Drama, a kako drugačije? Nekako smo navikli na tako nešto kada su utakmice Crvene zvezde u pitanju. No, ovaj susret se razlikovao od ostalih u Evroligi. Bio je to meč poslije kojeg nema nazad. Ali, bio je i meč čija završnica će izazvati mnoge polemike. Nikakve sudijske ekspertize niti potencijalna izvinjenja neće utoliti bijes i tugu navijača i igrača Zvezde povodom faula koji je dosuđen Kodiju Miler-Mekintajeru. Pričaće se i o brojnim nerealizovanim slobodnim bacanjima Crvene zvezde i prilici koja nije iskorišćena.
Shodno ulogu, početak je protekao sa nekoliko promašaja sa obje strane i potom serijom trojki minhenskog Bajerna koji je demonstrirao šta se od njih može očekivati večeras, ali je i sa druge starne predočeno ko bi trebalo da bude lider ili makar jedan od lidera Crvene zvezde u ”SAP gardenu”. Nikola Kalinić je istupio i sa pet vezanih poena otvorio duel. Priključio mu se i Filip Petrušev, pa smo tako gledali egal duel.
Imala je Zvezda neke lake poene, ali imao ih je i Bajern koji je bio dominantan u ofanzivnom skoku. Važno za crveno-bele je bilo i to što su svi doprinosili, ali je Nikola Kalinić bio u specijalnom modu i u prvoj deonici je prebacio dvocifrenu kotu. Odbrana se popravila, Bajern više nije mogao lako do ofanzivnih skokova, pa je iz promašaja proizilazila odlična tranziciona igra i realizacija srpskog tima. Luka Mitrović i Filip Petrušev su izgledali kao duo koji bi mogao da napravi ozbiljne probleme centarskoj liniji rivala. Odlična saradnja i tajm-aut Gordona Herberta kod 16:23. To je donelo odgovor i sa pet poena u nizu koje je kreirao Ivan Harčenkov dve ekipe je ponovo razdvajao jedan posed za kraj prvog kvartala.
Harčenkov je nastavio u dobrom ritmu i u drugoj četvrtini i tako je vrlo brzo uspio da nadmaši svoj dosadašnji evroligaški rekord od 10 poena. To nije pokolebalo crveno-bijele – naprotiv. Nikola Kalinić je bio dirigent, a palicu je u jednom momentu predao Nemanji Nedoviću koji je pronalazio poene na razne načine i zahvaljujući doprinosu sa klupe i većine aktera svog rostera, Crvena zvezda je imala prednost koju je uspela da kontroliše sve do kraja prvog poluvremena. Praktično su se na Kalinića naslonili i Nedović i Petrušev, poene pridodavali i Mitrović i Kenan i Zvezda je imala ”+7” (39:46) na pauzi. Moglo je da bude i uvjerljivije da su bivali precizniji sa linije penala, da je skok isprva funkcionisao…
Crvena zvezda nikako nije smjela sebi da dopusti bilo kakav pad, a imajući u vidu okolnosti, odnosno prednost domaćeg terena, tako nešto nije nekarakteristično. Rokas Gedraitis je poveo tim u misiju uvećavanja ili makar održavanja prednosti u nastavku, ali su Karsen Edvards i Nik Vajler-Beb topili višak koji je stvorio tim Janisa Sferopulosa. Kriza se osjetila sredinom treće dionice i to nakon perioda kada je Nikola Kalinić bio van parketa i nakon dužeg perioda, praktično od početka meča, Bajern je poveo. Trojka Nika Vajler-Beba pre tajm-auta, a potom je i Devin Buker pogodio pod obručem za još jedan pokušaj Janisa Sferopulosa da dozove tim.
Upravo je Nikola Kalinić svojim ulaskom prekinuo seriju Babaraca od 9:0 i njegovo prisustvo na parketu bilo je kapitalno. Međutim, bilo je potrebno nešto više ne bi li se ekipa razdrmala pošto je Bajern nastavio da pogađa iz svih pozicija. Ovog puta je svoju ulogu imao Vladimir Lučić odvevši ekipu na dvocifrenu razliku. Potpuna dominacija Bajerna koji je ubacio 32 poena u trećoj četvrtini spram 15 Crvene zvezde.
Bio je potreban furiozan odgovor, da se igra ubrza i Kodi Miler-Mekintajer je pronašao ulogu u tome i režirala se serija 0:8 regionalnog šampiona čime su se vratili u utakmicu. Nije se Bajern dao uvući u ritam gostujućeg sastava, ali Zvezda je imala defanzivne postavke koje su prolazile, međutim u tranciziji nisu koristili svoje šanse da se dodatno priključe. Ajzei Kenanu je falilo više samouvjerenosti, dok je Kodi Miler-Mekintajer, recimo, pucao od iste. Kada je Rokas Gedraitis pogodio trojku, a potom odigrao fenomenalnu odbranu, Zvezda se vratila. Istopili su 11 poena razlike, došli na poen od rivala, a onda je Filip Petrušev nadjačao Bukera i pogodio za prednost svoje ekipe. Kakav bi to preokret bio da u njemu direktno nije učestvovao i Nikola Kalinić za 6:16 u četvrtoj četvrtini na dva minuta prije kraja i tajm-aut Gordona Herberta?
Trojka Nika Vajler-Beba na 53 sekunde prije kraja postavila je 82:80. Bajern nije bio na kolenima, domaći navijači su se potpuno probudili. Nikola Kalinić je uzvratio sa linije penala za novi egal. U prodoru Karsena Edvardsa, te lopti koja je došla do Devina Bukera, dosuđen je sporni faul Kodija Miler-Mekintajera. Činilo se da više elemenata ima za kontrafaul. Karsen Edvards se pobrinuo da poslije lopte ubačene iz auta njegova ekipa dođe do “+2”. Ali, neverovatno loša odbrana ili bolje reći, nevjerovatno inteligentno izvedena lopta Zvezde iz auta za pas ka Filipu Petruševu pod košem koji pogađa bez problema i ušlo se u produžetak, treći u nizu za crveno-bele! Rođendandžija je bio miran.
Zabrinuo je, ododuše, svoje navijače, odmah pri sudijskom podbacivanju kada se požalio na bol u predjelu stomaka, ali nastavio je nesmetano da igra. Vladimir Lučić je ubacio dvije trojke od vitalnog značaja. Borila se Zvezda, nije poklekla, ali opet se ponavljala boljka iz prethodnih produžetaka – izostanak energije da se meč prelomi u njihovu korist. Nisu uspeli da okrenu uprkos pokušajima, promašeno je nekoliko šuteva koji su mogli da promene sve i opet se pojavila prilika kada je Filip Petrušev pri 95:91 pogodio uz faul. Promašio je namerno, ali je i prestupio i u Minhenu staje Zvezdina evroligaška sezona.
Devin Buker je ubacio 21 poen za pobejdnički sastav, 30 je imao Filip Petrušev za Crvenu zvezdu, a Nikola Kalinić 20.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu