadu Borac je mogao do novog vođstva, ali se Mehanović nije dobro snašao u izglednoj prilici.

Ziljkić je u 82. minutu ubacio iz slobodnog udarca, najviši u skoku je bio Vojinović, ali je lopta otišla za malo iznad prečke.

Dva minuta kasnije Vranješ je pokušao takođe glavom, lopta je zakačila nekoga od defanzivaca gostiju i završila u korneru.

Taj promašaj kapiten Borca je naplatio u 89. minutu, iskoristio je odlično dodavanje Ćorića sa desne strane i ovog puta glavom poslao loptu u donji desni ugao nemoćnog čuvara mreže gostiju.

Premijer liga BiH, 27. kolo: subota: Sloboda – Mladost 1:0, Velež – Krupa 2:1, Zrinjski – Sarajevo 1:1, nedjelja: Tuzla Siti – Radnik 2:0 (1:0), Željezničar – Olimpik 1:2 (1:1), Borac – Široki Brijeg (1:0).

Plasman: Sarajevo 53, Borac, Velež 51, Zrinjski 49, Široki Brijeg , Tuzla Siti 44, Željezničar 40, Sloboda 28, Mladost 27, Olimpik 23, Radnik 21, Krupa 19 bodova.