ZANIMLJIVOSTI SA MUNDIJALA (14) Maradona s dioptrijom, priznanje za Piksija i Žutog (VIDEO)

Nakon što su Argentinici u četvrtfinalu, poslije velike borbe i sa igračem više, izborili plasman u polufinale Maradona nije štedio riječi hvale na račun jugoslovenskog tima.

Mi smo igrali protiv 16 Jugoslovena. Vidjeli ste kako su igrali Stojković, Savićević i Prosinečki. To su tri fudbalera, ali njih trojica igraju za još po dvojicu, dakle ukupno ih je bilo 16 na terenu – rekao je Maradona argentinskim novinarima.

Istina, ako ćemo matematički, onda ih je vidio 17, a ne 16. Ukoliko računamo i isključenog fudbalera.

Kamerunu simpatije

Na svakom od Mundijala domaći navijači su, osim svojoj selekciji, obično naklonost dali onim koji su igrali najhrabrije.

U Italiji to je bio tim Kameruna, koji je predvodio napadač Rože Mila, koji je sa 38 godina bio najstariji igrač na Mundijalu.

Bio je i najstariji strijelac na svjetskim prvenstvima do tada. Taj rekord je važio do 1994. i SP u SAD kad je opet Mila, kao 42-godišnjak, bio strijelac.

Prosinečki najbolji mladi igrač

U to vrijeme fudbaler Crvene zvezde, Robert Prosinečki, dobio je novo veliko priznanje.

Nakon uspjeha u Čileu 1987, kad je mlada selekcija Jugoslavije bila prvak svijeta, a Prosinečki proglašen za najboljeg mladog fudbalera na planeti, popularnom Žutom je pripalo I priznanje u Italiji gdje je proglašen za najboljeg mladog fudbalera na turniru.

Sjajan debi Republike Irske

Republika Irska je prvi nastup na završnom turniru krunisala plasmanom u četvrtfinale, a zvuči nevjerovatno da su dotle dogurali ne zabilježivši nijednu pobjedu i postigavši samo dva gola u regularnom dijelu igre!

U grupi F sa Engleskom, Holandijom i Egiptom su podijelili drugo i treće mjesto s “lalama”, pošto su i jedni i drugi uknjižili po tri remija uz identičnu gol-razliku 2:2. Naknadni žrijeb ih je svrstao na poziciju broj dva i oni su u osmini finala penalima eliminisali Rumune (poslije produžetaka bilo 0:0). Potom su sa 1:0 izgubili od selekcije Italije.

Stojković u timu svijeta

Zbog dobrih igara u dresu reprezentacije Dragan Stojković je izabran u najbolji tim svijeta.

U tom timu su se našli sljedeći igrači: Goikočea (Argentina) – Barezi (Italija), Maldini (Italija), Breme (Njemačka) – Mateus (Njemačka), Gaskoin (Engleska), Maradona (Argentina), Stojković (Jugoslavija) – Skilaći (Italija), Mila (Kamerun), Klinsman (Njemačka).

FIFA je opet mijenjala pravilo poslije najveće svjetske smotre fudbala.

Ovaj put uveli su pravilo da je golmanu zabranjeno da hvata loptu koji mu njegov saigrač vrati nogom.

Na ovaj potez u FIFA su se odlučili zbog spore i neefikasne igre koja je viđena u Italiji.

Zenga rekorder

Golman reprezentacije Italije Valter Zenga drži i dalje rekord po broju minuta bez primljenog gola na Mundijalima.

On je 517 minuta uspio da sačuva svoju mrežu, sve do polufinala i gola Kaniđe u 67. minutu utakmice koja je odigrana u Napulju protiv Argentine.

“Navijajte protiv Italije”

Koliko je polufinalna utakmica između Italije i Argentine bila važna pokazao je i Maradona, koji je tada bio član Napolija.

On je iskoristio svoju popularnost i pozvao sve navijače Napolija da navijaju za Argentinu.

– Sjetite se kako vas tretira sjever Italije. Budite na pravoj strani – uputio je Maradona apel tifizima Napolija.

Skilaćijevo duplo slavlje

Napadač Italije Salvatore Toto Skilaći bio je sa šest golova najbolji strijelac na Mundijalu, ali zbog dobrih partija proglašen je i najboljim igračem šampionata.

Bio je to veliki uspjeh, posebno ako se znalo koje su sve fudbalske veličine nastupile na ovom Svjetskom prvenstvu.

Sudija zaboravio na sat

Prvo poluvrijeme polufinalne utakmice između Italije i Argentine trajalo je osam minuta duže.

Razlog je bio prozaičan. Sudija je, naime, zaboravio da pogleda na sat!