Sport

Za "zlatne olimpijce" nema mjesta u Olimpijskom komitetu

Za „zlatne olimpijce“ u sportu Bosne i Hercegovine nema mjesta! Kako drugačije objasniti situacija da Olimpijski komitet BIH ne može da pronađe broj Abasa Arslanagića da bi ga pozvao na otvaranje EYOF-a ili da se drugi pozovu da o svom trošku dođu u Sarajevo da bi uveličali otvaranje.

Za "zlatne olimpijce" nema mjesta u Olimpijskom komitetu
FOTO: SCREENSHOT ELTA TV

Slična situacija nije samo u Olimpijskom komitetu , već i u većini sportskih saveza. Svi se sjećaju kako je nakon izbora Razije Mujanović u Kuću slavnih, obećano da će raditi u Košarkaškom savezu a nakon toga se niko godinu dana nije uopšte javljao proslavljenoj igračici.

Takođe ni tokom velikih problema u Rukometnom savezu niko bar za savjet nije pitao „zlatne olimpijce“ i ljude čije ime nešto znači u svijetu ovog sporta. Jedan od njih je i Milorad Karalić koji ističe da nikakvog kontakta nema.

-Od 2002. godine kada smo bili članovi Skupštine, a Zdravko Rađenović u Predsjedništvu Olimpijskog komiteta niko nas u suštini nije ni kontaktirao. Očito je da ljudi koji su u savezu i komitetu, znaju sve o sportu i da im ne treba ni drugo mišljenje niti poznanstva koje imaju bivši olimpijci. Nažalost na to smo navikli rekao je zlatni rukometaš Karalić.

Negativno iskustvo rukometaši imaju još od Svjetskog prvenstva koje je 2013 godine održano u Bosni i Hercegovini

-Bili smo promoteri Svjetskog juniorskog prvenstva u rukometu. Išli smo nekoliko puta u Sarajevu sve o našem trošku, uz obećanje da će nam nakon završetka prvenstva troškovi biti refundirani. Ispunili smo sve svoje obaveze, a na kraju nam ništa nije plaćeno i ne samo to, već se organizator nije udostojio da nas pozove na finalnu utakmicu- ispričao je Karalić.

Upravo zbog toga je pred otvaranje Evropskog olimpijskog festivala mladih (EYOF) i kontaktirao komitet da bi vidio kakav je uopšte plan i organizacija dolaska.

-Pa zbog tog negativnog iskustva sam i nazvao Olimpijski komitet BiH da bih vidio kakva je procedura oko odlaska na otvaranje EYOFA-a. Ništa nam nije bilo obezbijeđeno i onda smo se odlučili da uopšte i ne idemo. Ne odnosi se tako prema zaslužnim sportistima posebno jer ih ova zemlja i nema puno – istakao je na kraju Karalić.

U Federaciji bez primanja

Karalić je posebno apostrofirao i stanje sa Olimpijcima u Federaciji BIH:

U najgoroj poziciji su naše kolege zlatni olimpijci iz Federacije. Mislim da ih ima 15 i oni su dobili te sportske penzije koje su im zatim ukinute. Srbija plaća preko 600 zaslužnih sportista, Hrvatska i Crna Gora takođe a oni ne mogu ljudima koji su proslavili državu. Kakvo je stanje u sportu na nove medalje sa Olimpijskih igara i Evropskih i Svjetskih prevenstva ćemo se baš načekati – rekao je Karalić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu